Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Buzlanmış Yollara Niçin Tuz Dökülüyor?

noteBuzlanmış Yollara Niçin Tuz Dökülüyor?

Buzlanmış Yollara Niçin Tuz Dökülüyor?

Kışın çok kar yağışı alan bir bölgede yaşıyorsanız, karayolları görevlilerinin yollardaki buzlanmayı gidermek için tuzu kullandıklarını görmüşsünüzdür. Ancak tuz aynı zamanda dondurma yapımında da kullanılmaktadır. Peki ama tuz, bu iki ters gibi görülen işlevi nasıl becermektedir?

 

Herkesin sandığının aksine tuz suyun içinde şekerin çözündüğü gibi çözünmez. Tuz buzun içine girince onu eritir. Tuz yine kalır ama buz eridiği için artık o su değil, tuzlu sudur ve erime noktası saf sudan daha düşüktür.

 

Buzlanmış yollara tuz döküldüğü zaman, tuz önce buz ile çözünerek bir buzlu su tabakası oluşturur ve bu çözeltinin donma noktası düşük olduğundan, sıfırın altındaki sıcaklıklarda bile donmadan kalabilir. Günümüzde ABD'de üretilen tuzun yüzde 45'i yollardaki buzun eritilmesinde kullanılmaktadır.

 

Bilindiği gibi su, sıcaklığı sıfır dereceye varınca donar. Suya tuz ilavesi ile bu donma sıcaklığı da düşer. Suya yüzde 10 tuz ilavesi donma sıcaklığını -6 dereceye indirir. Yüzde 20 tuz karıştırılmış su ise -16 derecede donar. Ancak yolun veya buzun ısısı -16 dereceden de az ise artık tuzun erimede pek etkisi olmaz, sadece buzun üstünde kalarak tekerleklerin kaymasını azaltabilir.

 

Dondurma yaparken de karışımın çevresinde çok düşük ısıya ihtiyaç vardır. Dondurma karışımının etrafındaki ısının çok düşük olması, ancak bu düşük ısıda karışımın donmaması gerekir. Burada eklenen tuz karışımın sıfır derecenin altında bile donmadan dondurmanın oluşturulmasını sağlar.

 

Hatırlarsanız "Titanic" filminde okyanus suyunun ısısı sıfırın birkaç derece altında olmasına rağmen, deniz suyunun yüzeyi, içindeki tuz nedeni ile hala donmamıştı.

tags

Ekleyen: dersimiz.com    Okunma:9159 kez

Okuyabileceğiniz Benzer Bilgiler :

next Alkol Kullanımının Bilinen Zararları

next Denize Hasret İki Ülke

next Kar Nedir ?

next Gökkuşağı Neden Yuvarlaktır?

next Dünyanın En Hızlı Koşan Hayvanları Listesi

next Bunlara İnanabiliyor Musunuz?-4

next Helikopter Hakkında Bilmedikleriniz

addİlginç Bilgi Eklemek İsterseniz Tıklayın...

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz

Buzlanmış Yollara Niçin Tuz Dökülüyor?

İlginç Bilgiler Anasayfaya Dön