Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

20 bin sözleşmeli öğretmen daha eğitim haberi

eğitim haberleri20 bin sözleşmeli öğretmen daha

celik.jpg Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, gelecek atama döneminde kadrolu öğretmen atamasının dışında 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması için çalışmalara başladıklarını belirterek, "Önümüzdeki dönemde asgari 25 bin kadrolu ve sözleşmeli öğretmen ataması yapmak istiyoruz. Bu rakam daha da yukarılara çıkabilir" dedi.

Bakan Çelik, çıkartmayı düşündükleri yasa ile de sözleşmeli öğretmenlere sendikalı olma yolunu açacaklarını ifade etti. Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, İHA Ankara Temsilcisi Batuhan Yaşar'ın sorularını cevapladı. Bakan Çelik, öğretmen atmalarını yaparken, kamuyu etkin ve verimli kullanmak adına dengeler kurduklarının altını çizerek, bir branşta fazla öğretmen varsa o branşa yeniden öğretmen almanın doğru olmayacağını söyledi. Devlet mekanizmasının bir denge içinde çalıştığını vurgulayan Bakan Çelik, "Bizim hiçbir branşa yakınlığımız yada uzaklığımız yok. Bütün öğretmenlerimiz, başımızın tacıdır. Onları istihdam etmekten mutluluk duyarız. Biz, kadrolu ve sözleşmeli öğretmen atarken bir denge kuruyoruz. Hangi bölüme ne kadar öğretmen lazımsa bunu gözeterek, atamalarımızı yapıyoruz" diye konuştu. Bakan Çelik, sınıf öğretmenliği, matematik öğretmenliği, türkçe öğretmenliği, bilgisayar öğretmenliği ve ingilizce öğretmenliği branşlarının en çok öğretmene ihtiyaç duyulan branşlar olduğunun altını çizdi.

Bakan Çelik, daha önce yaptıkları açıklamalarda 2007 yılı içinde 40 bin öğretmen ataması yapacaklarını belirttiklerini hatırlatarak, "Bugün yapılan 5 bin sözleşmeli öğretmen ataması ile 2007 yılında ataması yapılan öğretmen sayısı 15 bin oldu. Geriye kaldı 25 bin öğretmen ataması. Biz, kadrolu öğretmen atamalarının dışında 20 bin sözleşmeli öğretmen kadrosu istedik ve bunu alacağız. Maliye Bakanlığı ve Devlet Personel Müdürlüğü ile görüşmelerimiz sürüyor. Sözleşmeli öğretmenleri dışında, bütün kamunun kullanımı için tahsis edilen 23 bin kişilik bir kadro var. Biz bu kadronun yarısına talibiz. Bu kadronun yarısı 10 binden fazla atama eder. Önümüzdeki atama döneminde asgari olarak 25 bin kadrolu ve sözleşmeli öğretmen ataması yapmayı planlıyoruz. Bu rakamın üzerinede çıkabaliriz" dedi. Çelik, bugün atamaları gerçekleştirilen sözleşmeli öğretmenlerin büyük bir bölümünü ise batı illerine atayacaklarını bildirdi. Bakan Çelik, bundan önce yapılan atamalarda yüzde 90'lık bir bölümün doğu ve güneydoğu illerine atandığını belirterek, yeni atanacak öğretmeleri batı illerine atayarak, bir denge sağlamayı düşündüklerini kaydetti. Bakan Çelik, sözleşmeli öğretmenlerin asla 2. sınıf öğretmen olarak nitelendirilmemesi gerektiğini ifade ederek şöyle konuştu:

"Sözleşmeli öğretmenlerimiz, kendilerini 2. sınıf gördüklerini söylüyor. Sözleşmeli öğretmenlerimiz asla 2. sınıf öğretmen değildir. Bütün öğretmenlerimiz 1. sınıftır. 1. sınıf öğretmende işinin hakkını veren öğretmendir". Bakan Çelik, atamaları gerçekleşmeyen öğretmen adaylarının ümitlerini kaybetmemeleri gerektiğini belirterek, Ağustos ayında yeni bir atama daha yapacaklarının müjdesini verdi.

İHA

tag 20 bin sözleşmeli öğretmen daha

tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

Ders kitapları etkileşimli hale getiriliyor Ders kitapları etkileşimli hale getiriliyor

Öğretmenlik Performans Sistemi Öğretmenlik Performans Sistemi

TEOG Yerine Liselere Kayıt Sistemi TEOG Yerine Liselere Kayıt Sistemi

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Hayat kurtaran 7 besin Hayat kurtaran 7 besin

Çay ve kahve ile ilgili bilinmeyenler Çay ve kahve ile ilgili bilinmeyenler

Unutkanlığa iyi gelen besinleri biliyor musunuz? Unutkanlığa iyi gelen besinleri biliyor musunuz?

Güncel Eğitim Haberleri