Eğitim Sitesi

Adaptasyon, ders ve çalışma notu

Adaptasyon

Adaptasyon

ADAPTASYON

Adaptasyon, canlıların bulundukları çevreye uyum sağlamalarıdır. Çeşitli asırlarda yaşamış biyologlar, bilgi, tecrübe ve inançlarına göre adaptasyonu değişik şekilde yorumladılar. Canlıların basitten mükemmele doğru değiştiğini ilk yazan, Fransız doktoru Lamarc’tır. Lamarc 1809’da kaleme aldığı Filozofi Zoolojik adlı kitabında; "Canlıların bir asıldan türeyebileceğini" yazdı. Fakat aynı asırdaki biyologlar, Lamarc’ın verdiği örneklerin, hayvanların birbirine dönmesini değil, adaptasyonu gösterdiğini söylediler.

 

Paleontoloji mütehassısları, her çeşit canlının kendi çeşidi içinde değişebildiğini, bir canlının başka çeşit canlıya dönmediğini kabul etmektedir.

 

Askerlerin, bulunduğu araziye göre kendilerini uydurmaları, kamuflaj yapmaları, bir çok hayvanın bulunduğu çevreye ve mevsime göre rengini uydurması birer adaptasyondur. Bukalemunun bulunduğu yere rengini uydurması, çöllerde yaşayan hayvanların tüylerinin renginin çölde görünmeyecek şekilde olması hep adaptasyona örnektir. Kara kurbağa, üzerinde yaşadığı topraktan çok zor ayırt edilir. Göl kurbağası, üzerinde gezindiği yeşil yerler kadar yeşildir. Kutup ayısı ve kutup baykuşu, kar gibi beyazdır. Tropik balıklar, içinde saklandıkları parlak mercan kayalıkları gibi pırıl pırıldır. Kakum, kar tavuğu, kar tavşanının tüyleri kışın beyaz, yazın kahve rengindedir. Bunlar gibi örnekleri çoğaltmak mümkündür.

adaptsyn

Adaptasyon Örnekleri :

Ekleyen :dersimiz.com    Okunma :1389

 

 

tags

    Benzer Ders Notları

ders notları Bitkilerin Genel Yapısı 5136 kez okundu.

ders notları Atomun Tarihçesi - Moleküller 6973 kez okundu.

ders notları Yaprağın Yapısı ve Yaprak Çeşitleri 55362 kez okundu.

ders notları Hücre Nasıl Çoğalır? 4129 kez okundu.

ders notları Canlıların Klonlanması 1501 kez okundu.

ders notları Solunum Sistemi ve Sağlığı-4.Sınıf 4589 kez okundu.

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (1 yorum yazılmış)

box gülih gülyeh :gerçekten çok işime yaradı çok saolun

DERS VE ÇALIŞMA NOTLARI / KONU ÖZETLERİ ANASAYFA