Eğitim Sitesi

Cisimlerin Elektrikle Yüklü Olup Olmadığının Gözlenmesi Deneyi

Cisimlerin Elektrikle Yüklü Olup Olmadığının Gözlenmesi Deneyi

KULLANILAN ARAÇ VE GEREÇLER :

— Elektroskop (1 adet)

 

— Cam çubuk (1 adet)

 

— Plastik çubuk (1 adet)

 

— Yünlü kumaş

 

— İpekli

 

DENEYİN YAPILIŞI :

Elektriklenmemiş plastik ve cam çubukları elektroskopun baş kısmına dokunduralım. Elektroskopun göstergesini gözleyelim. Elektroskopun göstergesinde sapma oldu mu?

 

Bir cismi, yüksüz bir elektroskopun topuzuna yaklaştırdığımızda veya dokundurduğumuzda elektroskopun göstergesi hareket etmezse cisim yüksüzdür.

 

Plastik çubuğu yünlü kumaşa sürtelim. Negatif (—) elektrik yüklenen plastik çubuğu elektroskopun topuzuna dokunduralım. Elektroskopun göstergesi saptı mı? Nedenini tartışalım. Bu deneyi yüksüz bir elektroskopu, pozitif (+) elektrikle yükleyerek yapalım. Pozitif (+) yüklü elektroskopa pozitif (+) yüklü cam çubuk dokunduralım. Gördüklerimizi ve nedenlerini tartışalım.

 

Pozitif (+) elektrik yüklü elektroskopa pozitif (+) yüklü cam çubuk yaklaştırılırsa göstergenin daha çok saptığını görürüz. Bunun nedeni; aynı cins elektrikle yüklü elektroskopun gövde ve göstergesinin birbirini itmesidir.

 

Bu kez elektroskopu elektrik yüklü plastik çubukla (negatif yüklü) yükleyelim. Negatif yüklü elektroskopun topuzuna (+) yüklü cam çubuğu yaklaştıralım. Elektroskopun göstergesini gözleyelim. Elektroskopun göstergesinin sıfıra geldiğini görüyor muyuz? Göstergenin sıfıra gelmesi, cam çubuk ile plastik çubuğun yüklerinin farklı olduğunu gösterir.

 

Elektroskopun yükünün çok, cam çubuğun yükünün az olması durumunda göstergenin sapması da azdır. Elektroskop hala negatif (—) yüklüdür. Elektroskopun yükünün az, cam çubuğun yükünün çok olması halinde ise yapraklar kapanır, tekrar açılır. Tekrar açılmasının nedeni elektroskopun bu defa artı (+) elektrikle yüklenmiş olmasıdır.

 

Ekleyen : Editör     Okunma : 3284 kez

tags Cisimlerin Elektrikle Yüklü Olup Olmadığının Gözlenmesi deneyler etkinlikler gözlemler fen ve teknoloji fen bilgisi fizik kimya biyoloji eğitim öğrenci okul ilköğretim durgun elektrik deneyleri

BENZER DENEYLER - GÖZLEMLER - ETKİNLİKLER

deneylerSıvıların Doldurdukları Kabın Tabanına Yaptığı Basıncın İncelenmesi

deneylerKimyasal Reaksiyonlarda Isı Oluşumunun Belirlenmesi

deneylerTitreşimlerin Ses Vermesi

deneylerGece İle Gündüzün Oluşumu

deneylerKarışımların Mıknatıslanma İle Ayrılması

deneylerDoğrultuları Aynı Yönleri Zıt Kuvvetlerin Bileşkesi

deneylerKalınlığı Artan Saydam Maddelerin Saydamlığının Azalması

deneylerSoğan Zarının İncelenmesi

Deney ekle Arşive Deney-Gözlem Çalışması Ekleyin

Deneyler Deney Çalışmaları Anasayfaya Git

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz

FEN BİLİMLERİ - FİZİK - KİMYA - BİYOLOJİ - DENEYLERİ