Yazılı Sınav Soruları

Tarihte Sebep - Sonuç Ve Yer Zaman İlişkisi, ders ve çalışma notu

Tarihte Sebep - Sonuç Ve Yer Zaman İlişkisi

Tarihte-Sebep---Sonuc-Ve-Yer-Zaman-Iliskisi

TARİHTE SEBEP - SONUÇ VE YER ZAMAN İLİŞKİSİ

Bir olayın, tarihi bir gelişme olarak kabul edilmesi için belirli bir zaman dilimi içerisinde ve belirli bir yerde (mekânda) gerçekleşmesi gerekir.

Tarihi olaylar belirli bir coğrafi mekânda gerçekleşmektedir. Dolayısıyla coğrafi koşulların olayların oluşumu ve gelişimi üzerinde etkisi olmaktadır. Bu nedenle tarihi olayların açıklanabilmesi için olayın gerçekleştiği bölgenin özellikleri bilinmelidir.

 

Bir bölgenin coğrafi koşulları insan topluluklarını doğrudan etkiler. Örneğin iklim koşullarının zorlu olduğu bölgelerde yaşayanlar daha dayanıklı ve hareketli olurlar. Ilıman iklim bölgelerinde yaşayanlar ise daha sakin bir yaşam sürerler. Sulama imkânları elverişli bölgelerde yaşayanlar tarımla uğraşırken, tarıma elverişsiz bölgelerde yaşayanlar geçimlerini hayvancılık ve avcılık yaparak sürdürürler.

 

Tarihi olaylar bir zincirin halkaları gibi birbirine bağlıdır ve süreklilik gösterir. Bir olay kendinden önceki olayın sonucu ve kendisinden sonraki bir olayın nedenini oluşturabilir. Bu durum tarihi olaylar arasında neden sonuç ilişkisi olduğunu gösterir. Bu nedenle tarihte zaman ve kronoloji olguları önemlidir.

 

Uyarı: Tarihi olayların üzerinden belli bir zamanın geçmesi, olayın sonuçlarının ve etkilerinin tüm yönleriyle görülüp analizinin yapılması ve hangi olayın nedeni ya da sonucu olduğunun ortaya konulması bakımından önemlidir.

Ekleyen :dersimiz.com    Okunma :8362

 

 

tags

    Benzer Ders Notları

ders notları Malazgirt Savaşı (1071) 5073 kez okundu.

ders notları Osmanlı Devletinin Kuruluşu (Özet) 11270 kez okundu.

ders notları Anadolu'da Kurulan İlk Türk Beylikleri (Danişmentliler, Saltuklular, Mengücekliler, Artukoğulları, Çaka Beyliği) 179 kez okundu.

ders notları Tarihi Olay Ve Olgu Kavramları 107631 kez okundu.

ders notları Avrupa Hun Devleti 101504 kez okundu.

ders notları Büyük Selçuklu Devleti (1040-1157) 619 kez okundu.

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (2 yorum yazılmış)

box tuço :aynen :D
box aleyna :bir konuyu anlatırken örnekte verin yaa

DERS VE ÇALIŞMA NOTLARI / KONU ÖZETLERİ ANASAYFA