Eğitim Sitesi

Cemre Düşmesi Bilimsel Bir Olay Mı?

noteCemre Düşmesi Bilimsel Bir Olay Mı?

Cemre Düşmesi Bilimsel Bir Olay Mı?

Sakarya Bilim ve Sanat Merkezi Coğrafya çalışmaları kapsamında yapılan bir deney, cemre olayının aslında bilimsel bir gerçek olduğunu da ispatlamış oldu.

 

Bilindiği gibi Kuzey Yarımküre’de ilkbahara doğru, Güneş’ten gelen ışınların yerden yansıyan ışınlardan fazla olmaya başlamasıyla hava, su ve toprakta ısınma başlıyor. Fakat bu ısınma aynı miktarda ve aynı anda olmuyor. Farklı fiziksel ve kimyasal özelliklere sahip olan ortamlar farklı tarihlerde sıcaklık artışına sahne oluyor. Çok eski bir Türk inanışı olan ve nesilden nesile aktarılarak gelen “Cemre” olayı da bu bilimsel gerçeklerle örtüşüyor.

 

İnanışa göre 20 Şubat’ta havaya, 27 Şubat’ta suya ve 5 Mart’ta toprağa düşen cemre bu ortamlarda ısınmanın başlangıcının bir işareti olarak sayılıyor. Yapılan deney de bunu ispatlıyor. Sakarya BİLSEM öğrencilerinden Gökay AKSOYLU ve İrem ÇAKIR’ın gerçekleştirdiği deneyde içi hava, su ve toprak dolu olan kavanozlar kullanıldı. Eşit bir şekilde 10 dakika ısıtılan farklı özelliklerdeki kavanozlarda ısınma da farklı oldu. Deney sonucunda aynı sürede hava % 5,4 ısınırken, su % 3,5, toprak ise % 1,5 oranında ısındı. Bu sonuçlar cemrenin önce havaya, sonra suya, daha sonra da toprağa düşmesi söylemiyle de tam olarak örtüşüyor. Böylece ısınmanın önce havadan başladığı, bunun sırasıyla su ve toprakla devam ettiği ortaya çıkarıldı.

 

tags

Ekleyen: Editör    Okunma:11447 kez

Okuyabileceğiniz Benzer Bilgiler :

next Çinlileri Neden Birbirinden Ayırt Edemeyiz?

next Duyu Organlarımız

next Acı Bir Şey Yediğimizde Neden Burnumuz Akar?

next Alkol Kullanımının Bilinen Zararları

next Dünya Ya En Yakın Yıldızın Adı Nedir?

next Önemli Buluşlar Ve Tarihleri

next Tansiyon Aleti Nasıl Tansiyonumuzu Ölçer?

addİlginç Bilgi Eklemek İsterseniz Tıklayın...

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (3 yorum yazılmış)

box Turgay :Yapılan bu deney gerçeği yansıtmıyor. Bilimsel de değil. Günlerin uzaması ve güneş ışınlarının daha dik gelmesi ile önce topraklar ısınmaya başlar. Gündüz yüzeyden ısınan toprak, yüzeye yakın olan havayı da ısıttığından insanlar önce havanın ısındığı yanılgısına kapılmışlardır. Gündüzün uzaması ile birlikte denizlerin yüzey suları da ısınmaya başlar. Böylece gündüz boyunca toprak ve su tarafından absorbe edilen ısı enerjisi geceleri de havayı ısıtmaya devam eder. Hava hiç bir zaman toprak ve sudan önce enerji biriktirmez. Çünkü saydam cisimler koyu renkli cisimler kadar ısı enerjisini tutamazlar

box Kürşat :Bilgeleriniz için teşekkürlerr

box hamza tokur :merak edıyomda arkadaşlar kavanozu nerde ısıtdıklarını fırın da sanırım gunes ışıkla ısıtma sıstemıdır normal ateş gıbı olmaz. ılk hava ısınır toprak sonra da toprak . bunu nasıl bılmezer kı toprak sıcağı ıcıne ceker cabuk ısınır su şeffaftır ısıgı ıcınden gectıgı ıcın ısınma olayı gecıkır hamza.tokur@facebook.comm. benı haklı yada haklı dıyen cevap atarsa sevınırımm

Cemre Düşmesi Bilimsel Bir Olay Mı?

İlginç Bilgiler Anasayfaya Dön