Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Canlıların Ortak Özellikleri, ders ve çalışma notu

Canlıların Ortak Özellikleri

Canlilarin-Ortak-Ozellikleri

1.Solunum: Canlılar yaşamlarını sürdürmek için solunuma ihtiyaç duyar. Hayatsal faaliyetlerinin yerine getirebilmek için, onların enerjiye ihtiyaçları vardır ve bu enerjiyi de solunumla karşılarlar. İki çeşit solunum vardır. Bu solunum çeşitleri ; oksijenli solunum ve oksijensiz solunumdur .

2 . Beslenme : Canlılar hayatsal faaliyetlerini yerine getirebilmek için beslenmekte zorundadır.İki çeşit beslenme vardır.Bunlar;ototrof beslenme ve heterotrof beslenmedir.

3 . Üreme: Nesillerin devamlılığı için canlılar kendilerine benzer yeni bireyler meydana getirir. Bu da üreme olayı ile sağlanır. İki çeşit üreme vardır.Bunlar;eşeyli üreme ve eşeysiz üremedir.

4. Boşaltım: Metabolik faaliyetleri sonucunda oluşturdukları atık maddeleri ve bünyelerindeki fazlalıkları vücutlarından uzaklaştırırlar.Bu olay boşaltım ile sağlanır.İnsanlar ve hayvanlar; terleme,idrar ve dışkılama, bitkiler ise; terleme ve yaprak dökümü ile boşaltım yapar.

5. Hareket: Canlılarda iki çeşit hareket vardır.Bunlar pasif ve aktif harekettir.İnsanlar ve hayvanlar ; aktif olarak hareket ederler . Bitkiler ise aktif hareket edemezler,pasif olarak hareket ederler.

6 . Çevresel uyarılara tepki: Canlılar, dışarıdan gelen ses, ışık,dokunma gibi uyarılara karşı bir tepki oluştururlar . İnsanlar daha çok tepki oluştururlar.

7 . Hücresel yapı: Canlılar; tek bir tane ya da çok sayıda hücrenin bir araya gelmesiyle oluşmuştur. Canlılar hücre yapısına göre prokaryot ve ökaryot olmak üzere ikiye ayrılır.

8 . Organizasyon: Tek hücreli canlılarda, bir tane hücre bulunduğu için içindeki organeller ve moleküller sayesinde bütün hayatsal olaylar o hücre içinde gerçekleşir . Çok hücreli canlılarda ise basitten gelişmişe doğru oluşan bir durum söz konusudur . İnsandaki organizasyonu açıklarsak; hücre, -doku,  organ, -sistem, -organizma'dır.

Ekleyen :dersimiz.com    Okunma :8300

 

 

tags

    Benzer Ders Notları

ders notları Kas Hastalıkları 2975 kez okundu.

ders notları İskelet Hastalık Ve Rahatsızlıkları 8001 kez okundu.

ders notları Mitoz ve Mayoz Bölünme Arasındaki Farklar 19066 kez okundu.

ders notları Mineraller Ve Minerallerin İnsan Üzerindeki Etikleri 3438 kez okundu.

ders notları Karbonhidratlar İle İlgili Test Soruları 77526 kez okundu.

ders notları Eşeysiz Üreme Ve Eşeysiz Üreme Çeşitleri 173645 kez okundu.

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

DERS VE ÇALIŞMA NOTLARI / KONU ÖZETLERİ ANASAYFA