Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Naneli Ve Mentollü Şeyler Neden Ağzımızı Yakar?

noteNaneli Ve Mentollü Şeyler Neden Ağzımızı Yakar?

Naneli Ve Mentollü Şeyler Neden Ağzımızı Yakar?

Naneli ve mentollü yiyecek ya da içecekler ağzımızı yakabilir. Ancak bu yanma, acı biberin ya da sıcak bir içeceğin yakmasından farklıdır. Naneli ve mentollü şeyler ağzımızın içini serinlemiş gibi hissettirir. Bu serinlik hissi bazen o kadar fazla olur ki, ağzımızın yandığını söyleriz. Tıpkı naneli sakız çiğnediğimizde olduğu gibi. Oysa gerçekte ağzımızın içinde bir sıcaklık değişikliği olmaz. Neden böyle hissettiğimizi şöyle açıklayabiliriz: Sinir hücrelerimizde TRPM8 adı verilen bir protein bulunur. Bu protein, sıcaklık düşük olduğunda bazı maddelerin sinir hücrelerinin içine girmesine izin verir. Bu maddeler sinir hücrelerinin içine girince beynimize sıcaklığın düştüğü mesajı gider. Böylece sıcaklığın düştüğünü algılarız. TRPM8, mentol ve benzeri maddelerin varlığında da bu maddelere giriş izni verir. Bu nedenle mentollü sakız çiğnediğimizde ya da içinde mentol bulunan bir şey yiyip içtiğimizde, sanki ağzımızın içindeki sıcaklık düşmüş gibi beynimize “burası çok soğuk” mesajı gider. Yani gerçekte mentol ağzımızın içinde sıcaklık düşüşüne neden olmaz; ancak beynimiz, gelen mesajlar nedeniyle sıcaklığı düşmüş gibi algılar. Bu nedenle ağzımızın içini serinlemiş gibi hissederiz.

 

tags

Ekleyen: Editör    Okunma:7468 kez

Okuyabileceğiniz Benzer Bilgiler :

next Küresel Isınma Nedir ?

next Dahi Olup Olmadığınızı Hemen Test Edin!

next Dünyanın En Gizemli 10 Nesnesi

next Dünyada En Yaygın Olarak Bulunan Madde Nedir?

next Nazar Var Mıdır?

next Irmak Nedir?

next Sualtında Nefes Almak

addİlginç Bilgi Eklemek İsterseniz Tıklayın...

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (3 yorum yazılmış)

box nane :begüm"cüğüm tamam çok iyi bulmuşsun ödevini ama yazarken yanlış yazıyosun bi uyarıyım dedim yani ödevinide böyle yapma....bu arada çok güzel ve açıklayıcı olmuş

box BEGÜM ASAL :AÇIKLAYICI BİLGİLEYİCİ OLDU. VE DERSİMİM İÇİN AMA KAYNAK VERDİ. BUMNDAN BÖYLE FEN ERSİM İÇİN BU SİTEYİ KULLANICAM.

box sude :bu siteye bayılıyorum çok sağalon

Naneli Ve Mentollü Şeyler Neden Ağzımızı Yakar?

İlginç Bilgiler Anasayfaya Dön