Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

İslamiyetin Doğuşu ve Yayılışı, ders ve çalışma notu

İslamiyetin Doğuşu ve Yayılışı

Islamiyetin-Dogusu-ve-Yayilisi

İslamiyetin Doğuşu ve Yayılışı

1. İslâmiyetten Önce Araplar:

Din ve İnanışları: İslamiyetten önce Arapların büyük çoğunluğu puta tapardı. Putlarını Kâbe'ye koyarlar, her yıl hac mevsiminde ziyaret ederlerdi. Musevilik, Hristiyanlık ve Hanif dini de vardı.

Sosyal Yaşamları: Araplar kabileler halinde yaşarlardı. Kabileler arasında sürekli kan davaları vardı. Şehir ve köylerde oturanlar tarım ve ticaretle, göçebelerde hayvancılıkla uğraşırdı.    Kız çocukları aşağılanır, bazan öldürülürdü miras da verilmezdi. Kölelerin de hiçbir hakkı yoktu.

 

2. İslâmiyetin Doğuşu: Hz. Muhammed 571 yılında Mekke'de doğdu. Babası Abdullah, annesi Amine Hatun'dur. Küçük yaşta anne ve babasını kaybettiğinden önce dedesinin sonra da amcası Ebu Talib'in yanında yetişti. Çobanlık ve ticaretle uğraştı. 25 yaşında Hz. Hatice ile evlendi. Bütün kötülüklerden uzak durması, doğruluğu ve zekasından dolayı "el emin" dendi. Kırk yaşlarına geldiğinde sık sık gittiği Hira dağındaki bir mağarada ilk vahyin gelmesiyle peygamber oldu.(610)

Hicret ve Hz. Muhammed'in Seferleri: Hz. Muhammet İslam dinini önce gizlice yakınlarına anlattı. Daha sonra açıktan yaydı. Bu durum çıkarlarının elden gitmesinden korkan Mekke ileri gelenlerinin tepkisine yol açtı. Mekkeliler Müslümanlara baskı yapmaya başladılar.

Bunun üzerine Müslümanlar Mekke'den Medine'ye hicret (göç) ettiler (622). Böylece İslam Devleti'nin temelleri atıldı. Hz. Muhammed din ve devlet başkanı oldu.

Mekkeliler Müslümanların peşini bırakmadılar. Müslümanların Mekke'de kalan mallarını yağmaladılar. Bu durum Bedir Savaşı'na yol açtı. 624'te yapılan Bedir Savaşı'nı Müslümanlar kazandı. Bu durum Müslümanların kendilerine güvenini artırırken İslamın yayılışını da hızlandırdı.

625'te Mekkeliler Bedir'in intikamını almak istediler. Yapılan Uhud Savaşı'nda Müslümanlar yenildi. İki yıl sonra Mekkeliler Müslümanları kesin olarak yok etmek için Medine'yi kuşattılar. Ancak kazılan hendekleri geçemediler. Mekkelilerin başarısızlığı Arapların Müslümanlara olan ilgisini artırdı. dersimiz.com

628'de yapılan Hudeybiye Antlaşması ile Mekkeliler Müslümanların varlığını tanımış oldu. 630'da Hz. Muhammed Mekke'yi ele geçirdi. Mekkelilerin tamamına yakını Müslüman oldu. İslamiyet Arabistan'daki en büyük güç oldu. 632'de Veda Haccı'nı yapan Hz. Muhammed aynı yıl vefat etti.

 

3. İslâmiyetin Yayılışı: Hz. Muhammed'den sonra yerine Hz. Ebubekir halife seçildi. Onun zamanında yalancı peygamberler ve zekat vermeyen kabileler itaat altına alındı. Kuran-ı Kerim kitap haline getirildi. Yerine geçen Hz. Ömer zamanında Irak, İran, Suriye ve Mısır fethedildi.

Hz Osman zamanında Türklerle savaşlar başladı. İlk İslam donanması kuruldu ve Kıbrıs alındı. Hz. Osman'ın son zamanında başlayan karışıklıklar Hz. Ali zamanında artarak devam etti. Bu durum İslam toplumunun bölünmesine ve fetihlerin durmasına neden oldu.

İslam fetih hareketleri Emeviler zamanında (661-750) yeniden hızlandı. Kuzey Afrika'nın fethi tamamlandı, İspanya fethedildi. Horasan ve Maveraünnehir bölgesi ele geçirildi. İstanbul kuşatıldı. Abbasiler döneminde fetihler durmuştur. Abbasiler fetihlerden çok islam dininin yayılması için çalışmışlar; bilim, sanat ve edebiyatla uğraşmışlardır. Türkler ve İranlılar gibi Arap olmayan uluslara devlet ve ordu yönetiminde görevler vermişlerdir.

