Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Adım Adım Video Cd'leri Kopyalamak

computerAdım Adım Video Cd'leri Kopyalamak

DVD kullanımına geçmek ve bu arada da eski video cihazınızdan kesin olarak kurtulmak istiyorsanız,eski video kasetlerinizi Video-CD'lere dönüştürebilirsiniz.Bu format pek çok harici DVD Player tarafından da tanınacaktır.

 

1-Bu işlemi gerçekleştirmek için bir televizyon kartına ve Virtual Dub gibi bir freeware görüntü yakalama yazılımına ihtiyaç duyacaksınız.TV kartınızı Video cihazının çıkışıyla bağlayın ve Virtual Dub'da File/Capture Avi'yi seçin.Video/Format tan Video-CD çözünürlüğü olarak 352*288'i ve piksel biçimi olarak da RGB24'ü seçin.

 

2-Ses verilerini sıkıştırılmamış WAV formatında kaydedin.Resim dosyaları için bir sıkıştırmaya ihtiyaç duyacaksınız.Bu işlemi ücretsiz olarak temin edebileceğiniz Pegasus PicVİdeo-MJPEG-Codec'Ie halledebilirsiniz (www.jpg.com) Kalite seviyesini 16 olarak seçin. Bu ayarlarla kaydettiğiniz yaklaşık 80 dakikalık bir film sabit diskiniz üzerinde dört gigabayta yakın yer kaplayacaktır.

 

3-Filmin bir tek CD'ye sığabilmesi için dosyayı Video-CD formatına dönüştürmelisiniz. Dosyalar MPEG-1 standardında sıkıştırılacaktır.Bu işlem içinse TMPEG olarak da bilinen ücretsiz Tsunami MPEG-Encoder yazılımını kullanabilirsiniz.( www.tmp-genc.com ) Load komutuyla Video-CD profilini yükleyin.Video-CD'lerde hata düzeltme gerekmediğinden normal CD-ROM'lara 700Mbayt sığdırmak mümkün.Bu da yaklaşık 70 dakikalık bir filme denk geliyor.

 

4-Basit Video-CD'lerden daha yüksek resim kalitesini Super-VCD formatı vaadediyor.Sistem verileri MPEG-2 formatında sıkıştırarak DVD gibi çalışıyor.Ayrıca iki ses kaydı ve farklı kanallar kullanılıyor. Freeware Encoder olarak bbMPEg gösterilebilir.(http://mem-bers.home.net/beyeler/bbmpeg.html) S-VCD'lerin normal VCD'ler karşısındaki en büyük dezavantajı iki kat yüksek dosya boyutu. DVD'ye yakın kaliteye ulaşmak pratikte bir CD'ye ancak 40 dakikalık görüntünün sığabilmesine yol açıyor.

 

Ekleyen: dersimiz.com    Okunma: 28378 kez

tags ADIM ADIM VİDEO CD LERİ KOPYALAMAK bilgisayar kaynakları bilgisayar öğren pc kaynakları bilişim teknolojileri bilgisayar eğitimi faydalı yazılar

Reklamlar

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

leftBilgisayar Yazıları Anasayfaya Dön