Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Yaylı Çalgılar : Viyolonsel(Çello), ders ve çalışma notu

Yaylı Çalgılar : Viyolonsel(Çello)

Yayli-Calgilar--ViyolonselCello

- Viyolonsel ya da çello, keman ailesinden dört telli ve bas sesli bir çalgıdır.
- Karşıdan bakıldığında gövdesinin orta bölümünde bulunan ve el yazısı ile 'f' harfini andıran 2 ses deliği vardır.
- Yayın tellere teması ile titreşen tellerden çıkan ses, gövdenin içindeki havayı titreştirerek bu deliklerden geri döner.
- Viyolonsel "insan sesine en yakın" ses çıkaran müzik âletidir.

Keman için aranılan nitelikler viyolonsel için de söz konusudur. Çalgının büyüklüğü nedeniyle, sol elin kuvvetli ve geniş, küçük parmağın uzun olması önemlidir. Bu çalgıya (özellikle yayını kullanabilmek için dayanıklı bir bünye koşuluyla) başlama yaşı on - on iki arasındadır. Fiziki nedenle daha geç başlamakta sakınca yoktur. Çalışma saatleri bünyeyi sarsmayacak biçimde düzenlenmelidir, iyi bir tutuş biçimi vermek çok önemlidir. Bu teknik çabukluğu etkiler.dersimiz.com

Yaylı çalgılar ailesinin bir sekizli kalın ses veren çalgısı viyolonsel, solo ve eşlik görevlerinde kullanılır. Kısaca Çello da denilen bu çalgının, senfoni orkestrasından başka, üçlü, dörtlü ve beşli yaylı topluluklarında önemli bir yeri vardır. Tenor ve bastaki ezgiler ile daha çok uzun ve ihtiraslı seslendirişler viyolonsele verilir.

Gevaert: "Melodik bir fikre tercüman olmağa layık olabilecek diğer bütün çalgılardan hiç biri Viyolonsel derecesinde insan sesini çıkaramaz; bunların hiç biri kalbin samimi duygularını onun kadar ifade edemez. Viyolonsel, duyuluş değişikliklerini yapmak görevini hemen hemen yalnız Kemana bırakmaz gibidir. Uç türlü insan sesini üstünde toplamıştır: Tenorun; gençliğini, Baritonun; erkekliğini ve Basın; sertliğini. En ince kirişi (chanterelle) aşırılıkla söylenmiş duyguların tercümanı olur; acılar, üzüntüler, aşk ile kendinden geçmek gibi. ikinci ve üçüncü kirişler, yumuşaklığa getirici ve sokulgan bir sese maliktirler ki, mutedil duygulan ifade ederler. Dördüncü kiriş, yalnız karanlık ve esrarengiz bir karakterde olan şarkılarda yarar" diyor.

Ekleyen :notbak.com    Okunma :5207

 

 

tags

    Benzer Ders Notları

ders notları Antonio Vivaldi Kimdir? 1423 kez okundu.

ders notları Müzik Terimleri Sözlüğü S Harfi 3651 kez okundu.

ders notları Tezeneli (Mızraplı) Çalgılar : Kanun 5115 kez okundu.

ders notları Çabuk öğrenme yolları ve Blok Flüt 51887 kez okundu.

ders notları Dmitri Shostakovich (Dimitri Şostakoviç) Kimdir? 2846 kez okundu.

ders notları Üflemeli Çalgılar : Obua 3467 kez okundu.

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

DERS VE ÇALIŞMA NOTLARI / KONU ÖZETLERİ ANASAYFA