Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Dişler ve Görevleri - Dişlerin Önemi ve Sağlığı, ders ve çalışma notu

Dişler ve Görevleri - Dişlerin Önemi ve Sağlığı

Dişler ve Görevleri : Dişlerimizi besinleri ısırmak, koparmak ve öğütmek için kullanırız. Dişlerimizin şekil ve büyüklükleri birbirinden farklıdır. Ağzımızda görev ve yapılarına göre kesici dişler, köpek ve azı dişleri olmak üzere üç çeşit diş vardır.

* Kesici Dişler: Üst ve alt çenede dörder tane olmak üzere sekiz kesici diş vardır. Besinleri kesme ve koparma işine yarar. Uçları düzgündür.

* Köpek Dişleri: Kesici dişlerin sağında ve solunda birer köpek dişi vardır. Alt ve üst çenede toplam dört köpek dişi bulunur. Uçları sivri olup besinleri koparıp parçalama görevi yapar.

* Azı Dişleri: Girintili çıkıntılı yapılarıyla besinleri öğütür. Köpek dişlerinin sağında ve solunda bulunan iki tanesi küçük azı, diğerleri ise büyük azı olarak adlandırılır. Sekiz alt, sekiz üst çenede olmak üzere on altı azı dişi vardır.dişlerin yapısı

Yirmi Yaş Dişleri: 18-22 yaşlarında çıkar. Akıl dişleri de denir. Alt ve üst çenede ikişer tane bulunur.

Süt Dişleri: Kalıcı dişler 7-8 yaşlarında süt dişleri döküldükçe çıkar. Bebekler 6 aylıkken süt dişleri çıkmaya başlar. 2,5 yaşına kadar 20 süt dişi çıkar. Süt dişleri kalıcı dişlere göre daha küçüktür.

Dişlerin Önemi ve Sağlığı : Dişlerimiz olmasaydı besinleri koparıp parçalayamaz, çiğneyemezdik. Bütün halindeki büyük lokmaları yutmamız çok zor olurdu. Midemiz büyük lokmaları sindirirken zorlanırdı.

Dişlerimiz sağlam olmadığında da besinleri iyi çiğneyemeyiz. iyi çiğnenmeden yutulan besinler bazı sindirim bozukluklarına neden olur. Çürük dişler,

               Ağız kokusu,

               Diş ve baş ağrısı,

               Sindirim sorunlarına neden olur.

Dişlerimizin sağlığını korumak ve güçlendirmek için:

               Beslenmemize dikkat etmeli, yeterince mineral ve A, C, D vitaminleri almalıyız.

               Sert cisimleri (fındık, ceviz gibi) dişlerimizle kırmamalıyız. Çok şekerli besinleri ve asitli içecekleri çok tüketmemeliyiz. Çok sıcak ya da çok soğuk yiyecek ve içecekleri yiyip içmemeliyiz. Yemeklerden sonra dişlerimizi fırçalamalıyız.

Ekleyen :notbak.com    Okunma :78809

 

 

tags

    Benzer Ders Notları

ders notları Atmosferi Oluşturan Gazlar 1977 kez okundu.

ders notları DNA Molekülünün Görevleri 2807 kez okundu.

ders notları Eğik Düzlem 3706 kez okundu.

ders notları Boşaltım 1710 kez okundu.

ders notları Dünyanın Gözlemlenemeyen Katmanları Nelerdir? 6850 kez okundu.

ders notları Nötralleşme Tepkimesi 7081 kez okundu.

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

DERS VE ÇALIŞMA NOTLARI / KONU ÖZETLERİ ANASAYFA