Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Neden Kabus Görürüz?

noteNeden Kabus Görürüz?

Neden Kabus Görürüz?

Kimse derin bir uykudan yatağında bir yılan ya da alevler içinde kaldığını görerek uyanmak istemez. Kötü rüyalar -hatta daha kötüsü kabuslar- sinir bozucu olmakla kalmayıp bütün bir uykuyu, hatta bazen hayatınızı etkisi altına alabilir. Genelde çocuklarda daha yaygın olmasına rağmen kötü rüyalar hayat boyu sürebilir. İşte kabus görmemizin altı nedeni:

 

1) Kaygı ve Stres

Genellikle travmatik bir olay sonucunda ortaya çıkan kaygı ve stres, kabus görmenin temel nedenlerinden. Önemli bir ameliyat veya hastalık, sevilen birinin kaybı, kötü bir kazada kurban veya tanık olmak kabus görmenize neden olabilir. Fakat kabusun nedeni sadece travmatik olaylar değil. İşle alakalı veya ekonomik kaygılar, boşanma veya taşınma gibi büyük yaşam değişiklikleri, kısaca gündelik kaygılar da kabus nedeni olabilir.

 

 

2) Acı ve Baharatlı Yemekler

Neyi ne zaman yediğimizin gördüğümüz rüyalar üzerinde büyük etkisi var. Acı ve baharatlı yemekler vücut sıcaklığını ve metabolizma faaliyetlerini arttırarak uykuda rahatsız olmanıza sebep olabilir. Bu aynı zamanda yatma vaktinden kısa bir süre önce yemek yiyenlerin genelde kabus görmelerinin de nedeni.

 

3) Yiyeceklerdeki Yağ Oranı

Kesin olmamakla birlikte, araştırmalar gösteriyor ki, gün içinde ne kadar yağ oranı yüksek yiyecek tüketilirse, kötü rüya görme olasılığı da o kadar artıyor. Daha çok organik besinlere ağırlık verenler, gün boyu abur cubur tükenlere oranla daha seyrek kabus görüyorlar.

 

4) Alkol

Alkol, kısa vadede, uykuya daldırmakta etkili olsa da, erkenden uyanmaya sebep olduğu için zararlıdır. Fazla alkol tüketimi, kabus görmenin sebeplerinden biridir. Aynı zamanda, kabuslar, alkolu bırakan bünyelerde de sıklıkla görülmektedir.

 

5) İlaçlar

Antidepresanlar, yatıştırırlar, ve uyuşturucular gibi kimi ilaçlar, yan etki olarak kabusa sebep olabilir. Örneğin, bir araştırmada, "Ketamin" adı verilen ve uyuşturucu olarak kullanılan maddeye bakıldığında, kötü rüyalara sebep olduğu anlaşılmıştır. Benzer biçimde, sıtma hastalığının yaygın olarak görüldüğü bir ülkeye seyahat eden bir kişi "Lariam" adı verilen maddeyi kullandığında, ilginç kabuslar görebilir. Genellikle kabuslar, hap kullanımı kesildiğinde, ortadan kaybolmaktadır.

 

6) Hastalık

Grip gibi ateşli hastalıklar, bazen kabuslara sebep olabilir. Uykuda nefesin kesilmesi ya da çok uyumak gibi diğer uyku bozuklukları da kabus görme sıklığını arttırır. Kötü rüyalar ya da kabuslar, belirli ölçüde olduğu sürece normal karşılanırken, uzmanlar, şiddet ve sertlik içeren rüyaların sıklıkla görülmesi halinde, bir terapiste danışılması gerekliliğini savunuyorlar. Ancak, tatlı uykular için yapılabilecek ilk adım, bu altı faktörü ortadan kaldırmaya çalışmaktır.

 

İngiltere'de yapılan bir araştırma, kadınların erkeklerden daha çok kabus ve duygusal rüyalar gördüğünü ortaya koydu.

