Yazılı Sınav Soruları

Niçin Gıdıklanıyoruz?

noteNiçin Gıdıklanıyoruz?

Niçin Gıdıklanıyoruz?

Gıdıklanmak rahatsız edici olduğu kadar eğlendiricidir de. Başkaları tarafından, hatta bazen dokunulmadan gıdıklanırız, ama kendi kendimizi gıdıklayamayız. Bazıları gıdıklanmaya karşı çok hassasken bazıları etkilenmez bile.

 

Bir insan gıdıklanınca, derinin yüzeyinde bulunan küçük sinir lifcikleri harekete geçer. Özellikle tüyle okşama, böcek yürümesi gibi olaylara hassas olan bu lifcikler, sinyalleri beyne gönderirler. Ancak araştırmacılar bu sinyallerin beyinde nereye kaydedildiğinden emin değiller. Beyinin gıdıklanmaya tepkisi, kaşınmaya olan tepkisi gibi, gönülsüz yapılan bir tepkidir.

 

Gıdıklama ile kan basıncı artarken, nabız ve kalp atışı hızlanır, beynin uyanıklığı fazlalaşır. Gıdıklanmanın fiziksel olduğu kadar psikolojik yanı da vardır. Gıdıklanma başlangıçta zevkli olabilirse de sürdürüldüğünde korku ve paniğe dönüşebilir.

 

İnsanların daha çok gıdıklandıkları yerler, ayak altı, avuç içi ve koltuk altı gibi bölgelerdir. Bunun nedeni, buraların çok hassas bölgeler olmalarıdır.

 

İnsan beyni vücuda gelen uyarıların hangisinin insanın bizzat kendisinden, hangisinin dışarıdan geldiğini ayırt eder ve ona göre öncelik verir. Örneğin, elimizin yanması gibi acil refleks gerektiren dışarıdan gelen uyarılara öncelik verir. Bu nedenle bir başkası tarafından gıdıklandığımızda reaksiyon gösteririz ama kendi kendimizi gıdıklamaya çalıştığımızda beyin bu noktalardaki hassasiyeti azalttığından gıdıklanamayız.

tags

Ekleyen: Editör    Okunma:17334 kez

Okuyabileceğiniz Benzer Bilgiler :

next Neden Terleriz? Terlemenin Faydası Var Mı?

next Kılıç Yutma Gösterileri Nasıl Yapılıyor?

next Niçin Hapşırırız?

next Suyun Altında Niçin Bulanık Görürüz?

next Vücudumuz Isısını Nasıl Ayarlıyor?

next Isı Nedir?

next Kaynayan Süt Neden Taşar?

addİlginç Bilgi Eklemek İsterseniz Tıklayın...

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (2 yorum yazılmış)

box cemil :biz gogle iştyoroz
box xd :çok ilginç.ama siteye girince sorulara tıkladığımız zaman tekrar geri dönmek zorunda kalıyoruz.

Niçin Gıdıklanıyoruz?

İlginç Bilgiler Anasayfaya Dön