Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Yıldızların Kaymasının Nedeni Nedir?

noteYıldızların Kaymasının Nedeni Nedir?

Yıldızların Kaymasının Nedeni Nedir?

Bu sırada içinizden bir dilek tutup, bu dileğin gerçekleşmesi için de gördüğünüzden kimseye bahsetmemişsinizdir herhalde. Çünkü insanlar arasında, bir yıldız kaydığında, o yıldızın öleceği ve ölmeden önce dilek dileyenin arzusunu yerine getireceği inanışı yaygındır.

 

Halk arasında yıldız kayması diye tanımlanan bu olayın aslında yıldızlarla hiç bir ilgisi yoktur. Yıldızlar dünyadan milyarlarca kilometre ötedeki uzak güneşlerdir. Güneş sistemimizin içinde Güneş ve gezegenlerin çekim kuvvetleri arasında bir oraya bir buraya gezinen sayısız göktaşı vardır.

 

Bunlardan Dünya’nın yakınından geçerken çekim alanına girenler, hızla atmosfere dalarlar. Sürtünmeden dolayı ısınırlar, yanarlar ve arkalarında parlak, çizgi gibi bir iz bırakırlar. Sonunda tamamına yakını, düşüşün son anında görülen parlamayı takiben yok olurlar.

 

Yer atmosferine her yıl toplamı 15 bin ton olan 200 bin kadar göktaşı düştüğü kabul ediliyor. Bu hesaba göre yerin kütlesi 4,5 milyar yıllık ömrü içinde gelen göktaşları sayesinde epeyce artmış olması gerekiyor. Dünya’ya düşen göktaşlarının incelenmeleri sonucu içlerinde dünyada var olmayan yeni bir elemente rastlanmamıştır.

 

Atmosfere girdiklerinde yanan ve çoğunlukla yok olan göktaşlarına “meteor” denilirken bunlardan yere ulaşmayı başaranlara da “meteorit” deniliyor. Dünyamızın büyük bir kısmı okyanuslarla kaplı olduğundan yere ulaşabilen göktaşlarının çoğu da buralara düşerler. Ancak Dünya’nın bir çok yerinde de karalar üzerinde meteoritlerin yol açtığı izler ve çukurlar vardır.

 

Ülkemizde rastlanan en büyük göktaşı 25 kilogram olup Domaniç yaylasında bulunmuştur. Dünyada bilinen göktaşlarının en büyüğü ise güneybatı Afrika’da Grootfentein’de bulunan göktaşıdır ve kütlesi 80 ton kadardır.

tags

Ekleyen: Editör 2    Okunma:18608 kez

Okuyabileceğiniz Benzer Bilgiler :

next Dünyanın Enleri

next Ağzımızdan, Üfürürken Soğuk, Hohlarken Neden Sıcak Hava Çıkar?

next Mucitlerini Öldüren İcatlar

next Kutuplarda Bulunan Buzlu Denizlerdeki Balıklar Donmadan Nasıl Yaşar?

next Sağlık İçin Marul

next En Uzun Süre Aç Kalabilen Hayvan Hangisidir?

next Cemre Düşmesi Bilimsel Bir Olay Mı?

addİlginç Bilgi Eklemek İsterseniz Tıklayın...

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (9 yorum yazılmış)

box nisann :güzelmiş teşekkürler

box nazlı canan :ben daha önce gördüm kayan yıldızları yani göktaşlarını dilek de diledim ama kabul olmadı zaten çok saçma ben öylesine dilemiştim yoksa normal dileklerimi Allahtan diliyorum bu yazı da çok güzelmiş işime yaradı

box hilal :gerçekten çok güzel

box berat klç :çok yardımcı oldu tşk

box smart :harkulllllllllllade bir yazı

box meraklı :harikaaaa bir yaz

box rabia :Gerçekten mükemmel bi açıklama ..

box ali :çooooooooooooooooooooook güzel.

box misafir :saol un

Yıldızların Kaymasının Nedeni Nedir?

İlginç Bilgiler Anasayfaya Dön