Eğitim Siteleri
22 Ekim 2016 Cumartesi

Yaz Mevsiminde Niçin Açık Renk Giysiler Giyiyoruz?

noteYaz Mevsiminde Niçin Açık Renk Giysiler Giyiyoruz?

Yaz Mevsiminde Niçin Açık Renk Giysiler Giyiyoruz?

Reklamlar

Yaz günleri, güneşli sıcak günlerde genellikle beyaz veya açık renkli giysiler giyeriz. Beyaz renk güneş ışığı içinde bulunan bütün ışınları yansıtır yani bütün renklerin birleşimidir. Siyah renk ise tam aksine bütün ışınları emer. Siyah renk üzerinde hiçbir ışın yansımaz, yani aslında siyah bir renk değildir, renksizliktir.

Siyah renkli kumaşlar ışığın hepsini tuttuklarından, beyaz kumaşlara göre tenimizi 5 derece daha sıcak tutarlar. Peki öyleyse Sina çöllerindeki bedeviler niçin siyah renkte giysi giymeyi tercih ediyorlar? Çünkü siyah renkli giysi, kumaş ile tenin arasındaki havayı ısıtıyor ama aynı anda bir havalandırma mekanizmasının da çalışmasını sağlıyor. Bu ısınan havanın yerini alan hava bedevilerin serinlik hissi duymalarını sağlıyor.

Siyah giysiler güneşin tüm ışınlarını tenimize geçirirler ama beraberlerinde enfraruj ışınlarını da. Bu nedenle çok güneşli bir günde açık renk giymek kesinlikle faydalıdır. Kapalı bir yerde ise enfraruj ışınları nüfuz edemeyeceği için siyah rengin ısıyı daha fazla iletmesi avantaj yaratabilir. Belki de dışa beyaz, içe siyah giymek, giysi, ten ve hava arasındaki ısı alışverişi için en ideal kombinasyondur. Tabii kışın da tam tersi.
Kışın üst üste giyinmenin asıl faydası iki giysi arasında hava tabakası oluşmasıdır. Bilindiği gibi hava iyi bir izolatördür. Yani ısı iletkenliği iyi değildir. Bu şekilde güneşin ışığı tutulduğu gibi vücuttan da ısı kaybı olmaz. Yani kışın iki kat giyinildiğinde dıştakinin siyah, içteki giysinin ise beyaz renk olması gerçekten faydalıdır.

Ekleyen : Editör     Okunma : 5389 kez

tags Yazın niçin açık renk giysiler giyiyoruz yaz mevsimi açık kıyafetler yazlık açık giysi

Okuyabileceğiniz Benzer Bilgiler :

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan :    

next YAZILAN YORUMLAR (3 yorum yazılmış)

box zehra :bence süper sizinde ilginizi çekmeli yeni moda bunlar <3 :) <3 :)
box Fatma :Renkler ne kadar ilginç yine de kişin siyah yazın beyaz yada açık renkliler kullanılmalı
box cancan :çok teşekür ederim çok yardımcı oldunuz

Yaz Mevsiminde Niçin Açık Renk Giysiler Giyiyoruz?

İlginç Bilgiler Anasayfaya Dön