Eğitim Sitesi

Adım Adım Video Cd'leri Kopyalamak

computerAdım Adım Video Cd'leri Kopyalamak

DVD kullanımına geçmek ve bu arada da eski video cihazınızdan kesin olarak kurtulmak istiyorsanız,eski video kasetlerinizi Video-CD'lere dönüştürebilirsiniz.Bu format pek çok harici DVD Player tarafından da tanınacaktır.

 

1-Bu işlemi gerçekleştirmek için bir televizyon kartına ve Virtual Dub gibi bir freeware görüntü yakalama yazılımına ihtiyaç duyacaksınız.TV kartınızı Video cihazının çıkışıyla bağlayın ve Virtual Dub'da File/Capture Avi'yi seçin.Video/Format tan Video-CD çözünürlüğü olarak 352*288'i ve piksel biçimi olarak da RGB24'ü seçin.

 

2-Ses verilerini sıkıştırılmamış WAV formatında kaydedin.Resim dosyaları için bir sıkıştırmaya ihtiyaç duyacaksınız.Bu işlemi ücretsiz olarak temin edebileceğiniz Pegasus PicVİdeo-MJPEG-Codec'Ie halledebilirsiniz (www.jpg.com) Kalite seviyesini 16 olarak seçin. Bu ayarlarla kaydettiğiniz yaklaşık 80 dakikalık bir film sabit diskiniz üzerinde dört gigabayta yakın yer kaplayacaktır.

 

3-Filmin bir tek CD'ye sığabilmesi için dosyayı Video-CD formatına dönüştürmelisiniz. Dosyalar MPEG-1 standardında sıkıştırılacaktır.Bu işlem içinse TMPEG olarak da bilinen ücretsiz Tsunami MPEG-Encoder yazılımını kullanabilirsiniz.( www.tmp-genc.com ) Load komutuyla Video-CD profilini yükleyin.Video-CD'lerde hata düzeltme gerekmediğinden normal CD-ROM'lara 700Mbayt sığdırmak mümkün.Bu da yaklaşık 70 dakikalık bir filme denk geliyor.

 

4-Basit Video-CD'lerden daha yüksek resim kalitesini Super-VCD formatı vaadediyor.Sistem verileri MPEG-2 formatında sıkıştırarak DVD gibi çalışıyor.Ayrıca iki ses kaydı ve farklı kanallar kullanılıyor. Freeware Encoder olarak bbMPEg gösterilebilir.(http://mem-bers.home.net/beyeler/bbmpeg.html) S-VCD'lerin normal VCD'ler karşısındaki en büyük dezavantajı iki kat yüksek dosya boyutu. DVD'ye yakın kaliteye ulaşmak pratikte bir CD'ye ancak 40 dakikalık görüntünün sığabilmesine yol açıyor.

 

Ekleyen: Yönetici    Okunma: 27789 kez

tags ADIM ADIM VİDEO CD LERİ KOPYALAMAK bilgisayar kaynakları bilgisayar öğren pc kaynakları bilişim teknolojileri bilgisayar eğitimi faydalı yazılar

Reklamlar

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (1 yorum yazılmış)

box Aykut :Bence güzel

leftBilgisayar Yazıları Anasayfaya Dön