Yazılı Sınav Soruları
28 Ekim 2016 Cuma

Deniz, Gökyüzü neden mavidir?, ders ve çalışma notu

Deniz, Gökyüzü neden mavidir?

 

DENİZ/ GÖKYÜZÜ NEDEN MAVİDİR?

 

gkyüzü

 

Atmosfer yani hava renksizdir. Ama bulutsuz ve dumansız günlerde gökyüzü görünür. Bunun sebebi atmosferin, beyaz ışığın mavi tonlarını, kırmızıya oranla daha çok saçılmaya uğratmasıdır. Yani mavi ışık, kırmızıya oranla atmosfere daha fazla dağılarak mavi renkte görünmesine sebep olur.


Denizlerin mavi renkli görünmesinin sebebi, gökyüzünün mavi renkli görünmesine benzerdir. Çünkü atmosferi oluşturan azot, oksijen ve karbon dioksit gibi gazlar deniz suyunun içerisinde de dağılmış olarak yer alır. Deniz suyunun rengi su moleküllerinin ışığı soğurma ve yansıtma özelliklerine bağlıdır. Deniz suyu molekülleri aynen atmosferde olduğu gibi, beyaz ışığın yapısındaki kırmızı ve kırmızıya yakın tonları soğurur, mavi ve maviye yakın tonları ise yansıtır. Deniz de bu nedenle mavi renkte görünür.

Ekleyen :dersimiz.com    Okunma :2373

 

tags deniz neden mavidir? gökyüzü neden mavidir? ders notu konu özeti çalışma notları özetler ders anlatım eğitim öğretim kaynakları neden mavi? 7. sınıf 7. sınıf fen ders notları fen bilimleri fen ve teknoloji ışık

DERS VE ÇALIŞMA NOTLARI / KONU ÖZETLERİ ANASAYFA