Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Üflemeli Çalgılar : Saksafon, ders ve çalışma notu

Üflemeli Çalgılar : Saksafon

Uflemeli-Calgilar--Saksafon

- Saksafon çoğunlukla pirinçten yapılan, koni ve "S" biçiminde olan, ağızındaki kamışla ses çıkaran bir çalgıdır.
- Saksafon ağızlığı, klarnetinkine benzer.
- Soprano, Alto, Tenor ile Bariton saksafonlar en çok kullanılan saksafonlardır.
- Alto saksafon özellikle klasik batı müziği alanında tutulur.

Bu çalgının yapımı ondokuzuncu yüzyılın ilk yarısındadır. İlk kez Adolphe SAX (1814 - 1849) adlı bir çalgı yapıcısı bu çalgıyı 1840 yılında oluşturmuştur. Çalgının adını oluşturan kelimenin ilk Üç harfi (Sax) bulgucunun adı olup (Phone) da Yunanca; ses anlamındadır. Böylelikle iki kelimenin birleştirilmesi sonucu çalgının adı verilmiştir.

Açkı ve kapaklı ses delikleri ile donatılmış plan çalgı, alaşımdan yapılmaktadır. Kıvrık boyunlu bir biçimde olup, Klarnet gibi kamış takılan Bek' i vardır. Kamış takılı bek, ağza alınarak üflenir. Sol el ses deliği kavrağının üst bölümünde, sağ el ses deliği kavrağının alt bölümünde olmak üzere sağ kalçaya doğru uzanan az eğimli bir biçimde tutulur. dersimiz.com Çalgının tutuş ve güvenini sağlamak için, ince bir kayışla veya uzayıp kısalabilen bir iple boyuna asılır. Armoni Muzikalarında kullanıldığından beri, Bas ve Alto Klarnetleri aratmayan bir özellik taşır. Dizge oluşumunun gelişmiş olması bakımından, bestecilerin özellikle Armoni Muzikaları için olan bestelerinde çok değerli görevler verdiği bir çalgıdır. Ses rengi dolayısı ile diğer çalgılardan ayrı bir özellik taşır. Saksofonlar, dizge oluşumu bakımından birinin aynı olan beş çalgılık bir aileyi oluştururlar.

Bu çalgıları çalabilmek için, dudakların; kusursuz, dişlerin; düzgün ve eksiksiz (ön dişler) olması, aranılan nitelikler arasındadır. Bu çalgılara çeşitlerine göre, on - onsekiz yaşlar arasında başlanabilir. Her gün için, dört - altı saat çalışmak gerekir.

Ekleyen :notbak.com    Okunma :4324

 

 

tags

    Benzer Ders Notları

ders notları Mehter Marşlarının Sözleri 7563 kez okundu.

ders notları Klasik Müzikte Barok Dönemi 955 kez okundu.

ders notları Yaylı Çalgılar : Kabak Kemane 5041 kez okundu.

ders notları 6.Sınıflar Müzik Dersi Ders Notları 28075 kez okundu.

ders notları Tezeneli (Mızraplı) Çalgılar : Arp 7527 kez okundu.

ders notları Üflemeli Çalgılar : Obua 3461 kez okundu.

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

DERS VE ÇALIŞMA NOTLARI / KONU ÖZETLERİ ANASAYFA