Oyun Siteleri

3 Doğru Yapana 1 Doğru da Bizden eğitim haberi

eğitim haberleri3 Doğru Yapana 1 Doğru da Bizden

irfanerdogan.jpg Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu Başkanı Prof. Dr. İrfan Erdoğan, ÖSS'nin '3 yanlış 1 doğruyu götürür' anlayışının öğrenciyi hata yapmaktan korkar hale getirdiğini söyleyerek, "Yaklaşımı değiştirmemiz lazım, 3 doğru yapana 1 doğru da bizden olsun" dedi.

Prof. Dr. Erdoğan, 2 defa sınava girdiği halde ÖSS'de başarılı olamayan bazı gençlerin intihar ettiğini belirterek, "Biraz mükemmeliyetçiyiz aslında. En iyiyi yakalayalım derken başarısızlığı dünyanın sonu olarak gören gençler yetiştirebilme tehlikesini yaşayabiliyoruz. Gençlerimizin ÖSS yüzünden intiharını önlemek için çalışmalıyız" diye konuştu. Yanlışları doğruyu götüren bir sistemin öğrencileri korkuya sevk ettiğini kaydeden Erdoğan, "Öğrencimizi yanlış yapmaktan niçin korkutuyoruz? Bunun yerine doğru yapmaya teşvik edelim, 3 yanlışın 1 doğruyu götürmesinin altında başarıda şans faktörünü en aza indirmek yatıyor" şeklinde konuştu.

Öğrencilerin girecekleri sınavlara kendilerinin de soru hazırlaması yönünde yeni bir proje geliştirdiklerini de açıklayan Prof. Dr. Erdoğan, "Bunu zaten uygulayan birçok öğretmenimiz var. Sınav öncesinde öğrencilerden de soru istiyorlar ve bunlara sınavlarda belli oranlarda yer veriyorlar. Biz bu uygulamayı yaygınlaştırarak, standartlaştırılmasını hedefliyoruz" dedi. Erdoğan, her sınav için standart bir oran getirebileceklerini söyleyerek, "Örneğin bir sınavda en az 10 soru olmak durumundaysa bu 10 sorudan 2 tanesi de öğrenci sorusu olmak zorunda olabilir" şeklinde konuştu.

TEK ÇÖZÜM ALGILATMAK

Erdoğan ayrıca, devamsızlık hakkının azaltılmasının, rapor alımının engellenmesinin çözüm olmayacağını belirterek, "Sistemi tarihsel misyonuna döndürmeli ve okulun önemini algılatmalıyız" dedi.

Yenişafak

tag 3 Doğru Yapana 1 Doğru da Bizden

tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (1 yorum yazılmış)

box genç oksli :ya ilk duyduğum süper bi fikirdi ama bence bu projeyi boşverin 3 yalnış 1 doğruyu götüresin oda yeter banaama 3 doğruya 1 doğru eklenmesi saçma herkez neyse o olsun ne 3 yalnış bi doğruyu götürsün nede 3 doğruya 1 doğru eklensin

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

Yeni dönemde yeni müfredat programı Yeni dönemde yeni müfredat programı

Kar tatili için telafi eğitimi yapılacak Kar tatili için telafi eğitimi yapılacak

İstanbul ile birlikte 18 ilde kar tatili İstanbul ile birlikte 18 ilde kar tatili

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Kişinin yalan söyleyip söylemediğini nasıl anlarsınız? Kişinin yalan söyleyip söylemediğini nasıl anlarsınız?

Kahvaltı Yapan Çocuk Daha Başarılı Oluyor Kahvaltı Yapan Çocuk Daha Başarılı Oluyor

Bilgisayar başında çok oturanlardansanız... Bilgisayar başında çok oturanlardansanız...

Güncel Eğitim Haberleri