Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Modeminizin Gerçek Hız Ayarını Nasıl Yapmalısınız

computerModeminizin Gerçek Hız Ayarını Nasıl Yapmalısınız

PC'niz modeminizin gerçek 'inf dosyasını yani sürücüsünü kullanmıyorsa modem ilk bağlantı kurulduğundaki gerçek hızı göstermek yerine 115.200 bps hızını gösterir. 'Denetim Masası' nda 'Modem' ikonuna çift tıklayarak 'Özellikler' e buradan da 'Ekstra Ayarlar' a gelin. 'W=2' veya 'S95=41' satırlarından birini ekleyin. Böylece sorununuz çözülmüş olacaktır.

 

HIZLI INTERNET İÇİN WİNDOWS AYAR VE YAZILIMLARl

 

Çoğumuz bilgisayarımızı Windows yüklenmiş vaziyette satın alırız.Ya da daha sonra kendimiz Windows yükleriz.Bilindiği gibi,Windows piyasaya bazı standart ayarlarla sunulur.Bu standart ayarlar ise her zaman en iyi verimi sağlamaz,işte biz bu ayarları ve kullandığımız tarayıcının (browser) bazı ayarlarını değiştirerek internet'imizi nasıl en iyi hale getirebileceğimizi görelim.Kısacası,performans için biraz modifikasyon yapacağız: ▪Eğer İnternetExplorer kullanıyorsanız,son sürümünü temin etmenizi öneririm.Tabii İE'nin tüm yamalarını yüklemeyi unutmamalısınız. Bu işi yapabilmenizin için en kolay seçeneklerden birincisi Windows 98, Windows ME veya Windows 2000 kullanıcısıysanız,Microsoft'un Windows Update'ini kullanmanız.Şayet bu sistemi kullanamıyorsanız ya da kullanmak istemiyorsanız, ikinci seçeneğiniz CNET'in CatchUp isimli programını kullanmak. Böylece http:// catchup.cnet.com adresini kullanarak mevcut programlarınızı görebilir, güncelleyebilir veya hangi yamaya ihtiyacınız varsa onu temin edebilirsiniz. ▪ Kullandığınız tarayıcının tampon belleğini (Temporary internet Files / Disk Cache) düşürün.Mesela İE'de geçici internet dosyaları için 10 MB' lık bir alan yeterlidir. Netscape'de yaklaşık 7 MB yeterlidir. Opera V3-5O ve üzeri içinse bu değer, 10 MB'dır. ▪ Son versiyonu ile ücretsiz olarak karşımıza çıkan Opera 5'i kullanmayı tercih ederseniz, Opera ile daha hızlı bir internet için Preferences bölümünden Connections sekmesindeki Performance kısmını kullanarak aşağıdaki değişiklikleri yapabilirsiniz: Modem ile Internet'e bağlanıyorsanız ve sık sık hattan düşme problemleri yaşıyorsanız, modem tanımlama parametrelerine S10=50 değerini ekleyerek bu düşmelere karşı bir direnç sağlayabilirsiniz.

 

▪ Başlat (Start) menüsündeki Çalıştır (Run) seçeneğine tıklayıp Sysedit yazarak Windows'un bazı önemli başlangıç dosyalarını değiştirme imkânımız olur.Sysedit programını çalıştırdıktan sonra karşımıza üst üste birkaç pencere gelir.Bu pencerelerden WIN.INI olanını aktif hale getirelim. (Şayet Windows ME kullanıyorsak, Edit yazarak karşımıza çıkan DOS ortamındaki bu program ile Windows dizininden win.ini dosyasını bulup açarız.

 

Örneğin, C:\Windows\ win.ini)

 

Bu dosyadan [ports] denen bölümü bulalım burada şu değişiklikleri yapalım:

 

win.ini [ports]

 

COM1:=921600,n,8,1,p

 

COM2:=921600,n,8,1,p

 

COM3:=921600,n,8,1,p

 

COM4:=921600,n,8,1,p

 

COM5:=921600,n,8,1,p

 

Bu sayede COM port'larını hızlandırmış oluruz. Eğer harici COM port'u kullanan bir modem ile İnternet'e bağlanıyorsanız, modeminizin de performansını biraz olsun artırmış olursunuz.

 

▪ Bir önceki maddede uyguladığımız işlemin aynısını bu defa SYSTEM.INI dosyasında aşağıdaki şekilde uygulayalım:

 

system.ini [386Enh]

 

COMBOOSTTIME=4

 

yani system.ini dosyasının açıp, 386Enh bölümü bulup buradaki ComboostTime değerini 4 yapacağız.Eğer böyle bir satır mevcut değilse, bunu kendimiz yazarak oluşturmalıyız.ComBoostTime değişkeni, işletim sistemimizin (örneğin Windows 98) COM port'a ulaşmada/işleme tâbi tutmada harcadığı zamandır (mili saniye olarak).

 

Ekleyen: dersimiz.com    Okunma: 22271 kez

tags MODEMİNİZİN GERÇEK HIZ AYARINI NASIL YAPMALISINIZ bilgisayar kaynakları bilgisayar öğren pc kaynakları bilişim teknolojileri bilgisayar eğitimi faydalı yazılar

Reklamlar

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

leftBilgisayar Yazıları Anasayfaya Dön