Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Elektrik Tellerine Konan Kuşlar Niçin Çarpılmazlar?

noteElektrik Tellerine Konan Kuşlar Niçin Çarpılmazlar?

Elektrik Tellerine Konan Kuşlar Niçin Çarpılmazlar?

İnsanların dokundukları anda kömür oldukları binlerce volt akım taşıyan elektrik tellerine konan kuşlar nasıl oluyor da cereyana kapılmıyorlar?

 

Çünkü topraklanmamışlardır. Çünkü tam bir devre meydana getirmezler. Çünkü kısa devre yaratmazlar. Tüm bu ' çünkü'lerin anlamı esasında aynı yola çıkar.

 

Elektriğin, elektronların komşu atomlara çarpıp onları titreştirmesi ile iletilen bir enerji olduğunu hepimiz biliyoruz. Bir jeneratörden, kablonun içindeki iki telden biri ile çıkan akım, lambayı yakıp, görevini yaptıktan sonra diğer nötr telden geri döner.

 

Elektrik akımı direnci sevmez. Eve dönmek için daima en kısa ve kolay yolu tercih eder. Bir su birikintisi içinde iseni/ ve elektrikli bir tele dokunursanız, akım telden en kolay yol olan vücudunuza girer, oradan da son derece iletken olan su birikintisine geçerek, topraktan eve döner.

 

Elektrik telleri üzerine konan kuşların toprakla alakaları yoktur. Onlar elektriğin evine dönmesi için bir kısa yol yaratmazlar. Elektrik onların vücudundan geçmektense, kendisine kuş vücudundan daha az direnç gösteren, iki ayakları arasındaki teli tercih eder. Kuşlar da bu nedenle bütün bir gün boyu, yüksek voltaj taşıyan, çıplak elektrik telleri üzerinde durabilirler.

 

Eğer bu arada kuş kazara elektrik tellerini taşıyan direğe temas ederse, elektrik akımı kuşun gövdesi ve direk yolu ile toprağa geçer ve kuş ölür. Yüksek enerji hatlarının direklerinde oturan kuşların telleri gagalama alışkanlıkları vardır. Bir zamanlar Almanya'da bu şekilde kuş ölümleri o kadar arttı ki, direkler ve destekler topraktan izole edilerek kuşlar ölümden kurtarıldı.

 

tags

Ekleyen: dersimiz.com    Okunma:37656 kez

Okuyabileceğiniz Benzer Bilgiler :

next Niçin Hapşırırız?

next Kaç Tane Burun Deliğimiz Vardır?

next Buzlanmış Yollara Niçin Tuz Dökülüyor?

next Yirmi Yaş Dişimiz Niçin Geç Çıkıyor?

next Kırmızı Renk Boğaları Niçin Kızdırır?

next Kuş Deyip Geçmeyin

next Gözyaşı Neden Tuzludur?

addİlginç Bilgi Eklemek İsterseniz Tıklayın...

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

Elektrik Tellerine Konan Kuşlar Niçin Çarpılmazlar?

İlginç Bilgiler Anasayfaya Dön