Yazılı Sınav Soruları

Ekonomik Faaliyetler, ders ve çalışma notu

Ekonomik Faaliyetler

 

Ekonomik Faaliyetler


İnsanlar, yaşayabilmek için çeşitli işler yaparlar. Hayvanlardan ve topraktan yararlanırlar, ticaretle uğraşırlar veya çeşitli iş yerlerinde çalışırlar. Bunlara Ekonomik Faaliyet denir.

 

Bir bölgedeki ekonomik faaliyetleri o bölgenin coğrafi yapısı, yer altı ve yer üstü zenginlikleri, iklimi, ulaşım yolları belirler. Bölgede tarıma elverişli toprakların olması o bölgede tarım yapılmasına imkân sağlar. Bölgede yetiştirilen ürünleri de o bölgenin iklimi belirler, ekonomik faaliyetleri, ulaşım yolları, ticaret ve turizmi etkiler.


İnsanların geçimlerini sağlayabilmek için uğraştıkları Ekonomik Faaliyetler şunlardır: Tarım, Hayvancılık, Sanayi, Ticaret, Madencilik, Turizm, Ormancılık Ulaşım,Hizmet sektörü(bankacılık, eğitim, sağlık vb.) gibi ekonomik faaliyetler insanların geçimlerini sağladıkları başlıca iş alanlarıdır.

 

Toprağın ekilmesi ve işlenmesi yoluyla topraktan faydalanma işlerinin bütününe tarım denir. Tarım denilince ilk akla tarla, bağ ve bahçe işleri gelir.Ancak hayvancılık ve ormancılık faaliyetlerini de tarım faaliyetleri içerisinde sayabiliriz.Bu faaliyetler sonucu elde edilen ürünlere tarım ürünleri denir. Tarım, ülkemiz için çok önemli bir geçim kaynağıdır. Ülkemizin kırsal kesiminde yaşayan bir çok insanımızın en önemli geçim kaynağıdır.

 

Ekonomide üç temel faaliyet alanı vardır. Bunlar üretim,dağıtım ve tüketimdir.

 

Üretim: İnsanların ihtiyaç duyduğu mal ya da hizmetin meydana getirilmesidir. Buğday yetiştirmek, ekmek yapmak, mobilya yapmak birer üretim faaliyetidir.
 

Dağıtım: Ürünlerin tüketiciye ulaşması için üretildiği yerden malın alınıp satılacağı yere taşınması olayıdır.
 

Tüketim:İnsanların ihtiyaçları olan ürünleri satın alarak kullanması olayına tüketim adı verilir. Ekmek, makarna, peynir, sebze meyvelerin satın alınıp yenmesi, mağazalardan çeşitli giyim eşyası almak, mobilya ve beyaz eşya alıp kullanmak gibi faaliyetleri tüketime örnek olarak verebiliriz.
 

İhracat: Bir ülkenin ürettiği malları başka bir ülkeye veya ülkelere satmasıdır.
 

İthalat:Başka bir ülkeden mal getirme veya satın alma işidir.

Ekleyen :dersimiz.com    Okunma :1421

 

 

tags

    Benzer Ders Notları

ders notları 1. Göktürk Devleti 19984 kez okundu.

ders notları Osmanlı'da Eğitim Kurumları 2877 kez okundu.

ders notları İletişim Kurmada Güzel ve Etkili Konuşmanın Önemi 44366 kez okundu.

ders notları Dünyamızın Hareketleri Ve Sonuçları 3454 kez okundu.

ders notları Osmanlı Deniz Seferleri 3163 kez okundu.

ders notları İç Anadolu Bölgesi 15698 kez okundu.

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (1 yorum yazılmış)

box Merve SEVAL :ÇOOOOOOOOK GÜZEL OLMUUUUUUUUUŞ

DERS VE ÇALIŞMA NOTLARI / KONU ÖZETLERİ ANASAYFA