Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Burnunuz Kanadığında Nasıl Durmanız Gerekir?

noteBurnunuz Kanadığında Nasıl Durmanız Gerekir?

Burnunuz Kanadığında Nasıl Durmanız Gerekir?

Sakın kafanızı geriye yatırmayın.

 

Böyle yapmak kanamayı boğazınıza doğru yönlendirebilir. Yuttuğunuz kan midenizi kaldırır, bulantı ve kusmaya neden olabilir. Ya da ciğerlerinize kaçıp boğulmanıza… Tıpkı Atilla’nın başına geldiği gibi. En iyi tedavi dik bir şekilde oturup hafifçe öne doğru eğilmektir. Başınızı dik tutmak, akan kan miktarını azaltacaktır. Öne eğilmek ise kanın burundan kolayca çıkmasını sağlar.

 

Britsih Medical Journal‘a göre kanayan bir burnu, baş ve işaret parmağınızla burnunuzun yumuşak kısmını 5-10 dakika sıkarak durdurabilirsiniz. Bu kanın pıhtılaşmasını sağlar. Soğuk bir kompres yapmak ya da burun kemiğinizin üzerine buz koymak da yardımcı olabilir. Burun kanaması 20 dakikadan uzun sürerse ya da başınıza aldığınız bir darbeyle başladıysa, kesinlikle bir doktora görünmeniz gerekir.

 

Burun kanamasının bilimsel adı epistaksis’tir, Yunanca’da “yukarıdan damlamak” anlamına gelir. Burnun kanamasına neden olan faktörlerden en bilindik iki tanesi buruna yediğiniz bir yumruk ya da burun karıştırmaktır. Burnunuzdaki kılcal damarlardan oluşan karmaşık ağ, soğuk hava ya da klimadan kaynaklı ani sıcaklık ve basınç değişiklikleri nedeniyle zarar görebilir, hatta burnunuzu çok sert bir şekilde sümkürmek bile buna neden olabilir.

 

Neredeyse bütün burun kanamaları burnun ön kısmında, burun kemiği ya da septum’un altında meydana gelir. Buraya Kiesselbach bölgesi denir, çok korunmasız bir yerdir, çünkü suratınıza kan dağıtan bütün damarlar burada birleşir. Wilhelm Kiessalbach (1839-1902), Alman bir kulak-burun-boğaz uzmanıydı, Nosenbluten (“burun kanaması”nın Almanca’sı) adında kapsamlı bir ders kitabı yazmıştı.

 

Kadınların adet zamanlarındaki yüksek östrojen seviyeleri yüzünden artan kan basıncı burun damarlarının çatlamasına neden olabilir. Burun kanaması sayılmayan bu duruma “vekaleten regl” adı verilir.

tags

Ekleyen: Editör    Okunma:8187 kez

Okuyabileceğiniz Benzer Bilgiler :

next Boyutuna Göre En Küçük Yumurtayı Hangi Kuş Yumurtlar?

next Dünyadaki En Tehlikeli 12 Canlı Türü

next Vücudumuz Isısını Nasıl Ayarlıyor?

next Ateş Böcekleri Nasıl Işık Saçıyor?

next Periyodik cetvel (tablo) hakkında şaşırtıcı bilgiler

next Niçin Hapşırırız?

next En Derine Dalabilen Balık Hangisidir?

addİlginç Bilgi Eklemek İsterseniz Tıklayın...

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (1 yorum yazılmış)

box Banu :Bizim sınıfta çocuk var hep burnu kanıyor bu bilgi iyi olduu

Burnunuz Kanadığında Nasıl Durmanız Gerekir?

İlginç Bilgiler Anasayfaya Dön