Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Otobiyografi Nedir?, Otobiyografi Örneği, ders ve çalışma notu

Otobiyografi Nedir?, Otobiyografi Örneği

Otobiyografi-Nedir-Otobiyografi-Ornegi

Bir kişi hayatıyla ilgili dönemleri bütün ilginç yönleriyle geniş şekilde kendisi yazarsa buna “otobiyografi (öz yaşam öyküsü)” denir. Yani kişi kendi biyografisini yazarsa bu otobiyografi olur.

 

Otobiyografinin özellikleri şunlardır:

Otobiyografide doğumdan itibaren otobiyografinin yazıldığı ana kadar yaşananlardan anlatmaya değer olanlar yazılır.

Otobiyografilerde çoğu zaman sanatçı kendisiyle beraber aile büyüklerinden ve sosyal çevresinden, aile içi durumlarından da söz eder.

Edebiyat, sanat, siyaset, spor gibi değişik alanlarda ünlü bir kişi; diğer insanlarca bilinmeyen yönlerini, başarısını nelere borçlu olduğunu ve nasıl kazandığını anlatmak amacıyla otobiyografisini yazar.

Otobiyografi her ne kadar öznel bir anlayışla kaleme alınsa da gerçekler göz ardı edilmemelidir.

Bütün bu iyi niyete rağmen otobiyografiler öznel eserler olarak kabul edilir. Çünkü kişi kendisini anlatmaktadır ve bunu yaparken tarafsız davranamaz.

Kişinin kendi hayatını roman şeklinde yazması sonucunda ortaya çıkan esere “otobiyografik roman” denir. Bu türün örneklerini anı türünde verilmiş eserlerde de görmek mümkündür.

 

Anı-Otobiyografi Farkı

Anılar üslup yönüyle otobiyografilere de benzer; ancak anı otobiyografi içinde sadece bir bölüm sayılabilir. Yani otobiyografiler anıya göre daha geniş ve daha uzun bir dönemi içine alır.

 

Otobiyografi Örneği:

 

Merhaba,

Ben Duygu.1997 yılında İzmir'de doğdum. Şu anda 13 yaşındayım. Boyum 1.50 kilom 35 kg'dır. Annemin adı Aylin, babamın adı ise Oğuz'dur. Annem holding müdürü, babam ise mühendistir. Peyami Safa İlköğretim Okulu'nun 6/G sınıfında okuyorum.

Fotoğraf çekmeyi, kitap okumayı ve müzik dinlemeyi çok seviyorum. En çok sevdiğim yemekler pizza ve hamburgerdir. Hobilerim; bisiklet sürmek, yüzmek, ders çalışmak, alışveriş yapmak, buz pateni yapmak ve kayak yapmaktır. Fobilerim ise böcekler ve hırsızlardır.

 

Benim 2 tane kaplumbağam vardır.1.si Yumurcak, 2.si Şirin'dir. İkisi de 3 aylık. En çok sevdiğim hayvan köpektir. En sevdiğim şarkıcı Hadise'dir. Pop tarzı müzik dinlerim. En çok sevdiğim arkadaşım Alev ve Ayça'dır.

 

Ekleyen :dersimiz.com    Okunma :156231

 

 

tags

    Benzer Ders Notları

ders notları Türkçede Büyük Harflerin Kullanıldığı Yerler 1503 kez okundu.

ders notları Bulmaca Sözlüğü (I Harfi) 4985 kez okundu.

ders notları Bulmaca Sözlüğü (Ö Harfi) 5357 kez okundu.

ders notları Zarf (Belirteç) 11649 kez okundu.

ders notları Sözcükte Anlam Özellikleri 19783 kez okundu.

ders notları Noktalama İşaretlerinin İlginç Hikayesi 11132 kez okundu.

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

DERS VE ÇALIŞMA NOTLARI / KONU ÖZETLERİ ANASAYFA