Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Dişi Kanaryalar Öter Mi?

noteDişi Kanaryalar Öter Mi?

Dişi Kanaryalar Öter Mi?

Yumurtlama mevsimi gelen kanaryalar eş ortamından uzak olurlarsa kızgınlıktan erkek ötüş taklitleri yaparlar fakat tam olarak ötüş denilemez.Sadece kaba taklit olarak yaparlar bunu yaparken erkek kanaryalardan farklı olarak vücutça sallanarak öterler sadece gırtlak tüyleri kabaran erkekler kadar sitilli ötüş yapamazlar, bu haraketlerin devamında oturma yapan dişiler zaman zaman çeşitli sesler çıkararak bu alışık olunmayan seslerle birlikte pısma yaparlar, tavuk pısması gibi otururlar bu kanaryaların dahada kızgın olduğunu belli eder. Bu hareketler ve sesler ondan ayrı uzak kafesteki kızgın erkek kanaryaları adeta çılgına çevirir yanındaki dişiden ayrı o kafese hucum etmek isterler.Yuva takılarak erkek kanarya yanına atılır, bu durumda olan dişiler erkek kanaryanın kafese atıldığı anda pısma yaparlar o anda kanaryanın eşleşmesi görülebilir.

 

Yavru kanaryalar kızgın dişilerin ötüşleri gibi belirli belirsiz bir sesler çıkarır yeni ötüş yapma hazırlıklarıdır aradaki fark dişi kanaryanın karın bölgesi kontrol edilerek şiş olduğu görülür bu yönüyle dişi erkek ayırımı anlaşılır. Çok kızgın kanaryalar ötüş yaparlar bu sıralarda yuva takılmayan kanaryalar yere yemliğe kendiliğinden biryerlere yumurta yaparlar, kızgınlık yumurtası olarak tek yumurta atarlar. Bu farkedildiğinde ötüş yapan erkek kanarya atılırsa devamındaki yumurtaların döllenmesi sağlanabilir, bu durumda olan kanaryalar normal olarak yuva takılırsa yenında erkek olmadan yumurtlamaya devam eder ve normal olarak kuluçkaya yatarlar, yumurtalar boş ve dölsüzdür bu şekilde yatan kanaryalara dolu yumurta yada yavru kaydırılarak bakıcı olarak kullanılabilirler.

tags

Ekleyen: Cikcik    Okunma:35130 kez

Okuyabileceğiniz Benzer Bilgiler :

next Serin Yerde Uyumak Sağlıklı Mıdır?

next Harika Vücudumuz-2

next Yumurtanın Niçin Bir Tarafı Yuvarlak, Diğer Tarafı Sivridir?

next Çinliler Neden Çubuklarla Yemek Yerler?

next Dünya Ya En Yakın Yıldızın Adı Nedir?

next Gazlı İçeceklerin Üzerinde Neden Hep Soğuk İçiniz İfadesi Vardır?

next Çekirgeler Hakkında Bilmedikleriniz

addİlginç Bilgi Eklemek İsterseniz Tıklayın...

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (2 yorum yazılmış)

box hakan :Yeni dişi kanarya aldık dişi erkeğe bakarak ötüyor ama erkek öyle köşede kabarık duruyor bunun sebebi neden acaba ??

box Eyüp :Kanarya ikinci yumurtasını 2 gün sonra yumurtladı sizce normalmi

Dişi Kanaryalar Öter Mi?

İlginç Bilgiler Anasayfaya Dön