Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Dıaler'ler Den Kurtulmak

computerDıaler'ler Den Kurtulmak

Dialer çevirmeli ağ aracılığı ile sizi yurt dışındaki ISS'ler aracılığı ile internete bağlar. Bunun zararı telefon faturası geldiğinde milyar TL yi bulan tutarlar. Bu tip dialerlar, crack, SMS vb sitelerden .exe ya da .zip uzantılı linklere tıklanarak indirilir. Bu programlar çalıştığı anda registry (işletim sistemi kütüğü) kayıtlarına değer aktararak sisteminiz çalıştığı anda .exe programını çalıştırır, bu program da çevirmeli ağda yeni bağlantı yapar. Siz bu bağlantıyı silseniz dahi sistem her açılışta .exe programı çalıştığında bu bağlantıyı registr'a ekler.

 

Öncelikle Dialerın ismini belirleyin; bunun için oluşturduğu bağlantı ismini bul ile arayın (BAŞLAT>BUL>DOSYA ve KLASÖRLERDE). Program büyük bir ihtimalle program files, Windows ya da ana dizinde dialers dizini altında olacaktır. Şayet bulamadıysanız bu dialerı çalıştıran kısayolu bularak (bu tip dialerlara bu tip mayınlar eklerler) sağ tuş ile esas programın nerede olduğunu bulun ve dizine gidin. Bu programın tüm dizinlerini silmeden önce çalışan programların isimlerini alın: dialer1, turkey2 gibi(Bu daha sonra registry'i taramamıza yarayacak)

 

Silmeyi deneyin, büyük bir ihtimal ile silinmeyecektir. Bunu silmek için Win95, 98'de MS-DOS Komut İstemi ile açın; bunun için açılışta F8+ MS-DOS komut istemi ile başlatın.

 

C: komutu ile Harddiskin "C" sürücüsüne geçin. CD progra~1 (change directory) komutu ile program files dizinine geçin. deltree "dizin ismi" ile dialer'ı içeren dizini yok edin. Şimdi sistemi normal bir şekilde açarak dosyaların varlığını denetleyin. BAŞLAT>ÇALIŞTIR satırına regedit diyerek registry editörünü açın ve F3 tuşuna basarak dialer'ın dosya ismini (uzantısız .exe gibi) arayın ve bulduğunuz anahtarları silin. (Yalnız anahtarların dialer ile ilintili olduğuna emin olun.)

 

Bu tip programlar silindiklerinde sistem açılmaması gibi sonuçlara sebep olabilir ama nadiren. Sisteminizi yeniden başlatın ve arama işlemini yenileyin. Dialerlardan etkilenmemek için uluslararası görüşmeleri kullanmıyorsanız kapattırın ve girdiğiniz sitelerde tıkladığınız linklere "durum çubuğu" aracılığı ile kontrol ederek .exe ya da .zip uzantılı olmamasına dikkat edin.

 

Anlatılanları uygulamadan önce register in yedeğini almayı unutmayın hata yapabilirsiniz

 

Ekleyen: dersimiz.com    Okunma: 10685 kez

tags DIALERLER DEN KURTULMAK bilgisayar kaynakları bilgisayar öğren pc kaynakları bilişim teknolojileri bilgisayar eğitimi faydalı yazılar

Reklamlar

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

leftBilgisayar Yazıları Anasayfaya Dön