Eğitim Sitesi

Dolaşım Sistemi, ders ve çalışma notu

Dolaşım Sistemi

Dolasim-Sistemi

Vücudumuzdaki bir çok yapının yaşayabilmesi için oksijen ve besine ihtiyacı vardır. Vücudumuz için gerekli olan maddeleri organlara taşıyan organlardaki atık maddeleri atılmak üzere görevli organlara taşıyan  sisteme DOLAŞIM SİSTEMİ   denir.dolaşım

Dolaşımda görevli organ ve dokular

1. Kan

2. Damarlar

3. Kalp

KAN : Organlarımıza  besin ve oksijenin taşınmasını sağlayan kırmızı renkli sıvıya  Kan denir. Kan zehirli maddeleri de ilgili organlara iletir. Vücudumuzda kan akışı olmazsa  yaşayamayız.

Kanın Görevleri:  Oksijeni  tüm vücuda ,karbondioksidi  akciğerlere taşır. Vücut ısısını ayarlar.Vücudu tüm hastalıklara karşı korur.Vücut ısısını ayarlar,hormonların ve gerekli besinlerin gerekli yerlere taşınmasını  sağlar. Temiz kan kırmızı ,kirli kan mavi renkle gösterilir.

DAMARLAR : Damarlarımız  esneyebilen özel kaslardan yapılmıştır ve boru şeklindedir.Değişik uzunlukta ve kalınlıktadır. Hayat sıvımız olan kan,  damarların içinde tüm vücudumuzu dolanır. *Sanki su borusu gibi kanın vücutta dolaşımını sağlar.

Damarlar üç gruba ayrılır.    

1- Atardamarlar  

2- Toplardamarlar   

3- Kılcal damarlar

A) Atardamarlar Kalbimizdeki  temiz kanı vücudumuzun değişik organ ve yapılarına  taşır.

B) Toplardamar  Vücudumuzun  değişik organ ve yapılarındaki kirli kanı kalbimize taşır.

C) Kılcal damarlar:Atar ve toplar damarlar arsında yer alan ince damarlardır. Vücudumuzu bir ağ gibi sarar.Kılcal damarları uç uca ekleyebilseydik Dünya'nın çevresini iki buçuk kez dolanırdı. 

KALP : Kalbimizin en önemli özelliği hiç durmadan çalışabilmesidir. Göğüs kafesi içinde iki akciğer arasına yerleşmiş bir organdır.  Şekli sivri ucu aşağı doğru olan bir koniye benzer yaklaşık olarak yumruğumuz büyüklüğündedir. Kal, anne karnında iken çalışmaya başlar.

Kırmızı kaslardan yapılmış olup isteğimiz dışında çalışır.Hiç bir zaman  kas yorgunluğu çekmeyen özel bir kaslardan oluşmuştur. Kalp üstte iki kulakçık altta iki karıncık olmak üzere dört odacıktır.

Kalbin sol tarafında temiz kan ,sağ tarafında kirli kan bulunur. Kalbin değişen koşullara göre gerektiği kadar kan pompalaması çok önemlidir. Kalp uyku sırasında saatte yaklaşık 340litre kan pompolarken, koşarken saatte  yaklaşık  2270 litre kan pompalar.

ÖZETLE; Kalp kasılıp gevşeme hareketi ile kanı damarlar içerisine pompalar.Damarlar içinde pompalanan kan  organlara kadar gider. Madde alışverişine uğrayan kan,gene damarlar aracılı-ğıyla kalbe ,sonra da temizlenmek için akciğere gider.Akciğerde temizlenen  kan damarlarla tekrar kalbe getirilir tekrar dolaşıma başlar.

Kan  dolaşımı sağlığı sağlığını en çok etkileyenler sigara,alkol ve hava kirliliğidir.

HİV virüsü kan hastalıklarından birisidir. Ayrıca sarılık, lösemi(kan kanseri), anemi, hemofili de birer kan hastalığıdır.

