Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Çiçek ve Çiçeğin Kısımları, ders ve çalışma notu

Çiçek ve Çiçeğin Kısımları

Cicek-ve-Cicegin-Kisimlari

Çiçekli bitkilerin üreme organları çiçektir. Çiçek, tohumlar vasıtasıyla yeni bireylerin oluşmasını ve bitkinin devamını sağlar. Çiçekte renk ve şekilleri farklı kısımlar bulunur. Bu kısımlara çiçeğin organları denir.
Tam bir çiçekte;
1-Çanak Yaprak
2-Taç Yaprak
3-Erkek Organ
4-Dişi Organ
5-Çiçek Sapı
6-Çiçek Tablası
vardır.
Çiçek sapı çiçeği dala bağlar, çanak yaprak, taç yaprak, erkek ve dişi organlar dıştan içe doğru sırayla dört halka şeklinde çiçek tablası üzerine dizilirler.
Çiçeğin en dışında genellikle yeşil renkli olan çanak yapraklar bulunur. İkinci halkada değişik renklerdeki taç yapraklar bulunur. Çanak ve taç yaprakların görevi erkek ve dişi organları korumaktır. Üçüncü halkada erkek organlar bulunur. Ortada ise dişi organ vardır. Erkek ve dişi organlar, şekil değişikliğine uğramış, üreme işini üstlenmiş yapraklardır.
Erkek organ, ipçik denilen bir sap ile başçık denilen şişkin bir kısımdan meydana gelmiştir. Başçıkta, içinde erkek üreme hücreleri (polen) bulunan çiçek tozu keseleri bulunur. Polenler olgunlaşınca keseler çatlar ve polenler etrafa yayılır.
Dişi organ, yumurtalık, dişicik borusu ve tepecik olmak üzere üç kısımdan oluşur. Yumurtalıkta çok sayıda dişi üreme hücresi (yumurta) bulunur. Dişicik borusu, tepeciği yumurtalığa bağlayan dar kısımdır. Tepecikte çiçek tozlarının yapışmasını sağlayan yapışkan bir sıvı bulunur.
Erkek ve dişi organı bir arada bulunduran bitkilere "bir evcikli" , erkek ve dişi organları ayrı bulunduran bitkilere de "iki evcikli" bitki denir. Meşe, mısır, çam, kestane ve fındık bir evcikli, söğüt, antepfıstığı, kenevir ve kavak iki evcikli bitkilerdir.
Erkek organın başçığındaki polenlerin dişi organın tepeciğine taşınması olayına "tozlaşma" denir. Polenlerin rüzgar, su, böcekler ve kuşlar vasıtasıyla taşınması sonucu oluşan tozlaşmaya "doğal tozlaşma" , insan eliyle yapılan tozlaşmaya da "yapay tozlaşma" denir.
Tozlaşma sonucu dişi organın tepeciğine gelen erkek üreme hücreleri buraya yapışarak dişicik borusu boyunca uzantı oluşturur. Bu uzantı içindeki hücrelerden biri aşağı yumurtalık içine düşerek dişi üreme hücresi ile birleşir. Bu olaya "döllenme" denir. Döllenmiş yumurtaya "zigot" denir. Döllenmiş yumurta bölünerek "embriyo" yu meydana getirir.


Zamanla embriyonun etrafında besince zengin canlı çenekler oluşur. Bu çeneklere "tohum" denir. Tohumun gelişerek etli ve sulu bir hal almasıyla "meyve" meydana gelir.


Ekleyen :Editör 3    Okunma :37824

 

 

tags

    Benzer Ders Notları

ders notları Bitkilerde Meyve ve Tohum 5210 kez okundu.

ders notları Atmosfer (Hava Küre) 34467 kez okundu.

ders notları DNA (Deoksiribo Nükleik Asit) - Genetik Çaprazlamalar 1140 kez okundu.

ders notları Aynalar 4152 kez okundu.

ders notları Canlı Çeşitlerinin Farklılık, Benzerlik ve Değişmelerine Örnekler 3366 kez okundu.

ders notları Fiziksel Ve Kimyasal Değişimler 6636 kez okundu.

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (12 yorum yazılmış)

box irem&melike :thask för sizin sayenizde projemi bitirdim teşekkürler

box hasan hüseyin can bilen :saolun allah razı olsun

box Ömer :Herşey İçin Teşekkür EDerim

box mustafa :tşk dederim

box ecenur :Çok güzel herkese bu siteyi tercih ediyorum

box rumeysa çelikli :çok güzel teşekkürler ...

box Ela :Çok teşekkürler :)))))) ;))))))

box Meva kaya :Çok güzel ama uzun nasıl yazıcam yine de harikaaaa

box Melike Budak :Çok çok çok çok iyi çok işime yarayacak

box muhammed canpoz :bu olmasaydi fenden 40 poanim giderdi benden size çok çok tesekür ederim

box yeşim :teşekkür ederim işime çok yaradı kesinlikle bunu yapmalıyım ve yapacağım selamlarımı bütün herkese ileteceğim sizleri seviyorum.

box sema : teşekkür ederim işimi çok yaradı kesinlikle bunu yapacağım sağolun selamlarımı iletiyorum ve hep ileteceğim

DERS VE ÇALIŞMA NOTLARI / KONU ÖZETLERİ ANASAYFA