Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Adaptasyon, ders ve çalışma notu

Adaptasyon

Adaptasyon

ADAPTASYON

Adaptasyon, canlıların bulundukları çevreye uyum sağlamalarıdır. Çeşitli asırlarda yaşamış biyologlar, bilgi, tecrübe ve inançlarına göre adaptasyonu değişik şekilde yorumladılar. Canlıların basitten mükemmele doğru değiştiğini ilk yazan, Fransız doktoru Lamarc’tır. Lamarc 1809’da kaleme aldığı Filozofi Zoolojik adlı kitabında; "Canlıların bir asıldan türeyebileceğini" yazdı. Fakat aynı asırdaki biyologlar, Lamarc’ın verdiği örneklerin, hayvanların birbirine dönmesini değil, adaptasyonu gösterdiğini söylediler.

 

Paleontoloji mütehassısları, her çeşit canlının kendi çeşidi içinde değişebildiğini, bir canlının başka çeşit canlıya dönmediğini kabul etmektedir.

 

Askerlerin, bulunduğu araziye göre kendilerini uydurmaları, kamuflaj yapmaları, bir çok hayvanın bulunduğu çevreye ve mevsime göre rengini uydurması birer adaptasyondur. Bukalemunun bulunduğu yere rengini uydurması, çöllerde yaşayan hayvanların tüylerinin renginin çölde görünmeyecek şekilde olması hep adaptasyona örnektir. Kara kurbağa, üzerinde yaşadığı topraktan çok zor ayırt edilir. Göl kurbağası, üzerinde gezindiği yeşil yerler kadar yeşildir. Kutup ayısı ve kutup baykuşu, kar gibi beyazdır. Tropik balıklar, içinde saklandıkları parlak mercan kayalıkları gibi pırıl pırıldır. Kakum, kar tavuğu, kar tavşanının tüyleri kışın beyaz, yazın kahve rengindedir. Bunlar gibi örnekleri çoğaltmak mümkündür.

adaptsyn

Adaptasyon Örnekleri :

Ekleyen :dersimiz.com    Okunma :1580

 

 

tags

    Benzer Ders Notları

ders notları Sesin Oluşması Ve Yayılması 22472 kez okundu.

ders notları Nötralleşme Tepkimesi 6666 kez okundu.

ders notları Küresel Isınma Nedir? 18811 kez okundu.

ders notları Işığın Yansıması - Işık Hangi Kuralla Yansır 2734 kez okundu.

ders notları Isınma ve Soğuma Nedir? 7812 kez okundu.

ders notları Bileşke Kuvvet 4892 kez okundu.

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (1 yorum yazılmış)

box gülih gülyeh :gerçekten çok işime yaradı çok saolun

DERS VE ÇALIŞMA NOTLARI / KONU ÖZETLERİ ANASAYFA