Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

VİETNAM SAVAŞI

ansiklopediVİETNAM SAVAŞI

VİETNAM SAVAŞI

1955-1975 yılları arasında Kuzey Vietnam ile ABD ve Güney Vietnam arasında yapılan savaş. 1955′te İmparator, Ngo Dinh Diem'i güneyde başbakanlığa atadı ve bir süre sonra halk oylamasıyla monarşiye son verildi. Başbakan Diem, Asya'da komünist rejimin yayılmasından tedirgin olan ABD'nin de ekonomik ve askerî yardımını arkasına alarak otoriter bir düzen kurmaya çalıştı. Seçimlerin yapılmasını engelleyerek Vietnam'ın birleşmesinin önüne geçti. Baskıcı yönetimiyle halkın desteğini yitirdi.
Bu durum Kuzey Vietnam gerilla birliklerinin Güney Vietnam'daki eylemlerinin hız kazanmasına ve destek bulmasına yol açtı. Diem ABD'den askerî yardım almasına karşın gerilla birliklerini durduramadı. 1960′ta bölgeye daha fazla ABD askerî personeli gönderildi. Bu sırada Diem'in ordusunda da kendisine karşı olanların sayısı arttı ve 1963′te yapılan askerî darbe sırasında Diem öldürüldü.
İç karışıklıklar ve gerilla etkinlikleri darbe sonrasında da sürdü. 1964′te Kuzey Vietnam devriye botlarının Tonkin Körfezi'ndeki bir ABD savaş gemisine ateş açtığı iddiasıyla ABD başkanı Lyndon B. Johnson, ABD Deniz Kuvvetleri uçaklarına Kuzey Vietnam'ı bombalama emri verdi. Böylece ABD doğrudan savaşa girmiş oldu. 1969′da ve 1973′te sonuç alınamayan barış görüşmeleri yapıldı. Yaklaşık 20 yıl süren kanlı savaş Ocak 1975′te Kuzey Vietnam saldırısı ve Güney Vietnam ordusunun geri çekilmesiyle sona yaklaştı. Kuzey Vietnam birlikleri hiçbir zorlukla karşılaşmadan Saygon'a girdiler. Savaşın bitiminden sonra geçici bir askerî hükûmetin kurulmasının ardından, 2 Temmuz 1976′da ülke resmen Vietnam Sosyalist Cumhuriyeti adı altında birleşti ve Hanoi başkent oldu.

Ekleyen : bilgifeneri.com     Okunma :2983 kez

tags Vietnam Savaşı hakkında bilgi ile ilgili güncel bilgiler ansiklopedik bilgi bilgi ansiklopedisi

 

Aşağıdaki bilgilere de bakabilirsiniz...

 

Bu sayfada VİETNAM SAVAŞI başlığı altında bilgiler sunulmaktadır.

Aşağıda son eklenen bilgileri görebilirsiniz...

left ANSİKLOPEDİK BİLGİLER ANA SAYFA