Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Müzikte Dönemler, ders ve çalışma notu

Müzikte Dönemler

Muzikte-Donemler

Müzikte Dönemler
1) Orta Çağ Dönemi: 1400 - 1600 yılları arasında geçen dönemdir. Tanrı gücüne inanılan dönemdir. B3 - B5 - T5 aralıklar kullanılır, korolar söylenir soprano bayan da tiz ses, alto bayan da pes, tenor de tiz, baslar kalın(pes), erkekler ön plandadır. Bu dönemde süslemeler önemlidir, resim sanatı şatafatlı, yapılar gösterişli, enstrüman ağırlıklı ve çoklu seslerin kullanıldığı dönemdir.

Bu dönemde kullanılan çalgılar org, klavsen, arp, lir, gitardır.Dönemin bestecileri ise John Downland, Luis Milan, Domenico Scarlatti ve Antonio Scarlattidir.

 

2) Barok Dönem: 1700 - 1750 -> (Bach’ın ölümü) arasında geçen bir dönemdir. Tanrıya inanış artar, klavyeli çalgılar ve opera kavramı ortaya çıkar, kadınlar ön plandadır, pianissimo ve forte terimleri ortaya çıkar.

Dönemin bestecileri ise J. S. Bach, Johann Pachelbel, Henry Purcell, A. Vivaldi, Tomaso Albinoni, Sylvius Leopold Weiss (besteleri gitara transpoze edilmiştir, lut sanatçısıdır).

 

3) Klasik Dönem: 1750 - 1825 yılları arasında geçen dönemdir. Pekçok besteleme ve stil kuralının yerleştiği, Arp ve klavsenin yerini piyano alır, ilk piyano eserini Clemente yapmıştır. Süslemeler bu dönemde gereksizdir. İlk piyano eserini Clement yazmıştır, operalar bu dönemde gelişmiştir, eserler dine yönelik değildir yani halka açılmış (saray ve kiliselerden çıkmıştır), halk ile bütünleşmeye başlamış, oda müzikleri ve orkestralar oluşmuştur.

Dönemin bestecileri ise L.V. Beethoven , W.A. Mozart, J. Haydyn , gitar bestecileri ise Mauro Giuliani, Fernando sor, Napoleon Coste , Dionisio Aguado , Fernando Carulli

 

4) Romantik Dönem: 1825 - 1900 yılları arasında geçen dönemdir. Bu dönemde savaşlar ve yaşanan olaylar müzikte kendisini hissettirmiştir. Nüans, rallando, rittardando, a.tempo gibi kavramlar çıkıyor. Besteler artık halk için yapılıyor, enstrüman şekilleri değişiyor gitarda pontiçello ve tasto kavramı ortaya çıkıyor, eserler büyük salonlarda çalınıyor, senfonik orkestralar oluşuyor , müzik kültürel hayata giriyor.

Dönemin bestecileri Frederic Chopin, L.V Beethoven, Weber, Franz Schubert, Franz Liszt, Niccolo Paganini, Isaac Albeniz , gitar bescetileri ise Federico Moreno Torroba, Francisco Tarega.

 

5) Çağdaş Dönem: 1900 - 1945 arasında geçen dönemdir. İnsanlar bu dönemde farklı tınılar arıyor (daha çok pontiçello), gitarda güzel tını çıkarmak için tırnaklar uzatılıyor, elektro gitar, org ortaya çıkıyor.
Dönemin bestecileri ise Heitor Villa Lobos, Rodrigo, Andres Segovia, Astor piazolladır.

Ekleyen :dersimiz.com    Okunma :3178

 

 

tags

    Benzer Ders Notları

ders notları Müzik Dersi İle İlgili Temel Bilgiler 14663 kez okundu.

ders notları Müzik Terimleri Sözlüğü M-O Arası 3872 kez okundu.

ders notları Klasik Müzikte Modern Dönem 1132 kez okundu.

ders notları Tuşlu Çalgılar : Org 5768 kez okundu.

ders notları Vurmalı Çalgılar : Ksilofon 9202 kez okundu.

ders notları Ses Sağlığını Korumak İçin Nelere Dikkat Edilmeli? 3214 kez okundu.

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz

DERS VE ÇALIŞMA NOTLARI / KONU ÖZETLERİ ANASAYFA