Kalbimiz her kasıldığında tüm atardamarlarda kan, dalgalanarak hareket eder. Bu  dalgalanmalardan  her  birine NABIZ  denir. Kalbin her atışı bir nabızdır.

İnsanın nabzı atmıyorsa kalp durmuş demektir. Çocuklarda  dakikada 110-130 yetişkinlerde 60-90 arasında kalp atışı yani nabız vardır.Kalbimiz her zaman aynı hızda çalışmaz.  Uyurken, dinlenirken, otururken nabız sayısı azalır. Yorucu iş yaparken, spor yaparken, korktuğumuzda, kızdığımızda ,ateşli hastalıklarda , yemeklerden sonra nabız sayımız artar.

Nabız sayısını ölçmeye nabız alma denir. Nabız, vücudumuzun bir çok yerinden alınabilir .Bunlardan  en iyi ve en çok nabız alınan yer kollarımızın bileklerine yakın olan yeridir.Burada damarlar deriye çok yakın yerden  geçer. Boynumuzdaki damarlardan nabız gözlenir ancak alınmaz. Çünkü bu damarların üzerine bastırılması doğru değildir. Nabzımızı en iyi şekilde dinleyebilmemizi sağlayan  alet STETOSKOP tur. Bu cihazla kalbimizin sesini daha net dinleyebiliriz.Kalp damar sağlığımız için düzenli egzersiz yapmalıyız. Dengeli ve düzenli beslenmeliyiz.    

Ekleyen :Editör    Okunma :56172

 

 

tags

    Benzer Ders Notları

ders notları Canlıların Ortak Özellikleri 3988 kez okundu.

ders notları Eylemsizlik 3982 kez okundu.

ders notları Gölge oluşumu ve gölge çeşitleri 41849 kez okundu.

ders notları Su Halden Hale Girer-Suyun Halleri 1910 kez okundu.

ders notları Güneş Enerjisi Yeryüzüne Nasıl Ulaşır ? 2380 kez okundu.

ders notları Milyonlarca Yıldan Bugüne Türlerde Değişmeler Oldu mu ? 1975 kez okundu.

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (25 yorum yazılmış)

box Allahı :Ödevim için çoook yardımcı oldunuz Teşekkürler
box elöf :harika ama bence biraz anatomiyide katsaydınız keşke
box Anonim :Gerçekten çok güzel bir yazı olmuş valla çok işime yaradı bu siteyi herkeze tavsiye ediyorum.
box M.erençivi :Kim yapyıysa ellerine salık ama çok uzun olmuş
box M.EREN.ÖZCAN :sa ol MÜTHİŞ bir site yapmıssın performars ödevime cok yardımcı oldu hll herkeze tavsıye ederım
box duhan :süper
box ceren :becede süper olmuş...:)))
box beyza :çok güzel çok yardımcı oldunuz
box erkan :çok güzel olmuş sağol
box gizem kara :Valla cok guzel olmus sinavdan sayesinde yuksek aldim
box Sude :Süper olmuşşş ellerine sağlık...
box melek :süperrr olmuşş
box melike deler :Güzeldi ana hoca yetersiz olduğunu söyledi.
box leyla :bende bir ögretmen olarak begendim
box KUMSAL :ÇOK İYİ OLUŞ YAPANIN ELİNE EMEĞİNE SAĞLIK
box melis aksoyu :yok böyle bbişey
box sude sazak :süper
box serenay :valla yapanın eline emeğine sağlık mükemmel olmuş beşka söz söylenemez biraz uzun olmuş ama...yinede tekrar emeğnize sağlık
box serenay gürsoy :ben o kadar çok beğendim ki anlatamam biraz uzun olsa da çok güzel olmuş yapanın eline emeğine sağlık valla muhteşemsiniz
box deniz :harika

DERS VE ÇALIŞMA NOTLARI / KONU ÖZETLERİ ANASAYFA