Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Bir Seçenek De Siz Ekleyin

computerBir Seçenek De Siz Ekleyin

Çoğu kullanıcı farkında olmasa da, Windows 95 ve 98'in hoş özelliklerinden biri, SHIFT tuşunu basılı tutarken aynı anda bir dosyaya sağ tuşla tıkladığınızda menüde "Open With (Birlikte Aç)" seçeneğinin yer almasıdır. Bu seçeneği kalıcı olarak menüye yerleştirmenin bir yöntemi var.

 

Öncelikle Registry Editor'ı çalıştırın. HKEY_CLASSES_ROOT'un solundaki artı işaretine tıklayın. büyük olasılıkla listenin solunda yer alan "Unknown" adlı anahtarı bulun. Bu anahtarın "shell" adında bir alt anahtarı, onun da "openas" adlı başka bir alt anahtarı vardır. "Openas"ın bir alt anahtarı olan "Command"a geldiğinizde sağ penceredeki varsayılan değerin "Rundll32.exe"yi de içeren karmaşık bir komut satırı olduğunu göreceksiniz. Bu değerin üzerine çift tıklayarak düzenleyiciyi açtıktan sonra, Ctrl-C tuşlarına basarak komut satırını kopyalayın. Sonra da "Cancel"e basın. Şimdi tekrar listenin başına dönün ve "*" adlı anahtarı bulun. Bu anahtarın üzerine sağ tıklayıp "New Key"i seçin. Bu alt anahtara "shell" adını verin ve yine "openas" adında bir alt anahtar oluşturun. Bunun üzerine sağ tıklayıp "command" adında bir başka alt anahtar oluşturun.

 

Şimdi de sağ penceredeki "Default" adlı değerin üzerine çift tıklayarak düzenleyiciyi açın ve CTRL-V tuşlarını kullanarak biraz önce kopyaladığınız o karmaşık komut satırını buraya yapıştırın. "Ok"a basıp Regedit'i kapatın.

 

Artık her dosyanın menüsünde "Open With" seçeneğinin olduğunu göreceksiniz.

Ekleyen: dersimiz.com    Okunma: 10462 kez

tags BİR SEÇENEK DE SİZ EKLEYİN bilgisayar kaynakları bilgisayar öğren pc kaynakları bilişim teknolojileri bilgisayar eğitimi faydalı yazılar

Benzer Bilgisayar Yazıları:

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz

Bilgisayar Yazıları Ana Sayfaya Git