Yazılı Sınav Soruları

Otobiyografi Nedir?, Otobiyografi Örneği, ders ve çalışma notu

Otobiyografi Nedir?, Otobiyografi Örneği

Otobiyografi-Nedir-Otobiyografi-Ornegi
Bir kişi hayatıyla ilgili dönemleri bütün ilginç yönleriyle geniş şekilde kendisi yazarsa buna “otobiyografi (öz yaşam öyküsü)” denir. Yani kişi kendi biyografisini yazarsa bu otobiyografi olur.
 
Otobiyografinin özellikleri şunlardır:
 
Otobiyografide doğumdan itibaren otobiyografinin yazıldığı ana kadar yaşananlardan anlatmaya değer olanlar yazılır.
Otobiyografilerde çoğu zaman sanatçı kendisiyle beraber aile büyüklerinden ve sosyal çevresinden, aile içi durumlarından da söz eder.
Edebiyat, sanat, siyaset, spor gibi değişik alanlarda ünlü bir kişi; diğer insanlarca bilinmeyen yönlerini, başarısını nelere borçlu olduğunu ve nasıl kazandığını anlatmak amacıyla otobiyografisini yazar.
Otobiyografi her ne kadar öznel bir anlayışla kaleme alınsa da gerçekler göz ardı edilmemelidir.
Bütün bu iyi niyete rağmen otobiyografiler öznel eserler olarak kabul edilir. Çünkü kişi kendisini anlatmaktadır ve bunu yaparken tarafsız davranamaz.
Kişinin kendi hayatını roman şeklinde yazması sonucunda ortaya çıkan esere “otobiyografik roman” denir. Bu türün örneklerini anı türünde verilmiş eserlerde de görmek mümkündür.
 
Anı-Otobiyografi Farkı
 
Anılar üslup yönüyle otobiyografilere de benzer; ancak anı otobiyografi içinde sadece bir bölüm sayılabilir. Yani otobiyografiler anıya göre daha geniş ve daha uzun bir dönemi içine alır.
 
Otobiyografi Örneği:
 
Merhaba,
Ben Duygu.1997 yılında İzmir'de doğdum.Şu anda 13 yaşındayım.Boyum 1.50 kilom 35 kgdır.Annemin adı Aylin,babamın adı ise Oğuz'dur.Annem holding müdürü,babam ise mühendistir.Peyami Safa İlköğretim Okulu'nun 6/G sınıfında okuyorum.
Fotoğraf çekmeyi,kitap okumayı ve müzik dinlemeyi çok seviyorum.En çok sevdiğim yemekler pizza ve hamburgerdir.Hobilerim;bisiklet sürmek,yüzmek,ders çalışmak,alışveriş yapmak,buz pateni yapmak ve kayak yapmaktır.Fobilerim ise böcekler ve hırsızlardır.
 
Benim 2 tane kaplumbağam vardır.1.si Yumurcak,2.si Şirin'dir.2'side 3 aylık.En çok sevdiğim hayvan köpektir.En sevdiğim şarkıcı Hadise'dir.Pop tarzı müzik dinlerim.En çok secdiğim arkadaşım Alev ve Ayça'dır. 
 

Ekleyen :dersimiz.com    Okunma :83590

 

 

tags

    Benzer Ders Notları

ders notları Bulmaca Sözlüğü (T Harfi) 10374 kez okundu.

ders notları Bulmaca Sözlüğü (H Harfi) 11189 kez okundu.

ders notları Bulmaca Sözlüğü (B Harfi) 8034 kez okundu.

ders notları Mecaz Anlam 2387 kez okundu.

ders notları Sayıların ve Bileşik Sözcüklerin Yazılışı (5. Sınıf) 347 kez okundu.

ders notları Cümlede Anlam 4933 kez okundu.

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (11 yorum yazılmış)

box ferdane :Bi kere bu konuda büyük emek var emeğe saygınız olsun en azından birazcıkkk
box ferdane :Kıskanmayın arkadaşlar
box Mert :Secdiğim diye yazılmaz sevdiğim diye yazılır bir kere, hem güzel olmamış ben beğenmedim
box hakan :yazdıgı yıl 13 yasındaymıs misafir
box MİSAFİR (2) :"misafir :1997 yılında doğduysa nasıl 13 yasında oluyor buna tekrar bakar mısınız?" DİYE YAZAN KİŞİ BU CEVAP SANA DUYGU O YILA GÖRE YAZDIĞI İÇİN ÖYLE 2015'TE YAZDIĞI İÇİN DEĞİL.
box hera :çok kısa
box gizli :Merhaba ile başlamaz ki yanlış yazmış ama yinede güzel olmuş.
box ada :Bence hoş bir yazı olmuş:D
box misafir :1997 yılında doğduysa nasıl 13 yasında oluyor buna tekrar bakarmısınız
box ayçA :çok güzel olmuş
box biyoğrafi bey :işte biyografi Merhaba, Ben Duygu.1997 yılında İzmir'de doğdum.Şu anda 13 yaşındayım.Boyum 1.50 kilom 35 kgdır.Annemin adı Aylin,babamın adı ise Oğuz'dur.Annem holding müdürü,babam ise mühendistir.Peyami Safa İlköğretim Okulu'nun 6/G sınıfında okuyorum. Fotoğraf çekmeyi,kitap okumayı ve müzik dinlemeyi çok seviyorum.En çok sevdiğim yemekler pizza ve hamburgerdir.Hobilerim;bisiklet sürmek,yüzmek,ders çalışmak,alışveriş yapmak,buz pateni yapmak ve kayak yapmaktır.Fobilerim ise böcekler ve hırsızlardır. Benim 2 tane kaplumbağam vardır.1.si Yumurcak,2.si Şirin'dir.2'side 3 aylık.En çok sevdiğim hayvan köpektir.En sevdiğim şarkıcı Hadise'dir.Pop tarzı müzik dinlerim.En çok seçdiğim arkadaşım Alev ve Ayça'dır.

DERS VE ÇALIŞMA NOTLARI / KONU ÖZETLERİ ANASAYFA