Eğitim Sitesi

Kuş Deyip Geçmeyin

noteKuş Deyip Geçmeyin

Kuş Deyip Geçmeyin

"Eminim hepiniz göç eden kazları havada süzülürken görmüş,V şeklinde bir formasyonda uçtuklarını fark etmişsinizdir.Bilim adamları araştırmış,'Bu kazlar neden V şeklinde uçarlar. Sonuçta kazların hiçte kaz kafalı olmadıkları ortaya çıkmış.

 

V formatında uçarken, kanat çırpan kuş hemen arkasındaki kuş için onu kaldıran hava akımı oluşturuyor. 'V' şeklinde uçan kaz grubu, birbirlerinin kanat çırpışlarındaki hava akımını kullanarak, uçuş menzillerini yüzde 71 oranında uzatıyorlar. Yani tek başlarına gidebilecekleri maksimum yolu neredeyse ikiye katlıyorlar.

 

Bir kaz grubu, 'V' grubundan çıktığı anda uçmakta güçlük çekiyor. Çünkü kaldıraçla hava akımının dışına çıkmış oluyor. Bu yüzden tek kalan kaz hemen 'V' ye katılıyor ve onun gücünü kullanıyor.

 

Başta giden 'V' lideri yorulduğunda hemen arkaya geçiyor ve arkasındaki lider konumuna geçiyor. Bu değişikliği sürekli yapıyorlar.

 

Gerideki kuşlar grup yavaşladığında bağırarak öndekileri ikaz ediyorlar. 'V' formasyonundaki bir kus hastalanır yada bir avcı tarafından vurulursa, düşen kusa yardim etmek üzere formasyondan iki kaz ayrılıyor ve korumak üzere yanına gidiyor.

 

Tekrar uçabilene -yada ölümüne- kadar onunla beraber kalıyorlar. Sonra bir başka 'V' formasyonuna katılıp, kendi gruplarına ulaşıncaya kadar onlarla beraber uçuyorlar"

tags

Ekleyen: Yönetici    Okunma:14859 kez

Okuyabileceğiniz Benzer Bilgiler :

next Mucitlerini Öldüren İcatlar -4

next Gözyaşı Neden Tuzludur?

next Akşamları Yorgun Olmasak Da Neden Uykumuz Gelir?

next Kişi Hayattayken Kalp Bağışı Yapabilir Mi?

next Isı Nedir?

next Binbir Gece Masalları

next Dünyanın En Büyük İş Makinesi

addİlginç Bilgi Eklemek İsterseniz Tıklayın...

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz

Kuş Deyip Geçmeyin

İlginç Bilgiler Anasayfaya Dön