Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Meddah, ders ve çalışma notu

Meddah

Meddah
Tek kişi tarafından oynanan bir halk tiyatrosudur. Son devrin meddahları kahvehanelerde yüksekçe bir yere oturup anlatırlardı. Bunlar halk arasında dolaşan veya yazılı edebiyattan alınma yahut kendilerinin zemin ve zamana uygun olarak uydurdukları hikâyeleri, kahramanlarının şivelerini taklit ederek türlü jest ve mimiklerle anlatırlardı. Meddah, bir tiyatro eserindeki bütün şahısları kendisinde birleştirmiş bir aktör durumundadır.

Meddah, olayları temsil ederken seyircilerin rahatça görebileceği yüksek bir yere oturur. Bir eline mendil (makreme), bir eline de sopa (değnek) alır. Mendili değişik tipteki kişilerin kıyafetini göstermek ve ağzını kapatarak seslerini taklit etmek, değişik başlıklar yapmak için kullanır. Sopadan da oyunu başlatmak, seyirciyi susturmak, değişik sesler çıkarmak ve saz, süpürge, tüfek, at gibi varlıkları canlandırmak için yararlanır.

Meddah oyunu, genellikle kahvehane, meydan gibi halkın topluca bulunduğu yerlerde oynanırdı. Her kesimden insan bu oyuna ilgi gösterirdi. Saray halkını eğlendirmek için görevlendirilen meddahlar da vardı. Meddah, çeşitli kişisel ilişkilerin taklit yoluyla canlandırılması, senaryoların orada bulunan seyirciye göre, doğaçlama olarak geliştirilmesi açısından hikâyecilerden ayrılarak bir oyuncu kimliği kazanır.

Ekleyen :dersimiz.com    Okunma :2074

 

 

tags

    Benzer Ders Notları

ders notları Divan Edebiyatında Nazım Türleri-2 2226 kez okundu.

ders notları Şiir Dili - Söz Sanatları 3098 kez okundu.

ders notları Batı Edebiyatındaki Önemli Yazarlar Ve Eserleri 2654 kez okundu.

ders notları Uyak Düzeni (Şeması) ve Çeşitleri 27217 kez okundu.

ders notları Söz Sanatları (Anlamla İlgili Sanatlar) 4458 kez okundu.

ders notları Edebiyatın Diğer Bilimlerle İlişkisi 18336 kez okundu.

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

DERS VE ÇALIŞMA NOTLARI / KONU ÖZETLERİ ANASAYFA