Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Yaylı Çalgılar : Viyola, ders ve çalışma notu

Yaylı Çalgılar : Viyola

Yayli-Calgilar--Viyola

- Yayla çalınan telli bir çalgıdır.Ses telleri: Do, Sol, Re, La olarak akort edilir.
- Görünüşte kemandan biraz daha büyüktür.
- Parmak ve yay tekniği, pozisyonlar ve değişik ses renklerini elde etme yöntemleri kemandan farksızdır.
- Viyolanın genelde koyu, derin ve gizemli bir ses rengi vardır.

Viyola çalmak demek, biraz büyükçe bir keman çalmak demektir. Bu nedenle, çocuğun doğrudan doğruya viyolaya başlaması değil, önce keman sonra viyolaya geçmesi düşünülmelidir. Viyolada kemandan daha çok parmakların aralarını açmak gerektiğinden, kemandan sonra buna alışılacağı akla en yakın olanıdır. Kemanda aranılacak bütün nitelikler, viyola için de söz konusudur. Viyola çalmak için bünyenin yeterli derecede dayanıklı olması gerekir. Kemandan daha yorucu olduğu için, başlangıç yaşını onbeşten aşağıya indirmemek yararlı olur. Bu yaşa kadar keman çalması, iyi bir viyola calicisi olmak isteyenlerin gideceği en doğru yoldur. 

    Yaylı çalgılar içinde kemandan sonraki en önemli yer viyolanındır. Daha çok eşlik görevi verilir, az olarak ta solo kullanılır. Alto ve tenordaki ezgiler viyolalara verilir. Büyük ve geniş ezgiler viyolalara, keman ve viyolonselden daha az verilir. Bunun nedeni, viyolanın tınlayışının az olması, dolayısıyla kısa motiflere ve karakteristik cümlelere uygun gelmesi, bir de orkestrada az sayıda olmasıdır. Birçok durumlarda viyolaya verilen ezgiler, diğer yaylı veya tahta çalgılarla katlanır.

Viyola için Gevaert: "Erkek sesiyle kadın sesi arasında olan viyolanın, hemen hemen hakkında bir karara varılamayacak kadar karışık bir karakteri vardır. Boğuk olan sesi, sevdalıdır. Viyola ıstırabı, kederi ve duygunun düşkünlüğünü anlatıma yarar. Bununla beraber, viyola ile etkisi anlaşılabilecek ayırtılar elde edilebilir, iki ince kirişler, sertliğe kadar gidebilen, etkili bir titreşime maliktirler...Diğer iki kiriş üzerinde viyolanın sesi, karanlık ve sert bir anlatıma maliktir ki, bu durum korkunçluğa kadar gidebilir" diyor.

Ekleyen :notbak.com    Okunma :2773

 

 

tags

    Benzer Ders Notları

ders notları Dmitri Shostakovich (Dimitri Şostakoviç) Kimdir? 2075 kez okundu.

ders notları Bilinen Şarkıların Notaları-1 27757 kez okundu.

ders notları Tezeneli (Mızraplı) Çalgılar : Kanun 4895 kez okundu.

ders notları Vurmalı Çalgılar : Davul 2609 kez okundu.

ders notları Tuşlu Çalgılar : Akordeon 5705 kez okundu.

ders notları Tezeneli (Mızraplı) Çalgılar : Gitar 4016 kez okundu.

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz

DERS VE ÇALIŞMA NOTLARI / KONU ÖZETLERİ ANASAYFA