eğitim sitesi

Yağmur Yağdığında Karıncalar Neden Zarar Görmez?

noteYağmur Yağdığında Karıncalar Neden Zarar Görmez?

Yağmur Yağdığında Karıncalar Neden Zarar Görmez?

Bir karıncayı alın, suyun içine batırın, saatlerce tutun ölmez. Sudan çıkardığınızda ölü gibi görünür ama birkaç saat içinde kendine gelir. Biz insanlar böyle suya batırılsak, nefes alamadığımız için oksijensizlikten ölürüz ama su karıncaların çok ince olan nefes tüplerinden içeri giremez. Karbondioksitten narkoz yemiş gibi olurlar. Tabii ki bu süre çok uzarsa onlar da ölürler ama dayanma süreleri inanılmazdır.

 

Ne var ki, karıncalar yağmur ve seller altında bu şekilde nefeslerini tutarak mücadele vermiyorlar. Yağmuru hissedince yuvalarına giriyorlar ve giriş yollarını tıkıyorlar. Ateş karıncası denilen bir türünde ise karıncalar birbirlerine tutunarak sel sularının üstünde yüzüyorlar. Bir yerde karaya vurup çıkıyorlar. Tabii kraliçe karınca ortada, yüksekte ve mümkün olduğunca kuru tutuluyor.

 

Karınca yuvaları inşaat tekniği olarak örnektirler. Yuvanın girişine bağlı ve buradaki suyu alıp başka tarafa verebilen birçok tünel daha inşa ederler. Bazıları ise yuvalarının üstünü öyle sağlam kapatırlar ki, sel sularının bir evin çatısının üstünden aşması gibi geçip giderler.

 

Yine de bir aksilik olur, yuva su ile dolarsa, karıncalar çöp ve yaprak parçalarına veya yukarıda belirtildiği gibi birbirlerine tutunup yüzebilirler. Çok şiddetli yağmurdan sonra oluşan çamur tünellerini kapattığı zaman ise yuvalarını yeniden inşa etmek zorunda kalırlar.

tags

Ekleyen: Editör    Okunma:7658 kez

Okuyabileceğiniz Benzer Bilgiler :

next Dünya’nın Döndüğünü Neden Fark Etmiyoruz?

next Yeşil Ot Yiyen İneklerin Sütleri Niçin Beyazdır?

next İnsan Sesi Nasıl Oluşur?

next Bunlara İnanabiliyor Musunuz?

next Hayvanlarla İlgili İlginç Bilgiler

next Park Sensörü Nasıl Çalışır?

next Bebeklerin Göz Renkleri Neden Değişir?

addİlginç Bilgi Eklemek İsterseniz Tıklayın...

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz

Yağmur Yağdığında Karıncalar Neden Zarar Görmez?

İlginç Bilgiler Anasayfaya Dön