Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Elektrik Tellerine Konan Kuşlar Niçin Çarpılmazlar?

noteElektrik Tellerine Konan Kuşlar Niçin Çarpılmazlar?

Elektrik Tellerine Konan Kuşlar Niçin Çarpılmazlar?

İnsanların dokundukları anda kömür oldukları binlerce volt akım taşıyan elektrik tellerine konan kuşlar nasıl oluyor da cereyana kapılmıyorlar?

 

Çünkü topraklanmamışlardır. Çünkü tam bir devre meydana getirmezler. Çünkü kısa devre yaratmazlar. Tüm bu ' çünkü'lerin anlamı esasında aynı yola çıkar.

 

Elektriğin, elektronların komşu atomlara çarpıp onları titreştirmesi ile iletilen bir enerji olduğunu hepimiz biliyoruz. Bir jeneratörden, kablonun içindeki iki telden biri ile çıkan akım, lambayı yakıp, görevini yaptıktan sonra diğer nötr telden geri döner.

 

Elektrik akımı direnci sevmez. Eve dönmek için daima en kısa ve kolay yolu tercih eder. Bir su birikintisi içinde iseni/ ve elektrikli bir tele dokunursanız, akım telden en kolay yol olan vücudunuza girer, oradan da son derece iletken olan su birikintisine geçerek, topraktan eve döner.

 

Elektrik telleri üzerine konan kuşların toprakla alakaları yoktur. Onlar elektriğin evine dönmesi için bir kısa yol yaratmazlar. Elektrik onların vücudundan geçmektense, kendisine kuş vücudundan daha az direnç gösteren, iki ayakları arasındaki teli tercih eder. Kuşlar da bu nedenle bütün bir gün boyu, yüksek voltaj taşıyan, çıplak elektrik telleri üzerinde durabilirler.

 

Eğer bu arada kuş kazara elektrik tellerini taşıyan direğe temas ederse, elektrik akımı kuşun gövdesi ve direk yolu ile toprağa geçer ve kuş ölür. Yüksek enerji hatlarının direklerinde oturan kuşların telleri gagalama alışkanlıkları vardır. Bir zamanlar Almanya'da bu şekilde kuş ölümleri o kadar arttı ki, direkler ve destekler topraktan izole edilerek kuşlar ölümden kurtarıldı.

 

tags

Ekleyen: Editör    Okunma:30769 kez

Okuyabileceğiniz Benzer Bilgiler :

next Aldığımız Enerjiyle Ne Yapabiliriz?

next Uçan Balonlar Ne Kadar Yükseğe Çıkabilir?

next Işık Nedir?

next Isı Nedir?

next Niçin Gıdıklanıyoruz?

next En Yüksek Ses Hangisidir?

next En Büyük Kuş Hangisidir ?

addİlginç Bilgi Eklemek İsterseniz Tıklayın...

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (10 yorum yazılmış)

box HNK :Çok güzel ve çok teşekkürler hocamiz bize araştırın dedi sizin sayenizde konuyu anladım sağolun

box Ercan uçar :Vallaha bunu okuyup etkilenmemek çok zor

box Şerif Erkin :Eyy elektrikçi kardeşim ve mehmet efendi başka nesleyle temas ederse çarpa Nihat kardeşim elinde eldiven olcakatır veya sen merdivenden çıkarken merdivene temas ediyorsun o zaman çarpar

box Defne :Çok güzel

box ELİF :YARDIMIN İÇİN TEŞEKKÜRLER

box Mehmet Eren :Elektrik tellerinin tam ortasında iken yine çarpılıp ölen bir sürü kuş ile karşılaştım. Direkle temas etmediği halde.. demek ki buradaki ezber bilgisi. Ben anlatayım.; elektrik elektron akımından ibarettir sinüoidal olarak AC olarak yani yönü ve şiddeti sürekli değişen pik değerleri değişken olan bir akımdır. Tele konan kuşun iki parmağı arasındaki noktaya o sinüsoidal akımın değeri arasında fark varsa ki bu fark arzu edilen değerin üstüne ise ister toprak olsun ister olmazsın çarpılır canlı. kandaki + ve - iyonlarındaki dengesizliğin etkisiyle can verir...

box nihat Nuyan :Peki ben bir ekektrik çi olarak direge çıkar ken elektrik çarpıyor neden toprak la bağlantı m kopuk bunun cevabı var mı

box ırmak güneş :bencede çok doğru söylemiyorlar

box bahar :çok teşekkür ederim .Bu bilgiler için .ögretmenimiz sormuştu .ama cevabını söylemedi ve siz bulun dedi ve tam bir cevap buldum.

box Nejla :Tam da konumuz buydu teşekkürler

Elektrik Tellerine Konan Kuşlar Niçin Çarpılmazlar?

İlginç Bilgiler Anasayfaya Dön