Eğitim Siteleri

Kurban Kesmenin Hükmü, Vakti ve Şekli, ders ve çalışma notu

Kurban Kesmenin Hükmü, Vakti ve Şekli

Kurban bayramı günlerinde kesilen kurbanlık hayvana “udhiye” denir. Terim olarak kurban, Allah Teâlâ’ya yaklaşmak için kurban niyetiyle belirli vakitte kesilen özel hayvanın adıdır. Kurban kesmek, zekât ve bayram namazları gibi hicretin ikinci yılında meşrû kılınmıştır.
Kurban Kesmenin Hükmü: Kurban bayramında, Allah’a yaklaşmak niyetiyle kurban kesmek hür, mukîm, müslüman zengin olan kimselere vaciptir. Zenginden maksad; temel ihtiyaçlarının dışında  nisap miktarı mala sahip olmaktır. Bu da fitre nisabıyla aynı olup, üzerinden bir yıl geçmesi şartı da aranmaz. Yani bayram sabahı 200 dirhem gümüş veya 20 miskal altın veya bunların karşılığı olan para veya ticaret malına sahip bulunan kimseye kurban vacip olur
Kurban Kesmenin Vakti ve Şekli:
Kurban kesilecek zaman, kurban bayramının birinci,ikinci ve üçüncü günüdür. Fakat birinci gününde kesmek daha faziletlidir.
Kurbanın Türü: Kurbanlar; yalnız koyun, keçi, deve ve sığır türü hayvanlardan kesilebilir. Yaban sığırı, geyik gibi yabani hayvanlarla, tavuk, horoz, kaz gibi evcil hayvanlar kurban edilemezler. Koyun ve keçi bir yaşında sığır cinsi 2 yaşında deve ise en az beş yaşında olmalıdır. Koyun ve Keçi sadece bir kişi için kurban olarak kesilebilirken sığır ve deve 7 kişiye kadar ortaklaşa kurban edilebilirler.

Ekleyen :notbak.com    Okunma :1935

 

 

tags

    Benzer Ders Notları

ders notları 4.Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Çalışma Notları-1 10568 kez okundu.

ders notları Namazda Okunan Dualar ve Türkçe Anlamları (Manaları) 28080 kez okundu.

ders notları Dualar ve Anlamları (Mealleri) 5374 kez okundu.

ders notları Kevser Suresi ve Türkçe Anlamı (Manası) 3944 kez okundu.

ders notları İhlas Suresi ve Türkçe Anlamı (Manası) 6107 kez okundu.

ders notları Allah'ın Sıfatları (Özellikleri) 16462 kez okundu.

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz

DERS VE ÇALIŞMA NOTLARI / KONU ÖZETLERİ ANASAYFA