Eğitim Sitesi

Suyun Altında Niçin Bulanık Görürüz?

noteSuyun Altında Niçin Bulanık Görürüz?

Suyun Altında Niçin Bulanık Görürüz?

Denize dalıp gözlerimizi açtığımızda etrafı bulanık görürüz ama deniz gözlüğünü takınca her şey netleşir. Anlaşılıyor ki, gözümüzün önünde deniz gözlüğünün içindeki hava olmadıkça, suyun içinde görme işlevinde bir aksama olmaktadır. Gözümüzün dışbükey şeklindeki dış yüzeyi sadece bir mercek görevi görür. Bu mercek olmadan gözümüz ışığı alıp, arka taraftaki retina tabakasına odaklayamaz. Yani gözümüzün dışı bir görme elemanından ziyade, görüntünün ince ayarını yapan basit bir mercektir.

 

Işık, havadan suya veya bir prizmanın içinden geçerken olduğu gibi, farklı yoğunluktaki cisimlerden geçerken kırılır. Bunu biliyoruz. Gözümüzün yoğunluğu ve dışbükeyliği öyle ayar lanmıştır ki, gelen ışık kırılma sonucunda gözümüzün arkasındaki retinada odaklaşır.

 

Işığın sudaki hızı, gözümüzü geçerkenki hızı ile yaklaşık aynıdır. Ancak suyun yoğunluğu farklı olduğundan buradan gelen ışık, havadan gelecek ışığa göre yoğunluğu ayarlanmış gözümüzde tam kınlamaz, görüntü retinada tam odaklaşamaz ve suyun altında cisimleri flu görürüz.

 

Eğer su ile gözümüz arasına bir cam koyar ve arkasında havanın bulunduğu bir boşluk bırakırsak, sudan havaya geçen ışık oradan gözümüze gelerek normal olarak kırılır ve görüntü de retina da net olarak odaklaşır.

tags

Ekleyen: Yönetici    Okunma:17960 kez

Okuyabileceğiniz Benzer Bilgiler :

next Badminton İlginçlikleri

next Camilerin Neden 3 Kapısı Vardır?

next Araba Camlarında Sert Bir Darbe Geldiğinde Neden Yuvarlak Yuvarlak Çatlaklar Oluşur?

next Ormanlarla İlgili İlginç Bilgiler

next Boğazımız Nasıl Çalışır?

next Dünya Üzerinde Hiçbir Ülkeye Ait Olmayan Toprak Parçası Var mı?

next Park Sensörü Nasıl Çalışır?

addİlginç Bilgi Eklemek İsterseniz Tıklayın...

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz

Suyun Altında Niçin Bulanık Görürüz?

İlginç Bilgiler Anasayfaya Dön