Eğitim Sitesi

Genetik Alanındaki Gelişmeler, ders ve çalışma notu

Genetik Alanındaki Gelişmeler

Genetik-Alanindaki-Gelismeler  Gen mühendislerinin çalışma materyali gendir. Gen mühendisleri gen iyileştirmesiyle canlılarda istenmeyen özelliklerin ayıklanması, amacına yönelik olanların bir araya toplanması yada bulunmayan bir özelliğin başka bir canlıdan nakil yoluyla kazanılması için çalışırlar. Bilim insanları bu çalışmalarda bakterileri kullanırlar. Bakterilerin tek hücreli olması, çekirdek zarlarının olmaması, bakteri DNA'sının üzerinde protein bulunmaması, ucuz ve çabuk üretilebilmeleri çalışmalarda kolaylık sağlar.

Gen mühendislerin virüslerle de çalışır. Virüslerin hücre içine girip çoğalabilme özelliği bu çalışmalarda çok işe yarar. Bakteri DNA'sına eklenmek istenen gen, önce virüs DNA'sına eklenir sonra bu virüsün bakteri hücresine girmesi sağlandığında virüsün taşıdığı gen,bakteri DNA'sına girmiş olur. Bakterinin bölünüp çoğalmasıyla bu genden çoğalmış olur. Bu olaya gen klonlaması denir. Ortam koşulları uygunsa tek bir bakteriden 10 saatte yaklaşık1 milyar bakteri oluşabilir. Böylece bu genin kontrol ettiği ürünü, bakterinin üretmesi sağlanır. Günümüzde diyabet ( şeker hastalığı ) hastalarında bakterilerin ürettiği insülin kullanılmaktadır.

Genetik mühendislerin hücredeki DNA'nın tamamını taşımayı da başardılar.Yetişkin bir koyuna ait yumurta hücresinin çekirdeğini çıkararak yerine başka bir koyunun vücut hücresinin çekirdeğini yerleştirdiler. Bölünen hücreleri yumurta ve çekirdek vericisi koyunlardan farklı, üçüncü bir koyunun rahmine yerleştirdiler. Dolly(Doli) adını verdikleri yavruyu elde ettiler. Sizce Dolly bu üç koyundan hangisine benzer ? Tabiî ki Dolly , vücut hücresinden DNA alınan koyunun genetik ikizidir. Sonuçta memeli bir hayvanın kopyası yapılmış oldu. Bilim insanları insan kopyalamayı da başarabilir mi ? Sizce bunun sakıncaları ne olabilir ?

Ekleyen :Editör 3    Okunma :3462

 

 

tags

    Benzer Ders Notları

ders notları Modifikasyon ve Mutasyon 821 kez okundu.

ders notları Aynalar 3922 kez okundu.

ders notları Kalıtım - Kalıtsal Özelliklerimi Nasıl Kazandım ? 2567 kez okundu.

ders notları İnce Kenarlı ( Yakınsak ) Merceklerde Görüntü Oluşumu ve Özellikleri 56437 kez okundu.

ders notları Isınma ve Soğuma Nedir? 6571 kez okundu.

ders notları Evrende Her Şey Hareketlidir 3826 kez okundu.

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz

DERS VE ÇALIŞMA NOTLARI / KONU ÖZETLERİ ANASAYFA