Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Anneler Günü Nasıl Ortaya Çıktı?

noteAnneler Günü Nasıl Ortaya Çıktı?

Anneler Günü Nasıl Ortaya Çıktı?

Bugün alışageldiğimiz "anneler günü" anlamında olmasa da anneler için yapılan kutlamalar Sümerlere dek dayandırılabilir. Matriyarkal (anaerkil) düzenin hüküm sürdüğü tarihin ilkçağlarından bu yana İştar, Kybele, Rhea ve daha bir çok yerel ve dönemsel isimlerle analık, doğurganlık niteliğiyle ön plana çıkmış ve doğanın uyandığı, yeniden doğduğu bahar mevsimi ile özdeşleşmiştir. Patriyarkal düzenin yerleşmeye başlaması zaman zaman kutlamaların içeriğinin ve şeklinin değişmesine ve hatta bazı dönemlerde gizli olarak yapılmasına sebep olmuşsa da kesintiye uğratamamış; her bahar coşkulu kutlamalar ve sunularla bir gelenek halini alarak binlerce yıl kesintisiz olarak sürmüştür.

 

Daha yakın tarihlere uzanacak olursak, günümüzden birkaç yüzyıl önce 1600′lü yıllarda İngilizler arasında "mothering sunday" adı ile, lent döneminin 4. Pazar günü kutlamalar yapılmaya başlandı. İçinde bulundukları dönemde zor koşullar altında yaşayan ve çoğu zaman çalıştıkları yerlerde barınan İngilizler bu özel günde izinli sayılırlar ve tüm günlerini evlerinde anneleri ile geçirirlerdi. Hatta biraz da hristiyan aleminin yortu geleneğinin etkisiyle olsa gerek "mothering cake" adını verdikleri bir tür pasta götürme adeti yerleşmişti.

 

Hristiyanlığın Avrupa'da yaygınlaşmasından sonra bu kutlama, onlara hayat veren ve kötülüklerden koruyan ruhani bir güç sayılan "Anneler Kilisesi" ni onurlandırmak amacıyla değişti. Zamanla kilise festivali Anneler pazarı kutlamaları ile birleşerek, beraber kutlanmaya başlandı.

 

Anneler günüyle ilgili ilk resmi kutlama önerisi, Amerika'da 1872 yılında Julia Ward Howe tarafından barışa adanan bir gün olarak tasarlandı. İlk defa Boston'da bir yürüyüş düzenlenerek kutlandı.1907 yılında Philadelphia'da Ana Jarvis, annesinin ölüm yıldönümü olan Mayıs ayının ikinci pazarının Anneler Günü olarak kutlanması için bir kampanya başlattı. Bir sene sonra Philadelphia'da kutlanan Anneler Günü Ana Jarvis'in izleyenleri tarafından bakanlara, işadamlarına ve politikacılara ulaştırılarak ulusal olarak kutlanmaya başlandı.

 

1911 yılına gelindiğinde hemen hemen her ülkede kutlanmaya başlanmıştı. 1914 yılında ABD başkanı Wilson tarafından resmi bir açıklamayla Mayıs ayının ikinci pazarı Anneler Günü olarak duyuruldu.

 

Böylece Mezopotamya ve Anadolu uygarlıklarının binlerce yıl önce başlattığı gelenek 20. yüzyılın başından itibaren dünya çapında kabul görmüş oldu.

tags

Ekleyen: dersimiz.com    Okunma:50788 kez

Okuyabileceğiniz Benzer Bilgiler :

next Uçan İlk İnsan

next Neden Kabus Görürüz?

next Çay Hakkında Bilmedikleriniz

next İnsandaki Şaşırtıcı Gerçekler

next Kutuplarda Bulunan Buzlu Denizlerdeki Balıklar Donmadan Nasıl Yaşar?

next İstanbul'daki Semtler İsmini Nasıl Almış?

next Tüpler Neden, Nasıl Patlar?

addİlginç Bilgi Eklemek İsterseniz Tıklayın...

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (4 yorum yazılmış)

box yıldız :Bence sacma cunku hergun anneler gunu

box Zaza :Yani bir kadir adeti

box D.omidiannasab@gmail.com :Herkese merhaba.kuşkusuz anneler çok değerli,bunda kimsenin şüphesi yok.anneleri sadece bir gün değil hayatımız boyunca ağırlamalıyız,başka bir taraftan bugün yani anneler günü,annesi hayatta olmayanlara çok acı anlar yaşatanbilir.bunun üzerine ben bugüne karşıyım.türkçem çok güçlü değil.kusura bakmayın.ğörüşünüzü imailime gönderirseniz memnun olurum.hepinize sevgiler saygılar

box Ayca Cemali Oglu :Anneler Gunu Cok guzel ama bunun kiymetini herkes bilmeli.

Anneler Günü Nasıl Ortaya Çıktı?

İlginç Bilgiler Anasayfaya Dön