Eğitim Sitesi

Ekran Kartı, ders ve çalışma notu

Ekran Kartı

Ekran-Karti

Ekran kartı işlemcinin işlediği dijital bilgileri analog forma dönüştürerek onları monitör aracılığıyla görmemizi sağlayan bileşendir.Görüntülerin boyutu,yoğunluğu,tarama frekansı vb. tüm görüntü ayarları ekran kartı sayesinde yapılabilir.Güçlerine göre çok çeşitli tiplerde üretilirler.Son zamanlarda özellikle oyun alanındaki gelişmeler sayesinde, ekran kartları üzerinde oldukça güçlü grafik işlemciler ve bellekler bulundurmaktadır.

Bir ekran kartının performansını etkileyen faktörler şunlardır:
Çözünürlük: Ekrandaki görüntünün kaç pikselden oluşacağını belirler ve yatay ve dikey piksel cinsinden belirtilir (800x600,1024x768, 1280x1024 gibi).Çözünürlük ne kadar yüksek olursa görüntü o kadar net olur.

Veriyolu Tipi: Ekran kartının anakarta takıldığı yuvadır ve bu veriyolu yuvası veri bitlerinin anakarttan monitöre ne kadar hızlı aktarılacağını belirler.Günümüzde ISA,PCI ve AGP olarak adlandırılan veri yolları kullanılmaktadır ve AGP en son çıkan veri yolu türü olup diğerlerine göre çok daha hızlıdır.
Renk Derinliği: Piksellerin alabileceği renkler kırmızı, yeşil ve maviden türetilir. Renk derinliği bu renklerin miktarını belirler. Renk derinliği ne kadar artarsa her pikselin alabileceği renk sayısı artar, renkler gerçeğe daha yakın olur. Renk derinliği bit cinsinden belirtilir.(8 bit,16 bit,24 bit gibi)

Güncelleme Hızı:Ekranın yeniden boyanma frekansını belirtir.Birimi Hz'dir ve ekranın saniyede kaç kez güncellendiğini gösterir.Güncelleme hızının düşük olması görüntünün titremesine sebep olur.

Ekleyen :notbak.com    Okunma :4004

 

 

tags

    Benzer Ders Notları

ders notları Elektronik İletişim 2120 kez okundu.

ders notları Uygulama Yazılımları 5023 kez okundu.

ders notları Bilgisayarın Genel Yapısı 3132 kez okundu.

ders notları E-Posta Hesapları Ve Anında Mesajlaşma Yazılımları 1268 kez okundu.

ders notları Hesap Makinesi ve Not Defteri Kullanımı 3064 kez okundu.

ders notları Bilgi ve İletişim Teknolojilerinin Eğitimde Yarar ve Amaçları 406 kez okundu.

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz

DERS VE ÇALIŞMA NOTLARI / KONU ÖZETLERİ ANASAYFA