Yazılı Sınav Soruları
27 Ekim 2016 Perşembe

Kişisel Hayatı Konu Alan Metin Türleri : Günlük(Günce), ders ve çalışma notu

Kişisel Hayatı Konu Alan Metin Türleri : Günlük(Günce)

GÜNLÜK (GÜNCE)
Bir kimsenin düzenli olarak, günlük olaylarla ilgili yorumlarını, bunlardan kaynaklanan o günkü anlayışlarını, düşüncelerini, üstüne tarih atarak kaleme aldığı kısa yazılara "günlük" veya "günce" denir.


Günlüğün özellikleri şunlardır:
● Günlükler ne gün yazıldığını belirtmek için tarih atılan, çoğu zaman her günün sonunda o gün olup bitenin sıcağı sıcağına anlatıldığı, olaylarla ilgili yorumlar, değerlendirmeler yapıldığı yazılardır.

● Günlükler her gün yazıldığı için kısadır.

● Bu yazılar yazarının yaşamından izler taşır. Bu bakımdan günlükler içten ve sevecendir.

● Okuyucular dikkate alınmadan yazılan günlükler, özeldir.

● Duyguların, düşüncelerin yoğun olduğu anlarda sıcağı sıcağına yazılan günlüklerin anlatımı geliştirmede önemli bir yararı vardır.

● Günlükler bir deftere yazılabileceği gibi daha kullanışlı olması bakımından bir ajandaya da yazılabilir.


Türk Edebiyatında Günlük
Türk edebiyatında Suut Kemal Yetkin, Seyit Kemal Karaalioğlu ve Oktay Akbal günlüklerini kitap olarak yayımlayan sanatçıların başında yer almaktadır. Ayrıca Oğuz Atay'ın "Günlük Bütün Eserleri"; Nihat Erim in "Günlükler"; Fevzi Çakmak'ın "Mareşal ve Günlükleri", Salah Birsel'in "Papağanname Günlük" adlı eserleri bu türdedir.


Günlük-Anı Farkı
Anı ile günlük çoğu zaman karıştırılmaktadır. Günlük, adından anlaşılacağı üzere yaşanırken, günü gününe yazılır. Anı ise aradan zaman geçtikten sonra yazılır. Örneğin kişi günlüklerinden yararlanarak ileride bir anı kitabı kaleme alabilir. Günlük yazarı sadece kendisini ya da kendisini merkeze alarak çevresindekileri anlattığı hâlde; anı yazarları başkalarını anlatabilir.

Ekleyen :Edebiyatçı    Okunma :2101

 

tags Kişisel Hayatı Konu Alan Metin Türleri günlük günce özellikleri tanımı lise dil ve anlatım ders notu konu özeti çalışma notları özetler ders anlatım

DERS VE ÇALIŞMA NOTLARI / KONU ÖZETLERİ ANASAYFA