Oyun Siteleri
26 Ekim 2016 Çarşamba

Buharlaşma, Yoğunlaşma ve Kaynamanın İncelenmesi Deneyi

Buharlaşma, Yoğunlaşma ve Kaynamanın İncelenmesi Deneyi

Sponsorlu Bağlantılar

KULLANILAN ARAÇ VE GEREÇLER :
- Beherglas
- Deney tüpü (2 adet)
- İspirto ocağı
- İkili bağlama parçası
- İki delikli tıpa Termometre
- Dik açılı cam boru
- Plastik boru
- Destek çubuk
- Dökümayak
- Kibrit
- Su ve buz

DENEYİN YAPILIŞI :
Deney düzeneğini hazırlayalım. İspirto ocağını yakarak, yarısına kadar su doldurduğumuz tüpü ısıtmaya başlayalım ve tüpü gözleyelim. Su kaynamaya başlayınca. termometreden sıcaklığı okuyalım. Sıcaklığın kaç 0C olduğunu not edelim. Tüpteki su yarıya ininceye kadar kaynatmaya devam edelim. Kaynama süresince sıcaklık sabit kaldı mı? Gözleyelim. Cam borudan çıkan su buharı neden soğuk su bulunan kapta sıvı hale geldi? Tartışalım.

Isıtılan tüpteki sudan kabarcıklar çıkıp kaynama başladığı ve devam ettiği sürece termometredeki sıcaklığın sabit kaldığı görülür. Bu sıcaklığa kaynama noktası denir. Su deniz seviyesinde 100 0C’ta kaynar. Deniz seviyesinden yükseklere çıkıldıkça kaynama sıcaklığı düşer. Su kaynamaya başladıktan sonra çıkan su buharı cam borudan geçer. Soğuk su bulunan beherglasın içindeki tüpte yoğunlaşarak tekrar sıvı hale gelir.


tags Buharlaşma Yoğunlaşma ve Kaynamanın İncelenmesi deneyler etkinlikler gözlemler fen ve teknoloji fen bilgisi fizik kimya biyoloji eğitim öğrenci okul ilköğretim

FEN BİLİMLERİ - FİZİK - KİMYA - BİYOLOJİ - DENEYLERİ