 

170 gönüllü üzerinde yapılan araştırmada, yakın zamanda gördükleri rüyaları anlatmaları istenen deneklerden erkeklerin yüzde 19'u, kadınların ise yüzde 30'u kabus gördüğünü söyledi.

 

Başka bir araştırma da, erkeklerin kadınlara nazaran daha rahat bir uyku çektiklerini gösterdi.

 

Kadınlardaki bu olumsuzluklara tek neden olarak, adet dönemlerinde vücut ısısındaki değişiklik gösterildi.

 

Edinburgh Uyku Merkezi Müdürü doktor Chris İdzikowski ise araştırmanın sonuçlarına şaşırmadığını belirterek, bu araştırmadan kadınların daha fazla kabus gördükleri mi yoksa bu kabusları daha iyi hatırladıkları mı sonucunun çıkarılması gerektiğine dikkat çekti.

tags

Ekleyen: Rafet    Okunma:63706 kez

Okuyabileceğiniz Benzer Bilgiler :

next Kılıç Yutma Gösterileri Nasıl Yapılıyor?

next Dünyadaki En Tehlikeli 12 Canlı Türü

next Güneş

next Boğazımız Nasıl Çalışır?

next Uyurken Beynimizde Neler Oluyor?

next Yirmi Yaş Dişi Neden Geç Çıkar?

next Filler

addİlginç Bilgi Eklemek İsterseniz Tıklayın...

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (7 yorum yazılmış)

box Caner Şah :Benimse ruyamda sesim kısılıyor mesela yardım isteyeceksin ama sesin çıkmıyor yada kısık sesle çıkıyor

box Scream :Yaklaşık 3 haftadır aynı kabusu görüyorum. Ve uyuyamıyorum. Her gece 1 civarı kalkıp tekrar uyuyamıyorum. Lütfen yardım edin. Bugün telefonu elimden düşürüyodum uykudan.

box Suzan 14 yaş :Neden bilmiyorum ama çok korku filimi izleyen ve çok korku oyunu oynayan birisiyim ama 4-5 aydır hiç kabus görmüyorum . Fnaf serisinin tamamını oynadım ama hiç bununla ilgili kabus görmedim :D

box 12 yaş FNAF oynamayın bakmayın :abi ben bir kere fnaf (five night at freddys) oynadım ondan beri uykumda uyuyamıyorum kararanlık bir odada içinde ruhlar olan robotların gelmesini önlemeye çalışışıyoruz bir maske var bunu takınca bazı robotlar bizi freddy zannediyorlar ama bazıları kanmıyo koridorun ucuna kadar geliklerinde tek çare fenerimizin ışığını onlara doğru tutmak. abi her gün 2 sn'lik oluyo rüya:foxy üzerime atlıyo hiçbir çare etki etmedi unutuyorum ama bilinçaltı unutmuyo YARDIM ÖLÜYORUM KORKUDAN!!!

box zeliha :İnşallah iyi rüyalar görürüm

box kuzey 8 yaş :Yaa ben bi kabus görmüstüm: yemegimi yemistim anneannemin yanina gitmistim göteürmek için örümcekler vardi bacaklari gittikçe kalinlasiyordu.Anneanneme "Anneanne" dicektim aniden sesim kisildi ve yerde kaldim rüyadan kendimi yere attim da kurtuldum ama sonra mini kabuslar görmeye basladim gözümü açinca gidiolarda birindede kaybolmustum bi adama telefonumuzu dicektim sesim kisildi adam da kizdi AMA NEDEN OLDUGUNU SIZIN SAYENIZDE ANLADIM BEN ÜSÜTMÜSTÜM SAOLUN NEDEN OLDUGUNU ANLADIM

box irem 8 yaş : Çok Saol Ya 3 Günden Beri Kabus Görüyordum Bana Çok Etki Etti

Neden Kabus Görürüz?

İlginç Bilgiler Anasayfaya Dön