Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Canlıların Ortak Özellikleri, ders ve çalışma notu

Canlıların Ortak Özellikleri

Canlilarin-Ortak-Ozellikleri

1.Solunum: Canlılar yaşamlarını sürdürmek için solunuma ihtiyaç duyar. Hayatsal faaliyetlerinin yerine getirebilmek için, onların enerjiye ihtiyaçları vardır ve bu enerjiyi de solunumla karşılarlar. İki çeşit solunum vardır. Bu solunum çeşitleri ; oksijenli solunum ve oksijensiz solunumdur .

2 . Beslenme : Canlılar hayatsal faaliyetlerini yerine getirebilmek için beslenmekte zorundadır.İki çeşit beslenme vardır.Bunlar;ototrof beslenme ve heterotrof beslenmedir.

3 . Üreme: Nesillerin devamlılığı için canlılar kendilerine benzer yeni bireyler meydana getirir. Bu da üreme olayı ile sağlanır. İki çeşit üreme vardır.Bunlar;eşeyli üreme ve eşeysiz üremedir.

4. Boşaltım: Metabolik faaliyetleri sonucunda oluşturdukları atık maddeleri ve bünyelerindeki fazlalıkları vücutlarından uzaklaştırırlar.Bu olay boşaltım ile sağlanır.İnsanlar ve hayvanlar; terleme,idrar ve dışkılama, bitkiler ise; terleme ve yaprak dökümü ile boşaltım yapar.

5. Hareket: Canlılarda iki çeşit hareket vardır.Bunlar pasif ve aktif harekettir.İnsanlar ve hayvanlar ; aktif olarak hareket ederler . Bitkiler ise aktif hareket edemezler,pasif olarak hareket ederler.

6 . Çevresel uyarılara tepki: Canlılar, dışarıdan gelen ses, ışık,dokunma gibi uyarılara karşı bir tepki oluştururlar . İnsanlar daha çok tepki oluştururlar.

7 . Hücresel yapı: Canlılar; tek bir tane ya da çok sayıda hücrenin bir araya gelmesiyle oluşmuştur. Canlılar hücre yapısına göre prokaryot ve ökaryot olmak üzere ikiye ayrılır.

8 . Organizasyon: Tek hücreli canlılarda, bir tane hücre bulunduğu için içindeki organeller ve moleküller sayesinde bütün hayatsal olaylar o hücre içinde gerçekleşir . Çok hücreli canlılarda ise basitten gelişmişe doğru oluşan bir durum söz konusudur . İnsandaki organizasyonu açıklarsak; hücre, -doku,  organ, -sistem, -organizma'dır.

Ekleyen :dersimiz.com    Okunma :7861

 

 

tags

    Benzer Ders Notları

ders notları Bakterilerin Faydaları 2386 kez okundu.

ders notları İnsan İskeletinin Kısımları 4891 kez okundu.

ders notları A D E K Vitaminleri 28225 kez okundu.

ders notları Fotosentez 10648 kez okundu.

ders notları Mineraller Ve Minerallerin İnsan Üzerindeki Etikleri 3261 kez okundu.

ders notları GDO (Genetiği Değiştirilmiş Organizma) Nedir? 4081 kez okundu.

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (3 yorum yazılmış)

box özser :güzell biraz daha içeriği artırılabilir...!

box emoş :ellerize saglık

box emine kebbaş :cok güzeldi

DERS VE ÇALIŞMA NOTLARI / KONU ÖZETLERİ ANASAYFA