Eğitim Sitesi

Kütüphaneler Haftası

belirli günlerKütüphaneler Haftası

Kitapların olmadığı bir dünya düşünülemez. Eğitimin, bilimin, sanatın temeli kitaba dayanır. İnsanlar için bu kadar değerli olan kitaplar kütüphanelerde korunur ve araştırmacıların, öğrencilerin, tüm insanların hizmetine sunulur.Kuşkusuz çoğu kişinin kendi evinde kitaplığı vardır ama buradan sadece kendisi ve yakınları, tanıdıkları yararlanabilir. Oysa kütüphanelerden çok geniş kitlelerin yararlanma olanağı vardır. Üstelik böyle bir özel kitaplığa sahip olan kimsenin de kütüphanelere gereksinimi vardır. Çünkü özel bir kitaplık asla kütüphanelerin zenginliğine erişemez.

Günümüzde uygarlık çok gelişmiştir. Radyo, televizyon, bilgisayar, internet gibi iletişim ve bilgilenme araçları çok gelişmiştir. Ne kadar gelişse, yaygınlaşsa da bunların hiçbirisi kitabın yerini tutamaz. Zaten dünyanın en gelişmiş ülkelerinde kitaba, kütüphaneye olan ilginin azalmaması, hatta artması bunun kanıtıdır.

Bu gerçeğin bilincindeki Türk Kütüphaneciler Derneği'nin girişimleriyle 1964'ten bu yana Mart ayının son pazartesi başlayan haftası "Kütüphaneler Haftası "olarak değerlendirilmektedir. Hafta boyunca okullarda, görsel ve yazılı basında kütüphanelerin önemi anlatılır. Bu konuya halkın dikkati çekilir. Kütüphaneler hakkında bilgi verilir.Haftanın amacı öğrencilerde okuma alışkanlığını ve zevkini geliştirmek, kitap sevgisini artırmak, öğrencilerin kitaplardan daha çok yararlanmalarını sağlamaktır.

Ekleyen: dersimiz.com    Okunma: 78308

tags

reklamlar

next YAZILAN YORUMLAR (8 yorum yazılmış)

box Hasret :Güzel
box Hasret BUDAK :Sayende 100 aldım teşekkür edeimmmmmm
box Hasret BUDAK :Çok güzelllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll.Hemde süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr.
box Hasret BUDAK :Güzel
box Hasret BUDAK :Çok güzel süper
box yağmur :dersimiz.com sana çok teşekkür ederimmmmmmmmmm.
box emir karakafa :güzel
box vesile :Beğendim ama biraz anlatımında ekiklik buldum

Kütüphaneler Haftası : Kütüphaneler Haftası