Yazılı Sınav Soruları

ÖSS ve OKS öncesi öğrencilere doping uyarısı eğitim haberi

eğitim haberleriÖSS ve OKS öncesi öğrencilere doping uyarısı

ookul.jpg ÖSS ve OKS'nin yaklaşmasıyla yoğunlaşan hazırlıklarla birlikte, gençlerin tempolarını yükseltmek, dikkat eksikliklerine çözüm ve dinamizm kazandırmak için adeta "doping" arayışına girildiği, çeşitli ilaçların ve ürünlerle takviyeye yönelindiği iddia edildi.
Adana Eczacı Odası Başkanı Burhanettin Bulut, AA muhabirine yaptığı açıklamada, öğrencilerin sınav dönemlerinde yaşanılan strese çözüm ve "zihin açmak" amacıyla bilinçsiz şekilde bazı ilaç ve ürünleri kullanıldıklarını, ailelerin de çeşitli arayışlara girdiklerini söyledi.
Bulut, bunun büyük sakıncaları bulunduğunu kaydetti.
Söz konusu ilaç ve ürünlerin tümüyle hekim kontrolünde kullanılması gerektiğini vurgulayan Bulut, şunları söyledi:
"En etkili medya, halk dili. Son dönemlerde halk arasında bazı ilaç isimleri dilden dile dolaşıyor, özellikle gençler ve çocuklar bu ilaçlara rağbet ediyor. 'Fayda sağlayacağım' derken, ilaçların ve ürünlerin yan etkileri, olası riskleri göz ardı ediliyor."

YAN ETKİLERE DİKKAT
Söz konusu ilaçların özelliklerini ve isimlerini dile getirmek dahi istemediklerini belirten Adana Eczacı Odası Başkanı Bulut, şöyle devam etti:
"Çünkü hemen bunlara yöneliyorlar. Örneğin birisi, direk beyni ve santral sistemi etkileyen ilaçlardan. Yatıştırıcının tersi etkiye sahip, canlandırıcı özellikli bir ilaç. Ancak yan etkileri hala tartışılıyor.
Bir de yaşlılarda kan dolaşımını hızlandıran ilaçlar var, onu da almak istiyorlar.
Bunlar reçeteyle satılan ürünlerdir. Bu ilaçların mevcut etkileri gibi, istenmeyen yan etkileri de var. Hekim kontrolü altında kullanılmazsa doping yapacağım derken, göz çıkarabilirler." Eczacı olarak ilaçların alınmasını önermedikleri durumlarda, gençlerin başka yolla temine çalıştıklarını ifade eden Bulut, "Örneğin internet üzerinden veya ruhsatsız şekilde Türkiye'ye getirilmiş ürünlerden alıyorlar. Veya sadece yaşlılara satılan bir ilacı, bir yaşlı yakınlarını gönderterek aldırıyorlar" dedi.
Hekime danışılmadan hiçbir ilacın, bitkisel içerikli dahi olsa alınmaması gerektiğini vurgulayan Bulut, şunları söyledi:
"İlaçların satış yeri eczanelerdir. Bunun dışında başka yerlerden ya da aktarlardan ve destek ürünü satan yerlerden, ne olduğu bilinmeyen ürünler alınmamalı. 'Bitkisel üründür, hiçbir zararı yok' sözlerine inanmasınlar. Bitkisel ürünler de diğerleri kadar yan etkiye sahip olabilir. İlla bir ilaç kullanılacaksa hekim kontrolünde vitaminler alınabilir."

tag ÖSS ve OKS öncesi öğrencilere doping uyarısı

tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

Yarıyıl tatili bugün başladı Yarıyıl tatili bugün başladı

MEB'den izinsiz eğitim faliyeti yasak MEB'den izinsiz eğitim faliyeti yasak

Yeni dönemde yeni müfredat programı Yeni dönemde yeni müfredat programı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Bilgisayarı daha verimli kullanmak için bunları yapın Bilgisayarı daha verimli kullanmak için bunları yapın

Kredi kartı kullanıyorsanız bunları bilmelisiniz Kredi kartı kullanıyorsanız bunları bilmelisiniz

Bu yiyecekler insan beynine zarar veriyor Bu yiyecekler insan beynine zarar veriyor

Güncel Eğitim Haberleri