Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Anakart, ders ve çalışma notu

Anakart

Anakart

Bilgisayarın çalışması için gerekli tüm bileşenleri taşıyan ve bu bileşenlerin iletişimini sağlayan temel donanım öğesidir. Anakart;işlemci,bellek,kartlar ve denetleyiciler gibi bileşenlerin birlikte çalışmasını sağlayan özel devreleri içerir.Ayrıca işlemci,ekran kartı,ses kartı,ağ kartı gibi diğer temel işlevlere sahip kartlar da anakartın üzerine takılır.Anakartın yapısı ve buna bağlı olarak veri taşıma hızı bilgisayarın çalışma performansını önemli ölçüde etkiler. 

Anakartı oluşturan temel bileşenler şunlardır:
Chipset: Anakartın en önemli parçasıdır ve anakart üzerindeki elemanların haberleşmesini sağlayan denetçilerdir.Anakartın destekleyeceği işlemci,saat hızı ,maksimum bellek miktarı gibi temel özellikleri belirler.Anakartın hızını ve kalitesini belirleyen en önemli faktördür.
BIOS: Bios sistemin her açılışında yürütülen rutin işlerin yüklü olduğu ve bazı programların sistem kaynaklarına erişim için referans aldıkları sistem programıdır. Tüm ana kartlarda elektrik kesilmelerinde dahi silinmeyen bu program rom bellek denilen bir programlanabilir çip üzerine yüklüdür.
Genişleme Yuvaları: Anakart üzerine ekran kartı,ses kartı,faks-modem kartı,TV kartı gibi bileşenlerin takılmasını sağlayan ISA,PCI AGP yuvalarıdır.
Haberleşme Birimleri: Anakartın diğer çevre bileşenlerle(klavye,yazıcı vb.) haberleşmesini sağlayan birimlerdir.(PS/2 portu,usb portu vb.)
Mikroişlemci
Ana Bellek(Ram)

Ekleyen :notbak.com    Okunma :7282

 

 

tags

    Benzer Ders Notları

ders notları Bilgisayarın İç ve Dış Donanım Parçaları 99560 kez okundu.

ders notları Bilgi Güvenliği 4983 kez okundu.

ders notları Dosya Yönetimi 31873 kez okundu.

ders notları Bilgisayar Kullanımı ve Sağlık 2107 kez okundu.

ders notları Bilişim Suçları Ve Alınacak Tedbirler 9740 kez okundu.

ders notları Dosya Kavramı ve Faydalı Programlar 6091 kez okundu.

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz

DERS VE ÇALIŞMA NOTLARI / KONU ÖZETLERİ ANASAYFA