Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Pis Dünya

masal okuPis Dünya

Pis Dünya

Şu dünya ne pis.Temizle Allah temizle bir türlü bitmiyor temizlenecek yerler...Bir elimizde bez,bir elimizde deterjan ve kocaman bir yürekle, umut..Neresinden başlasak bilemiyoruz aslında. Belki de temizliğe başladığımız yer yanlış.. Şöyle bir bakıyoruz etrafımıza,pislikten şikayet eden çok, herkes bizim gibi,ama başaran yok temizliği. Temizlik de çeşitli.Ev temizliği,araba temizliği, ofis temizliği,çevre temizliği,beden temizliği,geçmiş temizliği,gelecek temizliği,ve en önemlisi yürek ve beyin temizliği...

 

Başlama yerimiz galiba,yürek ve beyin temizliği..Yanlış yerlerden başlanınca,hepsi birbirine karışıyor. Gözle görünen pislikleri temizlemek mümkün olsa da,görünmeyenler temizlenmedikçe,bütün emekler boşa gidiyor sanki. Her gün çeşit,çeşit deterjanlar çıkıyor ,nasıl temizledikleri örneklerle gösteriliyor. Denediğimizde haklı olduklarını görüyoruz. Yaşadığımız mekanları pırıl ,pırıl ,giyip çıkardıklarımızı da öyle, tertemiz yapıyorlar. Acaba gerçekten tertemiz olmuş muyuzdur diye, düşünmeden edemiyor insan....

 

Dünyanın temizliği bu mudur,temizlenmek,temiz görünmek midir sadece. Dünyayı kirletenlerin,öncelikle temizlenmesi gerekmiyor mu aslında. Sadece dışı, temizlemekle temizlenmeyen bir dünyada yaşıyoruz. Dünyanın, temizleme deterjanları biziz aslında.Önce kirletip sonra temizleyeceğimize, her zaman temiz tutarak yapabiliriz aslında bunu. Hep başkalarını suçlayacağımıza ,önce kendimizden başlasak bu temizliğe. Evimiz,arabamız, giysilerimiz, yaşadığımız çevremiz,daha da önemlisi,bunu her zaman böyle yaparak,çocuklarımıza bu eğitimi vererek. ..

 

Yüreği ve beyni temiz çocuklar yetiştirdiğimizde,elimizde toz bezi ve deterjan olmadan dolaşacağız belki de...Hem bu temizlik de geçici olmayacak ,sonsuza dek sürecektir. Bir Kızılderili atasözü şöyle der'' Dünya bize miras kalmadı,biz onu torunlarımızdan ödünç aldık.'' Kendi nesline bu kadar kötülük yapan, başka bir canlı daha var mıdır ? demeden edemiyor insan.

 

En temiz deterjanın, eğitim olduğunu anlamadığımız sürece, daha çoooooooooooooook deterjanlar icat edeceğiz,ama hiç işe yaramadıklarını gördüğümüzde, elimizde temizlik bezlerimiz kalakalacağız.. Temiz dünyalarda yaşamanız dileğiyle. Sevgi sizinle olsun.

 

Sevim Turan

Ekleyen : SEVİM TURAN     Okunma : 17509 kez

tags SEVİM TURAN güzel yazılar herşeyin başı eğitim Pis Dünya yazısı

Okuyabileceğiniz Benzer Güzel Yazılar:

text İnsan Allah (C.C.)'a Borçludur (12307 kez okundu)

text Az Kaldı Güneşe (14643 kez okundu)

text Masrafsız Verebileceğiniz Sekiz Güzel Hediye (13160 kez okundu)

text Öğretin... (12873 kez okundu)

text Keşke... (27663 kez okundu)

yazı ekle Güzel Bir Yazı Paylaşmak İsterseniz Tıklayın

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

addGüzel Yazılar Sayfasına Dön Pis Dünya