 

4. İslâm Kültür ve Uygarlığı:

Devlet ve Memleket Yönetimi: Hz. Muhammed, din ve devlet başkanı olarak toplumun tüm sorunlarıyla ilgilenmiştir.

Hz. Ömer zamanında ülke illere ayrılmış, başına vali ve kadılar tayin edilmiştir. Emevilerde halifelik babadan oğula geçmeye başladı. Emeviler, posta, maliye ve emniyet teşkilatının temellerini attı. Abbasiler zamanında vezirlik makamı kuruldu.

İslam Devleti'nin sınırları genişledikçe İslam dini de yayıldı. Özellikle Abbasilerin hoşgörülü ve adaletli tutumları sayesinde İslamiyet Türkler ve İranlılar arasında yayıldı.

Sosyal ve Ekonomik Yaşam: İslam dininde bütün Müslümanlar eşitti. Ancak Emeviler Arap olmayan Müslümanlara ikinci sınıf vatandaş muamelesi yapmışlardır. Abbasiler Arap olmayan Müslümanlara da eşit davranmıştır. İslamiyet köleliği kaldırmamış, ancak haklarını genişletmiştir. Sınırların genişlemesi tarım ve ticareti de geliştirmiştir.

Emeviler zamanında Arapça resmi dil oldu. Bilim dilinin Arapça olması Arapçanın yaygınlaşmasını sağladı.

İslam dini bilim ve sanatın gelişmesini teşvik etti. Abbasiler zamanında medreseler kuruldu. Eski Yunan eserleri Arapçaya tercüme edildi. Dini ilimlerin yanında matematik, tıp, astronomi, felsefe gibi bilimler de gelişti.

Emeviler zamanında sanat hızla gelişti. Özellikle mimaride Avrupa geçildi. Resim ve heykel yasak olduğundan gelişmedi. Bunun yerine hat, oymacılık, nakkaşlık, arabesk gibi sanat dalları gelişti. 

Ekleyen :Editör 3    Okunma :144035

 

 

tags

    Benzer Ders Notları

ders notları Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi Kronolojisi 3614 kez okundu.

ders notları Osmanlı Siyasi Tarihi İstanbulun Fethi ve Sonrası 15591 kez okundu.

ders notları İslamda Bilim ve Sanat 9228 kez okundu.

ders notları Sanayi İnklabı 28896 kez okundu.

ders notları Türk Dünyası 20081 kez okundu.

ders notları Kösedağ Savaşı ve Sonuçları 111701 kez okundu.

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (23 yorum yazılmış)

box Senai Tocoglu :İslam dini alemlerin Allah tarafindan yaratilmasiyle beserdeki butun canlilara bahsedilmis adina teslim olmak manasinada gelen din yani islam dini alemlerin evrenide kapsayan tum canli cansizlarin dinidir onun icin her insan dunyaya islam dinini fitratina yuklenmis olarak gelir

box Güneş:Azerbaycanlı :Allah bizleri dinimizden,imanımızdan ayrı salmasın.Oxudum ve çox beyendim

box 4589632 :keşke biraz daha kısa olsaydı

box mrs.cool :süper

box Zeynep :Konuları çok kısa almissiniz ve ufak yanlışlar var hira dağindaki bir mağara değil Nur dağindaki hira mağarası olmalıydı ama yinede tesekkürler

box ismail :harika her Müslümanın bilmesi gerekir

box sevde :islamiyetin yayılışı çok kısa ama ginede iyi yapanın eline sağlık :)

box sude :çok güzel

box Zeynep :Süperrrr kim yazdıysa ellerine sağlık...

box ilyas :O zamanı yaşamak isteyen varsa bir kılınç 'ta biz sallayalım islamiyet için

box hira :çok güzel

box king arda :orta derece ama yinede bigilendirdiğiniz için teşekkürler

box Besna :Geniş bir bilgi

box pınar :Çok güzeldi sosyal ödevimi çok kolay yaptım hazırlayanın ellerine sağlık

box pınar :Çok güzel teşekkür ler sosyal ödevim için çok işe yaradı ellerinize saglık

box ZEYNELCAN :süperya çanım vedA İSLAMA

box Deniz Kara :ödevim için çok iyi oldu çok tşk

box emre :süper

box Aleyna :Süper

box Memet :Çok beyendim dinimde bilmediklerimide öğrendim harika

DERS VE ÇALIŞMA NOTLARI / KONU ÖZETLERİ ANASAYFA