Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Gözler Neden Farklı Renktedir?

noteGözler Neden Farklı Renktedir?

Gözler Neden Farklı Renktedir?

İnsanların gözlerinin sadece iris denilen orta tabakası renklidir. İrisin ortasında göz bebeği vardır ve ışık bu açıklıktan içeri girerek gözün arkasına geçer. Saydam tabakanın arkasında yer alan iris, kaslar sayesinde, gelen ışık miktarına göre göz bebeğinin boyutlarını değiştirir.

 

İrisin renkli olmasının sebebi içindeki pigmentlerdir. İris renksiz olsaydı gözümüze gelen ışık içerden tekrar dışarı yansıyarak görüşümüzü bozardı. Renkli olması nedeniyle bu yansımayı önler veya en aza indirir. Gözün renginin görme fonksiyonuyla alakası yoktur. Yansımayı önleme görevi için mavi olmuş, kahverengi olmuş fark etmez.

 

İrise rengini veren ?melanin? denilen bir pigmenttir. Pigmentlerin iris hücrelerinde dağılışları gözün rengini belirler. Eğer bir gözde bunların sayısı çoksa gözün rengi kahverengi, azsa mavi olur. Yeşil gözleri koyu bir zemin üzerindeki yağlı pigmentlerin sarımtırak noktalan oluştururlar. Yeşil göz hayranları için bu renge yağın sebep olduğunu öğrenmek şaşırtıcı olmalı.

 

Koyu renk saçlı ve derili insanların vücutları daha çok melanin ürettikleri için gözleri de genellikle kahverengidir. Açık tenlilerin gözleri ise melanin azlığından mavi veya yeşil olur. Ancak unutulmamalı ki göz renginde kalıtım ve genler çok önemli rol oynarlar. Koyu renkli bir insan yedi göbek gerideki mavi gözlü bir büyüğünün göz rengini alabilir.

 

Göz renginin göze giren ve retinaya ulaşan ışık miktarı ile bir ilgisi olmadığı gibi görüş kapasitesi üzerinde de etkisi yoktur. Melanin eksikliği olan ve ?albino? diye adlandırılan beyaz saçlı, kirpikli hastaların gözleri ışığa çok hassastırlar. Buradan melaninin gözde ışığa karşı bir koruma işlevi yürüttüğü de anlaşılıyor.

 

Doğdukları zaman bebeklerin gözleri mavi veya laciverttir. Bunun sebebi vücutlarının henüz yeterli pigment üretmeye başlamamış olması ve irisin moleküler yapısı nedeniyle sadece mavi rengi yansıtmasıdır. Bu durum birkaç ay içinde değişir, melanin üretimi ile beraber bebekler ömür boyu sahip olacakları göz rengine kavuşurlar.

 

Bazı insanların göz renkleri ortada bir sebep yokken değişebilir. Bilimsel olarak göz renkleri maviden kahverengiye 15 dereceye ayrılır. Araştırmacılara göre Kafkasya kökenli yetişkinlerin yüzde 10-15′inin göz renklerinde sonradan değişim görülüyormuş ama 15 derecelik skalada 3 dereceyi geçmediği için çok belirgin bir renk farkı oluşmuyormuş.

 

İki gözün farklı renklerde olması, kedi ve köpeklerin bazı türlerinde yaygınken insanlarda çok nadir görülür. Genellikle genetik kökenlidir ve görüş kapasitesini etkilemez. Tarihte Büyük İskender?in gözlerinin de farklı renklerde olduğu rivayet edilir. Aynı renkteki gözlerden birinin sonradan farklı renge dönüşmesi ise çok ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir.

tags

Ekleyen: Yönetici    Okunma:78748 kez

Okuyabileceğiniz Benzer Bilgiler :

next Su Ne Renktir?

next Bukalemunlar Neden, Nasıl Renk Değiştiriyor?

next Erkek Ve Kadının Vücut Farkları

next İnsanlar Niçin Tokalaşıyorlar?

next Silgi Nasıl Bir Yapıya Sahiptir? Kurşunkalemle Yazdıklarımızı Nasıl Silebiliyoruz?

next Yumurtanın Niçin Bir Tarafı Yuvarlak, Diğer Tarafı Sivridir?

next Bulutlar Nasıl Oluşur?

addİlginç Bilgi Eklemek İsterseniz Tıklayın...

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (16 yorum yazılmış)

box anan :çok iyi bir bilgi aktarması olmuş gerek cümleleriyle gerek anlatımıyla

box mevlüt şahin :siyah ,kahverengi olmasını isterdim zorluk çekiyorum uyum sağlıyamıyorum tanıdığım insanlar hep kahverengi siyah

box leyla :Menimde gozumun biri qara biri qehveyidi..

box ereğli :beniim gözüm kahverengi ve gözümden memnunum ama renkli gözü çok seviyorum ve bazen demişliğim oluyo

box yezda :benim gözüm allah var kahverengi ve çok güzel

box Birgül :Benim gözlerim maşallah kahve ve yeşil bu konuda araştırma yapmak istedim ve iyi seyler anladım @

box sila :kurtun gözleride qaripmiş haa

box aytac :Menim gozumun biri qara biri qehveyidi

box gunay :Usaqligimda gozlerim qara idi. Boyudukce deyisdi ve indi gozlerimin rengi 3 qehverenglidir,herden yasil bile sanirlar. dokdorlarsa 3 qehverengli oldugu ucun herden yasil kimi de gorunduyunu soyleyirler.

box csr :Akil dagitin sunlara yav! Dusunceylen yok yemek len ucmussunuz be siz : ne insanlar var!

box SERKAN :kıyafetlerinizin renklerine göre değişir diyorlar ama 1az doğru mesela yeşil 1 T-şört gözleriniz azda olsa yeşil renk oluyor ben denedim özellikle mavi ,mor . yeşil

box Senan mamedov :benim gözlerim çocuklukda siyahdi lakin simdi 16 yasindayim gozlerim kahve rengi insan buyudukce vucudunda deyisiklik oldugu icin goz rengi deyiwe bilir mesala benimki gibi-hatta bazen gozumun rengi aciliyo.Simdi de zihin gucuyle goz rengimi deyisdirmek istiyorum .Calisicam belki yapa bildim.Bazi insanlarin gozleri zaman gecdikce koyulasir bazilarininki de acilir

box mustafa can :bugün full üzerinde çalıştım göz rengimi değiştirmek için fakat sadece hayal ederek değiştire bileceğim yazıyor bunun başka bir yöntemi varmı, mesela yemek yemeye göre gibi şeyler?

box Said Yarar :benim gözüm koyu kahverengi gri göz olur mu?

box said yarar :çok az bir şey anladım.

box iclal kus :Benim gozlerim cok koyu kahve. Ama ben mavi olmasini istiyorum.Birden rengi degisirmi?

Gözler Neden Farklı Renktedir?

İlginç Bilgiler Anasayfaya Dön