Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Atom Bombası Hakkında Bilinmeyenler

noteAtom Bombası Hakkında Bilinmeyenler

Atom Bombası Hakkında Bilinmeyenler

Atom bombasını ilk kez yapmayı başaran ABD, ilk atom bombasını 16 Temmuz 1945'te New Jersey eyaletindeki Alamogordo hava üssünde patlattı. Bu patlamada inanılmaz derecede kuvvetli bir ışık16 km uzaklardaki dağları bile aydınlattı. Ateşten bir top 12,000 metreye yükseldi.

 

İkinci Dünya Savaşı’nda, savaş amacıyla kullanılan ilk atom bombası, 6 Ağustos 1945'te Japonya’da Hiroşima şehrine atıldı. Patlamada 66,000 kişi öldü, 69,000 kişi de yaralandı. Üç gün sonra Nagasaki’ye atılan atom bombası ise 37,000 kişiyi öldürdü, 40,000 kişiyi yaraladı.

 

Atom bombası patlatılınca, bir sarsma dalgası meydana gelir. Bu dalganın hızı ses hızından yüksektir. Atom bombası, genel olarak bu sarsma dalgasının etkisini artırmak için yerden yüksekte patlatılır. Bu dalga yere çarptıktan sonra yeniden yukarı doğru sıçrar. böylece aşağı doğru inip çıkan yeni sarsma dalgalarının oluşmasına yol açar.

 

Diğer yandan bombanın patladığı yerdeki hava ısınır; büyük bir hızla genişleyerek bir boşluk meydana getirir. Bu boşluğu doldurmak için hücum eden soğuk hava, şiddetli bir kasırgaya yol açar. Böylece atom bombası, iki yönden yakıcı, yıkıcı bir kuvvetle binaları devirir, canlıları öldürür.

tags

Ekleyen: enes durmaz    Okunma:16452 kez

Okuyabileceğiniz Benzer Bilgiler :

next Neden Telefonu Her Açtığımızda Alo Deriz?

next İnanılmaz Spor Olayları-4

next Kimler Ne İcat Etti?

next Saatler Niçin İleri Geri Alınır?

next Atlar Nasıl Ayakta Uyuyabiliyorlar?

next Akşamları Yorgun Olmasak Da Neden Uykumuz Gelir?

next Gözler Neden Farklı Renktedir?

addİlginç Bilgi Eklemek İsterseniz Tıklayın...

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

Atom Bombası Hakkında Bilinmeyenler

İlginç Bilgiler Anasayfaya Dön