Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Bilgisayarımda Spyware Varsa Nasıl Temizlerim ?

computerBilgisayarımda Spyware Varsa Nasıl Temizlerim ?

Temizlemek için Ekle/Kaldır (Add/Remove) yeterli değildir, Çünkü bu yazılımları sildikten sonra da casuslar içeride kalır. Bu amaca uygun olarak yazılmış Casus Yazılım Temizleme programları vardır. Genelde el ile silmektense bu programları kullanmak çok daha rahat olacaktır.

 

EK A da bu tip yazılımların küçük bir listesi vardır. Kişisel tercihim SpyBot (http://spybot.safer-networking.de/).

 

Spybot aynı zamanda hosts osyalarınızı koruyabilir, İnternet'teki bilinen reklam verenlerin reklamlarını iptal edebilir, programların geçmişlerini (history), Akıl Notlarını (cookie) temizleyebilir ve yazı yakalayıcı (keylogger) gibi tehlikeli programları da engelleyebilir.

 

Not 1 : Unutmayın ki Antivirus programları bu tip casus yazılımları bulmazlar.

 

Not 2 : Bu casus yazılımları temizledikten sonra ilişkili program çalışmayabilir. Örnek olarak kazanın casus kısmı temizledikten sonra Kazaa programı çalışmayabilir.

 

Not 3 : Casus Yazılım temizleme yazılımları aynı antivirus programları gibi çalışırlar. Güvenli kalmanız için sık sık güncellemeniz gerekir. Bir çok program otomatik güncelleme desteği verir, her gün yeni güncelleme için kontrol etmenizde fayda vardır.

 

Yazar : Ferruh Mavituna

Ekleyen: dersimiz.com    Okunma: 583 kez

tags BİLGİSAYARIMDA SPYWARE VARSA NASIL TEMİZLERİM ? bilgisayar kaynakları bilgisayar öğren pc kaynakları bilişim teknolojileri bilgisayar eğitimi faydalı yazılar

Reklamlar

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

leftBilgisayar Yazıları Anasayfaya Dön