Eğitim Sitesi

Yaz Mevsiminde Niçin Açık Renk Giysiler Giyiyoruz?

noteYaz Mevsiminde Niçin Açık Renk Giysiler Giyiyoruz?

Yaz Mevsiminde Niçin Açık Renk Giysiler Giyiyoruz?

Yaz günleri, güneşli sıcak günlerde genellikle beyaz veya açık renkli giysiler giyeriz. Beyaz renk güneş ışığı içinde bulunan bütün ışınları yansıtır yani bütün renklerin birleşimidir. Siyah renk ise tam aksine bütün ışınları emer. Siyah renk üzerinde hiçbir ışın yansımaz, yani aslında siyah bir renk değildir, renksizliktir.

 

Siyah renkli kumaşlar ışığın hepsini tuttuklarından, beyaz kumaşlara göre tenimizi 5 derece daha sıcak tutarlar. Peki öyleyse Sina çöllerindeki bedeviler niçin siyah renkte giysi giymeyi tercih ediyorlar? Çünkü siyah renkli giysi, kumaş ile tenin arasındaki havayı ısıtıyor ama aynı anda bir havalandırma mekanizmasının da çalışmasını sağlıyor. Bu ısınan havanın yerini alan hava bedevilerin serinlik hissi duymalarını sağlıyor.

 

Siyah giysiler güneşin tüm ışınlarını tenimize geçirirler ama beraberlerinde enfraruj ışınlarını da. Bu nedenle çok güneşli bir günde açık renk giymek kesinlikle faydalıdır. Kapalı bir yerde ise enfraruj ışınları nüfuz edemeyeceği için siyah rengin ısıyı daha fazla iletmesi avantaj yaratabilir. Belki de dışa beyaz, içe siyah giymek, giysi, ten ve hava arasındaki ısı alışverişi için en ideal kombinasyondur. Tabii kışın da tam tersi.

 

Kışın üst üste giyinmenin asıl faydası iki giysi arasında hava tabakası oluşmasıdır. Bilindiği gibi hava iyi bir izolatördür. Yani ısı iletkenliği iyi değildir. Bu şekilde güneşin ışığı tutulduğu gibi vücuttan da ısı kaybı olmaz. Yani kışın iki kat giyinildiğinde dıştakinin siyah, içteki giysinin ise beyaz renk olması gerçekten faydalıdır.

tags

Ekleyen: Editör    Okunma:6816 kez

Okuyabileceğiniz Benzer Bilgiler :

next İlaç Nedir?

next Gökyüzü Neden Mavidir

next Denize Hasret İki Ülke

next Ferrari Otomobillerinin Öyküsü

next Dünyadan İlginç Gerçekler

next Yeşil Ot Yiyen İneklerin Sütleri Niçin Beyazdır?

next Kasırga Nedir?

addİlginç Bilgi Eklemek İsterseniz Tıklayın...

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (3 yorum yazılmış)

box zehra :bence süper sizinde ilginizi çekmeli yeni moda bunlar <3 :) <3 :)

box Fatma :Renkler ne kadar ilginç yine de kişin siyah yazın beyaz yada açık renkliler kullanılmalı

box cancan :çok teşekür ederim çok yardımcı oldunuz

Yaz Mevsiminde Niçin Açık Renk Giysiler Giyiyoruz?

İlginç Bilgiler Anasayfaya Dön