Eğitim Sitesi

Bir Mavi Balinanın Yutabiliceği En Büyük Şey Nedir?

noteBir Mavi Balinanın Yutabiliceği En Büyük Şey Nedir?

Bir Mavi Balinanın Yutabiliceği En Büyük Şey Nedir?

Greyfurt.

 

Oldukça ilginç bir biçimde, bir mavi balinanın boğazı onun göbek deliğiyle (küçük bir yemek tabağı boyutunda) hemen hemen aynı çapa sahipken, kulak zarından (daha çk büyük bir yemek tabağı boyutunda) biraz daha küçüktür.

 

Mavi balinalar yılın 8 ayı neredeyse hiçbir şey yemezler ama yaz aylarında neredeyse sürekli beslenerek günde 3 ton yemek yerler. Biyoloji derslerinden hatırlayabileceğiniz gibi bu balinaların besinleri kril adlı küçük, pembe, karides benzeri kabuklu hayvanlardan oluşur; bu, balina için bir ziyafettir. Kriller 100.000 tonun üzerinde bir ağırlığa sahip büyük yığınlar halinde balinanın önüne gelir.

 

Kril kelimesi Norveççedir. Flemenkçe kriel kelimesinden (“yavru balık” anlamına gelir ama günümüzde bücür ve “önemsiz kişiler” anlamlarında da kullanılır) gelir. Kril çubukları Şili’de büyük bir başarıyla pazarlanıyor, ama kril kıyması tehlike yaratacak derecede yüksek flüorür düzeyleri yüzünden Rusya, Polonya ve Güney Afrika’da tam bir başarısızlıkla sonuçlandı. Bu flüorür, krilin kıyma haline getirmeden önce, tek tek çıkarılamayacak kadar küçük olan kabuklarından kaynaklanıyor.

 

Bir mavi balinanın boğazının dar hattı, onun Yunus peygamberi yutmuş olamayacağı anlamına gelir. Bütün bir insanı yutacak kadar geniş bir boğazı olan tek balina ispermeçet balinasıdır ve bu balinanın midesinin sularındaki yoğun asit, içine giren birinin hayatta kalmasını imkansız kılar. 1891′deki meşhur “Modern Yunus Peygamber” hadisesinin (James Barntley kendisini bir ispermeçet balinasının yuttuğunu ve 15 saat sonra mürettebattaki arkadaşları tarafından kurtarıldığını iddia etmişti) bir sahtekarlık olduğu ortaya çıkarıldı.

 

Mavi balinanın boğazının dışındaki her yeri büyüktür. 32 metrelik uzunluğuyla şimdiye kadar yaşamış en büyük hayvandır; en büyük dinozorun boyutunun üç katıdır ve 2700 insanın ağırlığına denktir. Mavi balinanın dili bir filden daha ağırdır; kalbi bir araba boyutundadır; midesi bir tondan fazla yiyecek alabilir. Aynı zamanda tek bir hayvanın çıkarabileceği en yüksek sesi çıkarır.: Düşük frekanstaki bir mırıltısı diğer balinalar tarafından 16.000 km uzaklıktan duyulabilir.

tags

Ekleyen: Editör    Okunma:31063 kez

Okuyabileceğiniz Benzer Bilgiler :

next Erkeklerin Düğmeleri Niçin Sağdadır?

next Kaşıma Kaşıntıyı Nasıl Durduruyor?

next Pusulayı Kim İcat Etti?

next Akşamları Yorgun Olmasak Da Neden Uykumuz Gelir?

next Binbir Gece Masalları

next Kişi Hayattayken Kalp Bağışı Yapabilir Mi?

next C Vitamini Olmazsa?

addİlginç Bilgi Eklemek İsterseniz Tıklayın...

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (11 yorum yazılmış)

box Şeyma B. :O kadar buyuk baligin bunu yemesi Cooooooooooook ilginç
box Sudenur :Vay vay
box Abdullah :İyide kardeşim Toprak altında insan cesedinin çürümesini sağlayan her ne mahluksa onlara emir verip Şehitlerin cesetlerini çürütmeyen ALLAH...Midenin asidini kesemezmi ????
box yusuf :yunus peygamberi yunus yutmuştur allah isterse olurr
box Furkan :Bu yazıyı yazan arkadaşıma sesleniyorum tüm her şeyi yaratan ALLAH Yunus aleyhisselamımı balinaya yutturamayacaktı onu balinanın içinde yaşatamayacaktı!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
box Şevval :Çok değişik bir hayvan ama insanlar onları öldürüyorlar fakat doğanın bir zinciri var ama insanlar doğayı katlediyorlar
box beyza :16.000km uzaklık baya fazla iyi duyuyor olmalılar
box neslihan sezgin :vaybe baya ilginç bilgiler var
box değişik :greyfurt mu......oldukça ilginç
box damla :cok merakli ben kendim hayvanlari cok seviyorum balinalari daha cok merak ediyorum twk
box erdoğan s :yunus peygamberi yutan balık nesli tükenmiş bir tür olamazmı

Bir Mavi Balinanın Yutabiliceği En Büyük Şey Nedir?

İlginç Bilgiler Anasayfaya Dön