Eğitim Sitesi

Kurban Kesmenin Hükmü, Vakti ve Şekli, ders ve çalışma notu

Kurban Kesmenin Hükmü, Vakti ve Şekli

Kurban bayramı günlerinde kesilen kurbanlık hayvana "udhiye" denir. Terim olarak kurban, Allah Teâlâ'ya yaklaşmak için kurban niyetiyle belirli vakitte kesilen özel hayvanın adıdır. Kurban kesmek, zekât ve bayram namazları gibi hicretin ikinci yılında meşrû kılınmıştır.
Kurban Kesmenin Hükmü: Kurban bayramında, Allah'a yaklaşmak niyetiyle kurban kesmek hür, mukîm, müslüman zengin olan kimselere vaciptir. Zenginden maksad; temel ihtiyaçlarının dışında  nisap miktarı mala sahip olmaktır. Bu da fitre nisabıyla aynı olup, üzerinden bir yıl geçmesi şartı da aranmaz. Yani bayram sabahı 200 dirhem gümüş veya 20 miskal altın veya bunların karşılığı olan para veya ticaret malına sahip bulunan kimseye kurban vacip olur
Kurban Kesmenin Vakti ve Şekli:
Kurban kesilecek zaman, kurban bayramının birinci,ikinci ve üçüncü günüdür. Fakat birinci gününde kesmek daha faziletlidir.
Kurbanın Türü: Kurbanlar; yalnız koyun, keçi, deve ve sığır türü hayvanlardan kesilebilir. Yaban sığırı, geyik gibi yabani hayvanlarla, tavuk, horoz, kaz gibi evcil hayvanlar kurban edilemezler. Koyun ve keçi bir yaşında sığır cinsi 2 yaşında deve ise en az beş yaşında olmalıdır. Koyun ve Keçi sadece bir kişi için kurban olarak kesilebilirken sığır ve deve 7 kişiye kadar ortaklaşa kurban edilebilirler.

Ekleyen :notbak.com    Okunma :2645

 

 

tags

    Benzer Ders Notları

ders notları Dua Nedir? Nasıl Dua Edilir? Niçin Dua Edilir? 1274 kez okundu.

ders notları Abdestin Tarifi, Farzları, Sünnetleri, Abdesti Bozan ve Bozmayan Haller 6382 kez okundu.

ders notları İslam Dininin Temizliğe Verdiği Önem 9615 kez okundu.

ders notları Öğle Namazı Nasıl Kılınır? 2478 kez okundu.

ders notları Elli dört farz nelerdir? 1901 kez okundu.

ders notları 5.2.6: Güzel İş ve Davranış: Salih Amel 2426 kez okundu.

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz

DERS VE ÇALIŞMA NOTLARI / KONU ÖZETLERİ ANASAYFA